داخلی

آفلاتوکسین موجود در لبنیات اجتناب ناپذیر است

آفلاتوکسین (Aflatoxin) یا سم قارچی طبیعی که قادر است انسان را از طریق مواد غذایی آلوده مانند تخم مرغ، شیر و محصولات لبنی آلوده کند و همچنیت می‌توانند سرطان زا باشند، به صدر اخبار برخی رسانه ای داخلی تبدیل شده است.

به گزارش سلامت نامه به نقل از وبدا، معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اینکه لبنیات حاوی آفلاتوکسین باشد اجتناب ناپذیر است و همیشه و همه جا موجود بوده و هست و قاعدتا آفلاتوکسین در شیر غیر پاستوریزه به دلیل عدم کنترل بیشتر است.

ایرج حریرچی ادامه داد: حتی در کشورهای اروپایی که سختگیرانه ترین کدکس ها (CODEX) را دارند هم آفلاتوکسین در لبنیات وجود دارد، باید توجه داشت میانگین این ماده حدود ۵۰ تا ۶۰ نانو گرم در لیتر در شیرهای تولیدی صنایع لبنی کشور است.

وی گفت: اگر مقیاس، کدکس اروپا باشد عدد کدکس اروپا ۵۰ نانوگرم در لیتر است. کدکس ایران حدود ۱۰۰ است و اگر کدکس آمریکا مد نظر باشد که میزان آن  ۵۰۰ نانوگرم است، با این معیار، تقریبا تمام نمونه ها قابل قبول هستند.

حریرچی تاکید کرد: بررسی ۵۱ مطالعه در ایران در چند سال اخیر  نشان می دهد طی ۱۰ سال گذشته میزان این ماده در شیر رو به کاهش است.

مردم مصرف شیر را از سبد غذایی خود حذف نکنند

وی با بیان اینکه با توجه به ارزیابی خطر باید به قضاوت این موضوع نشست، گفت: همین امروز هم میزان مصرف شیر در جامعه ما پایین است و مصرف شیر در مقایسه با کشورهای اروپایی شاید یک چهارم باشد و به مردم توصیه می کنیم که مصرف شیر را از سبد غذایی خود حذف نکنند و نکته دیگر اینکه خطر جدی این ماده با دوز سه و نیم میلی گرم به ازای وزن مصرف کننده دیده شده که بسیار بعید است به این میزان از دوز در بدن فرد برسد.

سرطان ناشی از آفلاتوکسین بسیار نادر است

حریرچی تصریح کرد: سرطان اولیه کبد در ایران عمدتا ناشی از سیروز هپاتیت مزمن است و سرطان ناشی از آفلاتوکسین بسیار نادر است. حتی ابتلا به سرطان اولیه کبد هم در ایران در سالهای اخیر رو به کاهش است.

موضع گیری وزارت بهداشت در حالی است که برخی از برنامه های رسانه ملی، با تأکید بر انجام تحقیقات انجام شده، به مردم هشدار می دهد که بر اساس تحقیقات مستمر و پژوهش های مستمر، به طرز خیلی عجیبی شیرهای پاستوریزه ای که ما از سوپرمارکت ها خریداری می کنیم و در خانه استفاده می کنیم آلوده به سم آفلاتوکسین است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن