جامعه و سلامت

آلودگی هوا و تلفات جانی ناشی از آن / مدارس ابتدایی تهران 22 آبان تعطیل شدند

آلودگی هوا بلایی است که دامان کوچک و بزرگ، پیر و جوان، زن و مرد و فقیر و غنی را می گیرد. قربانیان آلودگی هوا به مرزهای مشخصی نمی شوند و هر جا که شاخص آلودگی هوا از مرز ناسالم می گذرد، تلفات نیز افزایش می یابد.

سازمان بهداشت جهانی در سال 2012 اعلام کرده بود، سالانه هفت میلیون نفر بر اثر آلودگی می‌میرند.

به عبارتی یک نفر از هر هشت نفر جمعیت جهان به دلیل این شرایط می‌میرند. بر اساس برخی گزارش‌ها این میزان در سال 2019 افزایش یافته است. به گونه‌ای که به هشت میلیون‌و‌هشتصد هزار نفر رسیده است.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که رابطه قوی بین مواجهه با آلودگی های هوای داخلی و خارجی و بیماریهای قلبی عروقی از قبیل سکته قلبی و بیماری قلبی ایسکمی می‌شود.

ایسکِمی در اصطلاح پزشکی به کم رسیدن خون به اندام یا ناحیه‌ای از بدن گفته می‌شود که در نهایت باعث آسیب به بافت‌ها یا سوء کارکرد اندام می‌شود. آلودگی هوا همچنین باعث ابتلا به سرطان می‌شود.

آنگونه که سایت سازمان بهداشتی به نقل از دکتر “فلاویا بوسترو” می نویسد: پاکسازی هوایی که تنفس می کنیم، باعت پیشگیری از بیماریهای غیرواگیردار و همچنین کاهش خطرات ابتلا به بیماری در بین زنان و گروههای آسیب پذیر شامل کودکان و سالمندان می شود.

مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا

مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا را می توان در دو دسته بیرونی و داخلی تقسیم کرد.

مرگ و میر بیرونی شامل بیماریهای قلبی ایسکِمی، سکته ها (40 درصد)، بیماری مزمن انسدادی ریه (11 درصد)، سرطان ریه (6 درصد)، و عفونت حاد تنفسی در کودکان (سه درصد) گزارش شده است.

مرگ و میر ناشی از آلودگی های هوای داخلی شامل سکته (34 درصد)، بیماریهای قلبی ایسکِمی (26 درصد)، بیماری مزمن انسدادی ریه (22 درصد)، عفونت حاد تنفسی در کودکان (12 درصد) و سرطان ریه (6 درصد) گزارش شده است.    

آلودگی هوا در تهران باعث تعطیلی مدارس ابتدایی، مهدکودک و مراکز پیش دبستانی و آموزش استثنایی پایتخت و شهرستان‌های ورامین، قرچک و پیشوا در فردا چهارشنبه ۲۲ آبان در دو نوبت صبح و عصر شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن