خارجی

اختراع آمپول درس خواندن: اختراعی مفید و البته ترسناک

سلامت نامه – اختراع آمپول درس خواندن یکی از اخبار پر سرو صدای روزهای گذشته بود که بازتاب زیادی در پی داشت اما واقعیت ماجرا چیز دیگری است. دانشمندان توانسته اند با دستکاری در بخشی از مغز فنچ ها و کاشت خاطرات ساختگی، باعث شوند تا این پرندگان شروع به بازخوانی اصواتی کنند که در عالم واقعیت هرگز نشنیده بودند.

بسیاری از کاربران که سودای دانشمند شدن یک شبه را داشتند از این اختراع دانشمندان خرسند بودند و عده ای هم آن را ترسناک تر از دیپ فیک دانستند. (دیپ فیک تکنیک جدیدی برمبنای هوش مصنوعی است که  واقع گرایانه درست می کند و به واسطه آن ویدئو های دروغین می تواند هر حرفی را روی تصویر فردی دیگر قرار دهد.)

با این حال پژوهشگران در دانشگاه ساوت وست تگزاس که روی نحوه فرایند یادگیری در مغز مشغول تحقیق هستند، این کار را با استفاده از دنبال کردن الگوی خواندن در فنچ ها انجام داده اند. در واقع فنچ های کم سن و سال آوازخواندن را از پدرانشان یاد می گیرند. فنچ والد نغمه ای را می خواند و فنچ نوزاد شروع به تکرار آن می کند تا سرانجام موفق شود کامل آن را بخواند.

این روند وجه ساده شده ای از طریقه حرف زدن نوزاد انسان است. در آزمایش جدید، دانشمندان با تکیه بر الگوی انتقال صدا و یادگیری آن در مغز فنچ، صدای فنچ پدر را کنار گذاشتند و مستقیما مغز فنچ را دستکاری کردند تا او را وادار به خواندن آوازهایی کنند که هرگز پیش از آن نشنیده است.

تاد رابرتز، محقق در تیم این پروژه می گوید، آزمایش جدید مربوط به دو بخش مغز تنها یک قطعه از پازل کلی به حساب می آید. چرا که نغمه پرندگان علاوه بر طول هجای آوازی، شامل مواردی نظیر شدت کمی و زیادی صدا و همچنین هجاهای ترکیبی می شود.

پژوهشگران امیدوارند با رمزگشایی کامل از فرایند ضبط اطلاعات در مغز بتوانند روزی خاطرات افــرادی را که دچار آسیب های روانی حاد شده اند، تغییر دهند.

واکنش کاربران به اختراع آمپول درس خواندن

در این میان واکنش کاربران هم به موضوع اختراع آمپول درس خواندن بسیار جالب و خواندنی بود که تعدادی از آن ها را با هم مرور می کنیم.

 کاربری نوشت: خاطره ساختگی رو خودمون می تونیم بسازیم، اگه دانشمندا بلدن، اونایی رو که نمی خوایم پاک کنن.

کاربر دیگری نوشت: چــه وحشتناک، در آینده مهارت چیپ ستی خواهیم داشت. مثلاً زبان فرانسه با هزار لغت 50 با قابلیت کاشت و آپلود سریع در پشت گوش شما فقط 200هزار تومان. دیگه اون موقعه که ثروت بهتر از علمه چون هر چی بیشتر پول داشته باشی چیپ ست های علمی بیشتری می تونی بخری!

کاربری هم نوشت: درسته از هر علمی میشه در راه ناثواب هم استفاده کرد ولی اگه نیمه پر لیوان رو بخوام ببینم می گم این جوری دیگه ما در آینده بیماری به نام آلزایمر نخواهیم داشت.

منبع: روزنامه خراسان

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن