زندگی سالم

استئو پروز (پوکی استخوان)، دلایل ابتلا، و راههای پیشگیری از آن

پوکی استخوان که به آن استئو پروز نیز گفته می شود به کاهش توده استخوانی، ضعیف، و سست شدن بافت استخوانی گفته می شود. این حالت سرانجام به شکستن استخوان منتهی می شود.

نمای ریز اسختوان مثل کندوی عسل است که دارای تیغه هایی با فضاهای مشخص است. هنگامی که  پوکی استخوان رخ می دهد فضاهای این تیغه بزرگتر شده و استخوان تو خالی می شود. بدین ترتیب، استخوان ها نازک و شکننده شده و با کوچکترین ضربه و یا حتی خودبخود می شکنند.

علائم پوکی استخوان چیست؟

از آنجایی که در مراحل اولیه ابتلا به پوکی استخوان (استئو پروز) علائم خاصی از این ابتلا مشاهده نیم شود به پوکی استخوان بیماری خاموش می گویند. همین امر تشخیص آن را با مشکل مواجه می کند.

در واقع این بیماری با عوارضی شناخته می شوند که عبارتند از:

  • شکستگی خودبخودی با کمترین ضربه به استخوان ها به ویژه در نواحی کمر، لگن، و مچ دست.
  • درد شدید کمر در نقاط خاص که می تواند بر شکستگی مهره دلالت کند.
  • قوز پشت
  • کوتاه شدن قد نسبت به قد دوران جوانی به میزان بیش از دو و نیم سانتی متر

چه عواملی سبب ایجاد پوکی استخوان (استئو پروز) می شوند؟

عوامل مختلفی در ایجاد پوکی استخوان (استئو پروز) نقش دارند. برخی از این عوامل پیشگیری و برخی غیرقابل پیشگیری هستند. از جمله این عوامل می توان به جنسیت، سن، یائسگی، سابقه خانوادگی، نوع استخوان بندی و ساختار بدنی، نژاد، و ابتلا به برخی بیماریها اشاره کرد.

شیوع پوکی استخوان در زنان بیشتر از مردان است. همچنین شکستگی ناشی از پوکی استخوان در زنان به طور تقریبی چهار برابر مردان است. روند کاهش تراکم استخوان در مردان از سرعت کمتری برخوردار است. البته پس از سنین 65 تا 70 سالگی این روند در زنان و مردان برابر می شود.

عوامل قابل پیشگیری

برخی از عوامل ابتلا به این بیماری قابل پیشگیری هستند. از جمله این عوامل می توان به وزن، نداشتن تحرک، کمبودهای تغذیه ای، دخانیات، و استفاده طولانی مدت از برخی داروها اشاره کرد.

برخورداری از یک زندگی سالم نیازمند رعایت نکاتی است که می توانند در پیشگیری از ابتلای به بسیاری بیماریها مؤثر باشند.

برای داشتن یک زندگی سالم علاوه بر تعادل در امور مختلف از قبیل رژیم غذایی و ورزش، از سوی دیگر نیاز است در صورت وجود برخی عوامل تهدید کننده سلامت همواره با پزشک متخصص مشورت شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن