افزایش آگاهی

علائم افسردگی: راههای مقابله با افسردگی کدامند؟

سلامت نامه – افسردگی یک مسئله ساده نیست. افسردگی می تواند به راحتی بخش اعظمی از زندگی ما را بگیرد. اگر جوانی مشغول به تحصیل هستید، یا در آغاز تشکیل زندگی مشترک هستید، و یا اینکه پدر و مادری هستید که در مورد حالات فرزندانتان احساس نگرانی دارید و می ترسید گرفتار افسردگی شده باشند پس باید علائم افسردگی را بشناسید تا به موقع بتوانید با آن مقابله کنید.

اولین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که همه ما گاهی ممکن است احساس ناراحتی داشته باشیم، و صرف احساس غم و اندوه نمی تواند از علائم افسردگی باشد. افسردگی حالتی از حزن و اندوه است که حداقل دو هفته پشت سر هم دوام داشته باشد و زندگی روزانه را دچار اختلال کند.

توجه داشته باشید که افسردگی نشانه ای از ضعف یا شخصیت منفی نیست و اینکه در بیشتر مواقع این افراد باهوش هستند که گرفتار افسردگی می شوند.

در ادامه برخی علائم افسردگی و ریشه ها و دلائل آن و همچنین افراد مستعد ابتلا به آن را مورد تشریح و تعریف قرار خواهیم داد.

علائم افسردگی

برای تشخیص افسردگی علائمی وجود دارد که در ابتدا خود فرد می تواند نسبت به وجود این علائم در خود آگاه باشد. این علائم عبارتند از:

علائم حسی: اولین نشانه افسردگی، حس غم و اندوه یا بی میل شدن به تمام موارد مربوط به زندگی است. یعنی فعالیت ها و سرگرمی هایی که زمانی مطلوب بودند حالا جذابیت خود را برای فرد از دست بدهند. فرد افسرده همچنین ممکن است که حس گناه یا بی ارزش بودن کند، ناامید باشد و به طور مداوم به مرگ یا خودکشی فکر کند.

فیزیکی: افسردگی گاهی می تواند خود را با علائمی فیزیکی نشان دهد. خسته و بی انرژی بودن، بی خوابی یا خواب بیش از حد، درد دائم، سردرد، گرفتگی عضلات، یا مشکلات گوارشی از جمله این علائم هستند.

اشتها: تغییر در میزان اشتها یا وزن می تواند نشانه ای بر افسردگی باشد. برخی از افراد افسرده اشتهای بیشتری پیدا می کنند و برخی دیگر اشتهای خود را از دست می دهند و به شدت چاق یا لاغر شوند.

تاثیر بر زندگی روزمره

بحران های احساسی و فیزیکی ناشی از افسردگی اگر درمان نشوند به راحتی می توانند روابط، عادات و زندگی کاری افراد را نابود کنند. اغلب افراد افسرده قدرت تمرکز کردن بر امور و تصمیم گیری را ندارند. مثلاً در یک زندگی مشترک، ممکن است یکی از زوج های گرفتار افسردگی علاقه اش به رابطه جنسی را از دست بدهد.

نشانه های هشدار دهنده از میل به خودکشی

احتمال اقدام به خودکشی بین افراد افسرده بیشتر است. نشانه های هشداردهنده در این ارتباط، صحبت این افراد در مورد خودکشی یا مرگ است، یا مثلا تهدید دیگران، یا انجام کارهای خطرناک.

اگر فردی در پیرامونتان به طور دائم در مورد مرگ یا خودکشی حرف می زند، این موارد را می توانید به عنوان نشانه ای بر افسردگی (البته با در نظر گرفتن دیگر نشانه ها و علائم) تعبیر کنید.

چه کسانی در معرض افسردگی هستند؟

هر کسی ممکن است در مقطعی از زندگی دچار افسردگی شود، اما بسیاری از متخصصان معتقدند که تاثیرات ژنتیکی نیز در این میان بسیار مهم است.

داشتن والدین یا خواهر و برادر افسرده، می تواند احتمال ابتلا را افزایش دهد. احتمال افسردگی در زنان دو برابر مردان است.

ریشه های افسردگی

پزشکان در مورد دلایل و ریشه های افسردگی اطمینان کامل ندارند. برخی تئوری های اصلی بر آن هستند که تغییر در ساختار مغز و فعل و انفعالات شیمیایی آن، نقش اساسی دارد. احتمالا مدارهای مغزی که حالات روحی را تنظیم می کنند در جریان افسردگی، کنش و فعالیتی پائین دارند.

داروهایی افسردگی با هدف بهبود ارتباط بین سلول های مغزی، و بازگرداندن آن ها به حالت عادی فعالیت ها تجویز می شوند.

افسردگی فصلی

اگر فرد با شروع یک فصل خاص غمگین و در شروع فصلی دیگر شاد شود، پس گرفتار افسردگی فصلی است. معمولا افسردگی فصلی در اواخر پائیز و اوایل زمستان و همزمان با کوتاه شدن ساعات روز آغاز می شود.

افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان تقریباً از هر چهار مادر، سه مادر را گرفتار خود می کند. اما تقریبا 12 درصد این افراد گرفتار افسردگی های شدیدتر متعاقب زایمان می شوند. مشکلی که در این میان وجود دارد این است که یک مادر افسرده می تواند بر سلامت فرزندش نیز تاثیرات سو داشته باشد. بهر حال، مادر افسرده از توان ارتباط مناسب با نوزاد و لذت بردن از این رابطه برخوردار نیست.

افسردگی در نوجوانی یا سنین کم

در آمریکا، از هر 10 نوجوان ، یک تن گرفتار افسردگی است. این مسئله بر قابلیت این نوجوانان در بازی کردن با دیگران، دوست شدن و انجام تکالیف مدرسه تاثیر می گذارد. تشخیص افسردگی در کودکان و نوجوانان سخت است.

نتیجه گیری

افسردگی مثل آمار تصادف، معضلی نیست که بتوان آن را با آمارها تعریف کرد. اما تاثیر آن بر روی زندگی افراد یک تاثیر واقعی و ویرانگر است. مهم ترین مشکل در ارتباط با افسردگی این است که افراد درگیر با آن، میلی به درمان ندارند و این وضعیت خود را یک واقعیت ناگزیر برای خود می دانند.

اما آمارهای پزشکی نشان می دهد که درمان افسردگی ممکن است و تقریبا 82 درصد افراد گرفتار، درمان می شوند. افسردگی را می توان چون خزانی در بهار زندگی تعریف کرد که اگر به موقع به پایان نرسد باغ حیات را برای همیشه خالی از برگ و بار می کند.

منبع :webMD

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن