خارجی

امید به زندگی بیشتر با داشتن یک سبک زندگی سالم تا چه اندازه محقق می شود؟

امید به زندگی بیشتر و البته برخورداری از سلامت، مسئله ایست که مورد علاقه بسیاری از افراد قرار دارد. دانشمندان اکنون محاسبه کرده اند که اگر از یک سبک زندگی سالم برخودار باشند، تا چه اندازه عمر شما طولانی تر می شود.

به گزارش سلامت نامه به نقل از تارنمای “تایم“، مطالعات متعددی پی در پی به ما یادآور شده اند که برغم چالشی بودن، پیروی از یک سبک زندگی – تغذیه سالم، ورزش منظم، پرهیز از استعمال دخانیات، و حفظ وزن در محدوده قابل قبول می تواند به زندگی طولانی تر یا امید به زندگی بیشتر منجر شود.  

اما از سوی دیگری، در صورتی که سالهای زندگی بیشتر از حد معمول همراه با بیماریهایی از قبیل دیابت، بیماریهای قلبی و یا سرطان باشد، عمر طولانی چندان جذابیتی برای افراد ندارد.

در سال 2018، گروهی از محققان بین المللی در تحقیقی که در دانشکده سلامت عمومی دانشگاه هاروارد انجام شده بود، دریافتند که در پیش گرفتن پنج عادت سالم می تواند امید به زندگی را در مردان 14 سال و در زنان نیز 12 سال افزایش دهد. این عادات سالم عبارتند از:

  • رژیم غذایی سرشار از گیاهان و در حد امکان پرهیز از مصرف چربی ها
  • ورزش سطح متوسط تا شدید برای چندین ساعت در یک هفته
  • حفظ یک وزن سالم
  • عدم استعمال دخانیات
  • پرهیز از افراط در مصرف الکل

به منظور بررسی اینکه چند سال از سالهای اضافه شده به عمر، افراد از سلامت برخودار و فاقد سه بیمارهای مزمن رایج شامل بیماریهای قلبی، دیابت نوع 2 و سرطان خواهند بود، تحقیقات بیشتری انجام شد.

امید به زندگی و سبک زندگی سالم

محققان دریافتند که یک سبک زندگی سالم در واقع می تواند به سالهای طولانی یا افزایش امید به زندگی بدون بیماری منجر شود. نتایج نشان می دهند که در مقایسه با کسانی که یک سبک زندگی سالم ندارند، سبک زندگی سالم می تواند امید به زندگی را پس از 50 سالگی در زنان حدود 10سال و در مردان حدود هشت سال افزایش دهند.

این مطالعه بین یکصد و 11 هزار آمریکایی انجام شده که در زمان آغاز این مطالعه در سال های 1980 تا 1986 بین 30 تا 75 سال سن داشته اند. این شرکت کنندگان هر دو سال یکبار سبک زندگی خود تا سال 2014 از طریق پرسشنامه ای معرفی کرده اند. بر اساس این پاسخ ها که روی یک مقیاس 6 گزینه ای از صفر تا پنج بیان شده اند، گزینه های بالاتر نشان دهنده پیروی از یک سبک زندگی سالم تر را نشان می دهد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن