افزایش آگاهی

ام اس چیست؟ علل، علائم، تشخیص و درمان آن

ام اس چیست؟ ام اس از جمله بیماریهایی است که سیستم عصبی را هدف قرار می دهد. وظیفه سیستم عصبی، انتقال پیام از مغز به اندام ها است. ام اس باعث می شود که گلبوهای سفید که وظیفه محافظت از بدن را دارند، به کارکرد این سیستم آسیب وارد نمایند.

نتیجه این آسیب در فرد مبتلا به صورت علائمی همچون عدم تعادل، تاری چشم، دو بینی و در مراحل پیشرفته حتی به شکل عدم توانایی در راه رفتن نمایان می شود.

در حال حاضر در ایران و جهان ام اس با مصرف داروهای موجود، کنترل استرس و انجام فعالیت های ورزشی توسط فرد مبتلا به راحتی قابل کنترل است.

بیش از دو میلیون در جهان به ام اس مبتلا هستند

حقایقی که در مورد ام اس نیاز است بدانید عبارت است از اینکه این بیماری مسری نیست. ام اس یکی از شایع ترین عارضه های سیستم اعصاب مرکزی، به خصوص در میان افراد جوان است. بیش از 2 میلیون نفر در سراسر جهان به ام اس مبتلا هستند که تعداد مبتلایان در خانم ها بیشتر از آقایان است.

علت اصلی بروز ام اس هنوز مشخص نیست و درمان قطعی ندارد ولی با استفاده از داروهای موجود قابل کنترل است. ام اس ارثی نیست و به طور مستقیم از والدین به فرزندشان منتقل نمی شود اما متخصصان می گویند استعداد ژنتیکی می تواند در ابتلا به ام اس مؤثر باشد.

ام اس معمولاً در سنین میان 20 تا 40 سالگی تشخیص داده می شود، اگرچه ممکن است سال ها قبل از آن شروع شده باشد.

علل و علائم ام اس چیست؟

تاکنون هیچ علت خاصی برای ام اس مشخص نشده و پاسخ دقیقی برای این بیماری در دسترس نیست، ولی گفته می شود ام اس به دلیل تخریب و آسیب دیدن غلاف میلین ایجاد شده است. پژوهشگران و محققان نیز در سراسر جان در حال بررسی این موارد هستند، تا پاسخی برای این سئوال پیدا کنند و عامل اصلی ایجاد ام اس را بشناسند.

ام اس با علائم متفاوتی مانند تاری دید، مشکلات حسی و حرکتی، عدم تعادل، و … نمایان می شود. نوع این علائم و روند پیشرفت آنها نیز با توجه به محل آسیب ها در دستگاه عصبی مرکزی متفاوت خواهد بود.

وجود علائمی مانند خوب رفتگی اندام ها، سر گیجه، دو بینی، کاهش ناگهانی دید یک چشم می تواند نشانه شروع بیماری باشد، اما بسیاری از این علائم، بدون اینکه نشانه ای از ام اس باشد، برای برخی اتفاق افتد. بنابراین، وجود این نشانه ها به صورت گذرا و موقت جای نگرانی ندارد و همیشه دلیلی برای ابتلا به ام اس نیست.

تشخیص ام اس

فرد مبتلا به ام اس در مراحل اولیه ممکن است فقط با شرح حال و وسابقه ای از نشانه های مبهم و نامشخص که به صورت پراکنده و در یک دور هزمانی نسبتا طولانی رخ می دهد. به پزشک مراجعه کند.

البته در این مواقع، علائم می تواند به بسیاری از شرایط و مشکلات دیگر پزشکی نیز نسبت داده شود. حتی زمانی که فرد چندین نشانه از ام اس را داشته باشد پیش از آنکه پزشک معالج، ام اس را تشخیص دهد، این نشانه ها باید با معیارهای ام اس مطابقت پیدا کند.

بنابراین، فقط زمانی می توان ام اس را تشخیص داد که دو قسمت مختلف در سیستم اعصاب مرکزی تحت تأثیر قرار گرفته و این اثرات حداقل دو مرتبه با فاصله زمانی یک ماه از یکدیگر تجربه شده باشد. همچنین با استفاده از MRI این صدمات باید مشاهده و تشخیص داده شود.

درمان ام اس چیست؟

دانش انسان ها امروزه به حدی رسیده که برای بعضی بیماری ها درمان کاملی وجود دارد. اما در بعضی بیماری ها مانند ام اس مسئله فرق می کند. داروهای موجود درمان ام اس از نظر کاربرد به سه گروه اصلی تقسیم بندی می شوند:

1) برای درمان عود بیماری: در این مواقع با استفاده از ترکیبات کورتن می توان با کم کردن التهاب در دستگاه عصبی، طول مدت عود و میزان ضایعات را کاهش داد. این دوره درمانی معمولاً به صورت تزریقی تجویز می شود و معمولاً هر دوره بین سه تا پنج روز طول می کشد.

2) برای کنترل علائم بیماری: بسته به اینکه فرد در حال حاضر چه علائم و مشکلاتی دارد، از داروهای مختلفی برای کنترل فعالیت ام اس و به حداقل رساندن مشکلاتش استفاده می شود که بیش از 30 داروی مختلف به این منظور به کار می روند.

3) برای کنترل دوره بیماری: در این دسته، داروهایی قرار می گیرند که قادرند از  تعداد و شدت عود بکاهند و سیر پیشرفت ام اس را نیز کُند نمایند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن