جامعه و سلامت

اهمیت دادن به سلامت در گفتمان تغییرات جوی

اهمیت دادن به سلامت در گفتمان تغییرات جوی و ارائه خدمات سلامت در بحران ها و منازعات دو چالش از مجموع 13 چالشی سازمان بهداشت جهانی در دهه آینده است.

چالش چیست؟: بحران تغییرات جوی یک بحران سلامت محسوب می شود. آلودگی هوا سالانه باعث مرگ حدود هفت میلیون نفر می شود. در حالی که تغییرات جوی باعث شرایط آب و هوای شدید می شود، همچنن عامل تسریع سوء تغذیه و گسترش بیماریهای عفونی از قبیل مالاریا نیز هست.

آگودگی هایی که باعث گرم شدن زمین می شوند، در عین حال مسئولیت بیش از یک چهارم از مرگ های ناشی از حملات قلبی، سکته ها، سرطان ریه و بیماریهای تنفسی حاد نیز می باشند.

رهبران بخش دولتی و بخش خصوصی باید با همکاری یکدیگر برای پاکسازی هوا و کاهش تأثیرات سلامت ناشی از تغییرات جوی تلاش کنند. اهمیت دادن به سلامت در مباحث تغییرات جوی از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

سازمانی بهداشت جهانی چه اقدامی می تواند انجام دهد؟

در سال 2019 بیش از 80 شهر در بیش از 50 کشور متعهد به رعایت چهارچوب های هوای با کیفیت سازمانی بهداشت جهانی شدند و توافق نمودند که سیاست های جوی و آلودگی هوا را در کشورهای خود ساماندهی کنند.

در سال 2020، سازمان بهداشت جهانی در تلاش برای توسعه مجموعه ای از گزینه های سیاستی برای دولت هاست تا خطرات سلامت ناشی از هوای آلوده را کاهش دهند و یا از آنها جلوگیری کنند.

اهمیت دادن به سلامت؛ ارائه خدمات سلامت در بحران ها و منازعات

در سال 2019 اغلب بیماریهای گسترش یافته نیازمند بالاترین سطح از واکنش سازمان بهداشت جهانی در کشورهایی بود که درگیر منازعات بودند. سازمان بهداشت جهانی همچنین شاهد تداوم روندهای مزاحمی بود که در آنها تجهیزات و نیروهای انسانی فعال در بخش سلامت نیز هدف قرار می گرفتند.

سازمان بهداشت جهانی در سال گذشته 978 حمله به بخش های مراقبت سلامت را در 11 کشور ثبت کرد که این حملات باعث کشته شدن 193 نفر شد.

در عین حال، منازعات باعث مهاجرت شمار زیادی از مردم می شود که دهها میلیون نفر از آنها به طور مقطعی یا برای سالیان متمادی به خدمات مراقبت سلامت دسترسی ندارند.

سازمان بهداشت جهانی چه اقدامی می تواند انجام دهد؟

سال گذشته سازمان بهداشت جهانی به 58 فوریت در 50 کشور پاسخ داد. بکارگیری تیم های سیار پزشکی، توسعه تشخیص بیماری و سیستمهای هشدار، انجام کمپین های واکسینه سازی، توزیع دارو و آموزش نیروهای بخش سلامت از جمله این اقدامات بود.

سازمان بهداشت جهانی در حال فعالیت برای نجات جان انسان ها و ممانعت از رنجش از طریق همکاری با کشورها و شرکای خود است تا بتواند نظامهای سلامت را تقویت نموده و باعث آمادگی و گسترش دسترسی به حمایت مالی طولانی مدت برای فوریت های سلامت پیچیده شود.

اما سلامت تنها بخشی از این معادله است. در نهایت، برای حل منازعات موجود، توقف چشم پوشی از نظام های ضعیف سلامت، و حفاظت نیروهای مراقبت سلامت و تجهیزات در برابر حملات، نیازمند یک راه حل سیاسی است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن