اپ سلامتهِلث تِک

اپ سلامت چیست؟

اپ سلامت برنامه طراحی شده به منظور استفاده کاربران بر روی تلفن هوشمند، تبلت و دیگر دستگاههای همراه است که از سال 2008 با رایج شدن اپ ها به طور کلی مورد استقبال گرم کاربران قرار گرفتند. اپ ها از طریق اپ استور، گوگل پلی، فروشگاه ویندوز فون، اپ ورد بلک بری، و فروشگاه بازار برای ایرانی ها قابل دسترسی است.

اپ ها با توجه به حوزه تخصصی هر یک از آنها به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند که اپ سلامت شخصی (Personal Health App) یک مورد از آنهاست.

اپ سلامت شخصی، خدمات و ابزارهایی در انفورماتیک پزشکی هستند که با بهره گیری از فناوریهای پزشکی به افراد کمک می کنند که اطلاعات سلامت شخصی خود را مدیریت کنند. این سیستم های اطلاعاتی مصرف کننده-محور به توسعه دریافت مراقبت سلامت، خود-مدیریتی، و بهبود افراد از طریق فراهم آوردن اطلاعات کامل و روشن که شناخت، شایستگی، و آگاهی را افزایش می دهد کمک می کند.

تعریف اپ های سلامت شخصی

اپ های شخصی سلامت بخشی از جنبش پزشکی دو Medicine 2.0 movement)) محسوب می شوند.

در تعریف اپ سلامت شخصی گفته می شود که ابزار الکترونیک ذخیره، مدیریت و تبادل اطلاعات سلامت در هنگام بیماری و تندرستی توسط یک فرد در یک محیط امن و محرمانه است.

مزایای اپ های سلامت

اغلب مردم هنگام ترک کردن خانه هیچ پرونده پزشکی را با خود همراه نمی برند. آنها نمی دانند که پرونده پزشکی در یک شرایط اضطراری می تواند بسیار کمک کننده باشند. علاوه بر این، پیش بینی اینکه چه هنگام یک شرایط اضطراری پیش می آید نیز بسیار غیرقابل پیش بینی است.

در واقع، این پرونده ها می توانند نجات دهندۀ زندگی باشند. سابقه داوریی، تاریخچه آلرژی به داروهای گوناگون، و سوابق جراحی و پزشکی مهم می توانند از طریق اپ سلامت شخصی به پزشکان کمک کنند تا به بهینه ترین درمان ها دست یابند.

یک اپ سلامت شخصی شامل اطلاعات فردی (نام، تاریخ تولد، و دیگر جزئیات جمعیت شناختی) است. این اپ همچنین می تواند شامل شرایط سلامت بیماری و انواع درمان های و ویزیت های انجام شده باشد.  

اپ سلامت در ایران

در ایران توسعه و استفاده از اپ های سلامت رشد قابل توجهی داشته است، ولی با این حال درصد بسیار پایینی از مردم با این اپ ها آشنایی دارند، از اینرو به نظر می رسد توسعه دهندگان اپ نیاز است با معرفی دقیق محصول خود به مردم، فرصت استفاده از این قبیل اپ ها که می توانند در سلامت فرد کمک کننده باشند را فراهم سازند.

نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن