افزایش آگاهی

تاریخچه ویروس کرونا که از سال 1997 سلامت جهانی را تهدید کرده است

ویروس کرونا که امروز بیش از همیشه از آن می شنویم، ویروس جدیدی نیست، بلکه نوع دیگری از ویروسی است که پیش از این نیز شناخته شده بود. در ماه مه  سال 1997 ، یک پسر سه ساله که در ابتدا به نظر می رسد به یک سرماخوردگی معمولی مبتلا شده ات، پس از بدتر شدن علائم گلو درد ، تب و سرفه  که به مدت شش روز ادامه یافت ، به بیمارستان ملکه الیزابت در هنگ کنگ منتقل شد. در آنجا سرفه او بدتر و با مشکلات جدی در نفس کشیدن مواجه شد. با وجود مراقبت های ویژه ، این پسر بچه درگذشت.

پزشکان نمونه ای از خلط این پسر را به وزارت بهداشت چین ارسال کردند. اما پروتکل آزمایش استاندارد نتوانست ویروس ایجاد شده در این بیماری را به طور کامل شناسایی کند. رئیس ویروس شناس تصمیم گرفت برخی از نمونه ها را به همكاران سایر كشورها ارسال كند.

در مرکز پیشگیری و کنترل بیماریها در آتلانتای آمریکا، خلط این پسربچه مورد آزمایش قرار گرفت و در نهایت مشخص شد که این ویروس نوعی از آنفولانزا بوده است، ویروسی که شمار زیادی از انسانها را از ابتدای حیات بشر تاکنون به کام مرگ کشانده است.

اما این نوع ویروس پیش از این هرگز در انسان ها مشاهده نشده بود. این ویروس H5N1 یا “آنفلوآنزای پرندگان” نام داشت. آنفلوآنزای پرندگان گونه‌ای بیماری ویروسی است که ویروس عامل آن از خانوادهٔ Orthomyxoviridae می‌باشد. این ویروس خود دارای سه نوع A, B و C هستند.

این ویروس دو دهه پیشتر شناسایی شده بود، اما ابتلا به آن تنها در پرندگان گزارش شده بود.

ویروس کرونا و پیامدهای آن در سلامت جهانی

پس از آن حادثه در ماه اوت سال 1997، دولت چین بیش از یک و نیم میلیون مرغ را نابود کرد. موارد به ابتلا نیز به شدت تحت نظارت و ایزوله شدن قرار گرفتند. با این حود، تا پایان آن سال 18 مورد ابتلا در انسان گزارش شد که از این تعداد 6 نفر جان خود را از دست دادند.

مقابله با این ویروس که برای سالیان زیادی اثری از آن گزارش نشده بود، یک موفقیت جهانی در مقابله با آن محسوب می شد. با این وجود گفته می شود که نرخ تلفات آنفلوآنزای پرندگان 60 درصد است و پس از گذشت بیش از دو دهه باعث مرگ 455 نفر شده است و نوع “متوسط” آن نیز با احتمال یک دهم باعث مرگ افراد مبتلا می شود.

نوع دیگر از خانواده ویروس کرونا شامل “سارس” (SARS) و “مرس” (MERS) هستند که هر کدام کمتر از یکهزار قربانی گرفته اند. اما ویروس کرونای جدیدیی که از آن تحت عنوان COVID-19 یاد می شود تاکنون تلفاتی دو برابر داشته است. این ویروس شاید به این دلیل بسیار خطرناک معرفی می شود که برخی از مواقع هیچ علائمی از ابتلای به آن وجود ندارد.

در مقایسه با سابقه شناسایی آنفلوآنزای پرندگان در سال 1997، واکنش فعلی به ویروس کرونا با سرعت بیشتری انجام شده و مقامات بهداشت کشورها و همچنین سازمان بهداشت جهانی تلاشهای برای مقابله با آن انجام داده اند. هر چند که شیوع این ویروس در قاره های مختلف نیز با سرعت قابل توجهی در حال انجام است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن