خودمراقبتی

تست های غربالگری نوزادان راهی برای کسب اطمینان از سلامت فرزندان

تست های غربالگری نوزادان از جمله اقداماتی است که با انجام آنها می توان نسبت به سلامت فرزندان اطمینان کسب کرد.

غربالگری به روش هایی اطلاق می شود که با آنها می توان افراد به ظاهر سالمی که از نظر ابتلا به یک بیماری خاص در معرض خطر بیشتری هستند را از افراد سالم شناسایی کرد.

اینکه چرا باید این تست ها را انجام داد به این دلیل است که تست های غربالگری نوزادان برای تشخیص زودهنگام بیماریهای متابولیک ارثی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر این بیماریها به موقع تشخیص داده نشوند، ممکن است باعث بروز عقب ماندگی ذهنی، اختلالات جسمی و حتی مرگ شوند.

نگاهی به تاریخچه غربالگری نشان می دهد که در حال حاضر در کشورهای پیشرفته، 29 بیماری که 22 مورد از آنها بیماریهای متابولیک ارثی هستند در برنامه غربالگری نوزادان گنجانده شده اند. تنها تعداد محدودی آزمایشگاه در ایران با بهره گیری از پیشرفته ترین روش ها، امکان غربالگری 58 بیماری را تنها با یکبار نمونه گیری از پاشنه پای نوزاد فراهم آورده اند.

تست های غربالگری نوزادان در چه زمانی باید انجام شوند؟

تست های غربالگری نوزادان باید طی 48 ساعت تا حداکثر یک هفته پس از تولد انجام شوند. به نحوی که حداقل 36 ساعت از شروع به خوردن شیرِ نوزاد گذشته باشد. قبل از انجام آزمایش نوزاد باید بین 2 تا 3 ساعت شیر نخورده باشد.

نمونه گیری چگونه انجام می شود؟

پس از گرم کردن پای نوزاد و تمیز کردن ناحیه ی مورد نظر با ماده ی ضد عفونی کننده، با استفاده از یک سوزن خاص که به پاشنه ی پای نوزاد زده می شود، چند قطره خون بر روی کاغذ صافی مخصوص جمع آوری می شود.

نتایج تست های غربالگری نوزادان چگونه تفسیر می شود؟

کسب نتیجه غیرطبیعی الزاماً به مفهوم بیمار بودن نوزاد نیست، بلکه بدان مفهوم است که باید تست های تکمیلی روی خون نوزاد انجام شود. روش درمان به نوع بیماری بستگی دارد و شامل رژیم های غذایی مخصوص و دارو است.

چه بیماریهایی مورد غربالگری قرار می گیرند؟

ترکیب بیماریهای موجود در طرح های غربالگری نوزادان در نواحی مختلف جهان متفاوت است. در ایران غربالگری بیماریهای متفاوتی انجام می شوند که برخی از آنها عبارتند از: اختلالات سیکل اوره، اختلالات اسیدهای آمینه، اختلالات اسیدهای چرب، اختلالات اسیدهای آلی، کم کاری مادرزادی تیروئید، افزایش گالاکتوز (گالاکتوزمی)، پرکاری مادرزادی غده ی فوق کلیوی، و کمبود آنزیم بیوتینیداز.

شیوع این نوع بیماریها بسیار پایین است به گونه ای که در برخی از آنها از هر 10 یا 20 هزار کودک ممکن است یک نفر به این قبیل بیماریهای مبتلا شود. با وجود نادر بودن برخی بیماریها، عدم تشخیص هر نوع بیماری احتمالی می تواند در آینده عوارض شدیدی ایجاد کند.

منبع: پملفت آموزشی آزمایشگاه

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن