خارجی

تشخیص سرطان پستان: گوگل خطاهای انسانی در تشخیص را جبران می کند

تشخیص سرطان پستان که میزان ابتلا به آن در یک زن از هر هشت زن گزارش شده، بشدت نیازمند ابزارهای تشخیصی بسیار دقیق است.

به گزارش سلامت نامه به نقل از “سی نِت“، ابتلا به سرطان پستان خبری است که هیچ کس دوست ندارد آن را بشنود، اما اگر تشخیص سرطان پستان انجام شود، نیاز به اطمینان از صحت آن وجود دارد.

متأسفانه روش فعلی تشخیص از طریق ماموگرام امکان تشخیص نادرست این نوع سرطان را در بسیاری از زنان به وجود آورده است. برای برخی نیز به طور کامل موفق به تشخیص آن نمی شود.

روز چهارشنبه شرکت گوگل (Google) به همراه شرکت های تابع خود شامل “دیپ مایند”، “مرکز سلطنتی تحقیقات سرطان بریتانیا”، “دانشگاه نورث وسترن”، و “بیمارستان سلطنتی ساری کانتی”  مقاله ای را در ژورنال “نیچر” منتشر کردند که موفقیت های تحقیقاتی آنها را تاکنون در زمینه تشخیص سرطان پستان نشان می دهند.

در این مقاله، محققان نتایج موفقیت آمیز یک مدل که قادر به معرفی سرطان پستان در مواردی که در ماموگرامی تشخیص داده نشده بود را بیان کردند. این نتایج حاصل غربالگری 25 هزار زن در بریتانیا و بیش از سه هزار زن در آمریکا است.

تمرکز گوگل بر تشخیص سرطان پستان

این مدل که از آن به عنوان AI نام برده شده، همچنین قادر به کاهش شمار تشخیص های نادرست سرطان پستان در زنان سالم نیز بوده است.

“دامینیک کینگ” مدیر سلامت گوگل در بریتانیا بیان کرد: نتایج نشان می دهند که تیم او در مسیر درست توسعه ابزاری هستند که می تواند سرطان پستان را با دقت بیشتری تشخیص دهد.

وی افزود: پیش از اینکه این روش بتواند تفاوت هایی برای بیماران به وجود آورد، نیازمند آزمایش بیشتر، اعتبار پزشکی و تأییدیه های قانونی است، اما ما متعهد به کار با شرکای خود به سمت این هدف هستیم.

به گزارش نظام سلامت ملی بریتانیا و انجمن سرطان آمریکا، در صورتی که موفقیت های این تحقیقات ادامه یابد، تأثیر زیادی بر روی زنان در سراسر جهان خواهد داشت. سرطان پستان یکی از انواع رایج سرطان است که در زنان رخ می دهد، و از هر هشت نفر یک نفر به آن مبتلا می شود.

ماموگرافی یکی از رایج ترین روش های تشخیصی است، اما 20 درصد از موارد در آن تشخیص داده نمی شود (یک نفر از هر پنج نفر). از سوی دیگر، 50 درصد زنانی که در یک دوره 10 ساله در آمریکا مورد آزمایش غربالگری قرار گرفته اند، تشخیص نادرستی دریافت نموده اند.  

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن