داخلی

تعداد جایگاه های سوخت تهران و نسبت آن با وسایل نقلیه

تعداد جایگاه های سوخت در تهران 134 جایگاه است که بیشترین تعداد جایگاه در غرب تهران با 33 جایگاه و کمترین میزان در مرکز شهر تهران با 17 جایگاه سوخت متمرکز شده است.این در حالی است که روزانه 4 میلیون دستگاه خودرو و 3 میلیون دستگاه موتور سیکلت در تهران تردد دارند.

تعداد جایگاه های سوخت تهران

تعداد جایگاه‌های سوخت در استان تهران 247 جایگاه سوخت است که 141 جایگاه برای پایتخت و مابقی برای توابع استان تهران است که براساس آمار شرکت پخش فرآورده های نفتی، 17 جایگاه در مرکز تهران، 26 جایگاه در شمال تهران، 35 جایگاه در جنوب تهران، 33 جایگاه در غرب تهران و 30 جایگاه در شرق تهران وجود دارد.

هم‌چنین در دماوند، پاکدشت و اسلام‌شهر هر کدام 9 جایگاه، فیروزکوه سه جایگاه، ری 25 جایگاه، ورامین 11 جایگاه، رباط‌ کریم 14 جایگاه و شهریار 26 جایگاه سوخت وجود دارد.

جایگاه های سوخت کشور قدیمی است

در کل کشور حدود 6800 جایگاه سوخت وجود دارد که در این جایگاه‌ها 70 میلیون لیتر بنزین و 30 میلیون مترمکعب گاز عرضه می‌شود که 90 درصد محصولات مربوط به جایگاه سوخت از طریق شرکت‌های داخلی تأمین می‌شود.

طبق گفته‌های رضا رضایی – قائم‌مقام مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی جایگاه‌های سوخت – 75 درصد از جایگاه‌های سوخت کشور بالای 35 سال سن دارد.

استاندارد بین المللی تعداد خودرو و جایگاه سوخت

بر اساس استانداردهای بین الملی نسبت تعداد جایگاه های عرضه سوخت و تعداد خودروها باید یك به هزار باشد.

این در حالی است كه در كشور ما به ازای هر 1500 خودرو یك جایگاه سی ان جی و به ازای هر سه هزار خودروی بنزین سوز یك جایگاه عرضه بنزین وجود دارد.

پراکندگی غیرمنطقی جایگاه های سوخت

یک نکته مهم علاوه بر كمبود تعداد جایگاه ها، پراكندگی نامتناسب جایگاه های سوخت است.
دراین خصوص ‘بیژن حاج محمدرضا’ رئیس هیات مدیره سندیكای جایگاه های اختصاصی فروش فرآورده های نفتی كشور گفت: بیش از 95 درصد جایگاه های عرضه فرآورده های نفتی تهران در بافت 30 سال پیش مستقر است و تنها 5 درصد در بافت های جدید احداث شده است.

وی ادامه داد: در این وضعیت در برخی اتوبان ها جایگاه عرضه فرآورده های نفتی وجود ندارد؛ بعنوان نمونه در اتوبان شهید صیاد شیرازی حتی یك جایگاه نیز احداث نشده و اتوبان های پر رفت و آمدی چون بزرگراه امام علی و رسالت نیز با كمبود شدید جایگاه روبرو هستند.
با این حال، بطور كلی سه هزار جایگاه اختصاصی و فروشندگی فرآورده های نفتی در كشور وجود دارد كه از این مجموع 800 جایگاه دومنظوره (عرضه بنزین و سی ان جی) است و 2 هزار و 200 جایگاه مختص عرضه فرآورده های نفتی است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن