جامعه و سلامت

تغییر رفتار راه اصلی پیشگیری از ابتلا به کرونا / اهمیت روزنامه نگاری سلامت

تغییر رفتار و تأکید بر اهمیت نقش روزنامه نگاری سلامت از جمله مباحث عمده ای بود که در برنامه بحث روز رادیو ایران با حضور دکتر سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت (گفتگوی تلفنی)، دکتر داود مهرابی عضو هیأت عملی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، و دکتر بهزاد امیری رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوانات وزارت بهداشت بر آنها تأکید شد.

به گزارش سلامت نامه، دکتر سیماسادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت در ابتدای این گفتگو در سخنانی بیان کرد: الان روزانه 160 هزار نفر در دنیا به این بیماری مبتلا می شود که 60 درصد کل آمار مربوط به یک ماه اخیر است که نشان می دهد که شیوع بیماری فروکش نکرده و در کل دنیا روند افزایشی داشته است و متاسفانه برغم این تفکر که با گرم شدن هوا ممکن است این ویروس فروکش کند، اما همچنان شاهد موارد ابتلا هستیم.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه ضمن اشاره به دو رقمی شدن مرگ و میر ناشی از کرونا در روز 18 تیرماه بیان کرد: به دلیل بحث های اقتصادی بازگشایی ها صورت گرفت و یک مقدار حالت عادی انگاری در جامعه ایجاد شد،  همه اینها دست به دست هم داد که وضعیت فعلی شکل گرفت که در آن برخی استان ها به وضعیت قرمز و برخی دیگر از استان ها به وضعیت هشدار رسیده اند.

سیما سادات لاری با تأکید رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل هایی از قبیل اجباری شدن ماسک و اینکه مردم خود را ملزم کنند که در محیط های سرپوشیده و عمومی حتما از ماسک استفاده کنند، اظهار امیدواری کرد در دو هفته آینده شاهد کاهش آمار ابتلا به ویروس کرونا باشیم.

هدف نهایی ارتباطات سلامت تغییر رفتار و یا اصلاح آن است

در ادامه این گفتگو دکتر مهرابی در خصوص اهمیت پویش ها بیان کرد: قبل از پاسخ به سئوال تأثیرگذاری پویش ها نیاز است نسبت به اینکه از چه دیدگاهی به این سئوالات پاسخ داده می شود پرداخته شود. من از نگاه ارتباطات سلامت به این سئوالات پاسخ می دهم. ارتباطات سلامت یک حوزه جدید و حال رشد است که دو مقوله ارتباطات و سلامت را به هم مرتبط می کند و فرصت بررسی مسائل سلامت را از زوایای مختلف فراهم می رسازد.

مهرابی افزود: هدف نهایی ارتباطات سلامت، همانطور که خانم دکتر سیما سادات لاری، هم اشاره کردند، تغییر رفتار است  و این تغییر رفتار الزاماتی دارد، از جمله اطلاع رسانی دقیق با هدف افزایش آگاهی مردم که تغییر نگرش و سبب تغییر رفتار را به دنبال داشته باشد.

وی تأکید کرد پویش ها همواره از چند دهه پیش در کشورهای پیشرفته مورد توجه بوده اند. برغم اینکه میلیون ها دلار برای اجرای پویش ها هزینه شده است، اما برخی تحقیقات نشان می دهند که تغییرات رفتار قابل توجهی ناشی از این پویش ها به وجود نیامده است.

مهرابی در پاسخ به اینکه چقدر پویش های داخلی در استفاده از ماسک مؤثر بوده اند بیان کرد ما مشاهده می کنیم که خیلی از مردم ماسک می زنند اما برخی هم از ماسک استفاده نمنی کنند که نیاز است در این خصوص مطالعه شود که ماسک نزدن این افراد چه دلیل و یا دلایلی دارد. آیا حساسیت در این افراد ایجاد شده است؟ آیا افراد خود را در معرض خطر می بیند و اینکه آیا افراد خطر را جدی درک می کند؟ و اینکه آیا افراد استفاده از ماسک را مفید ارزیابی می کنند؟  

در هیچ دوره ای مشابه حال حاضر دسترسی به اطلاعات سلامت وجود نداشته است

عضو هیأت عملی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در ادامه در خصوص ارزیابی نظام اطلاع رسانی در مورد ویروس کرونا نیز بیان کرد که ما اطلاعات زیادی در خصوص نحوه مقابله با کرونا داریم. در هیچ دوره ای از تاریخ، مشابه حال حاضر، دسترسی به اطلاعات سلامت وجود نداشته است، اما نکته در اینجاست که مردم عادی تخصصی و توانایی درک این اطلاعات را مشابه با ارائه دهندگان خدمات سلامت ندارند و ممکن است شک و تردیدهایی در خصوص این اطلاعات وجود داشته باشد.

سرپرست مدیریت ترویج دستاوردهای پژوهش هاهی علوم انسانی در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بیان کرد: نتایج تازه ترین مطالعات نشان می دهند در کشورهایی که با هنجاریهای فرهنگی و سیاست های دولتی از استفاده از ماسک حمایت شده است تلفات کرونا به صورت هفتگی 8 درصد افزایش داشته در حالیکه در سایر کشورها این تلفات 54 درصد بوده است.

مهرابی خاطرنشان کرد: نتیجه کلی این مطالعه که در بین 198 کشور انجام شده است نشان می دهد که هنجاری های اجتماعی و سیاست های دولتی در حمایت از پوشیدن ماسک و همچنین کنترل سفرهای بین المللی بصورت مستقل با کاهش تلفات ناشی از ویروس کرونا ارتباط داشته اند.

زنگ هشدار مقابله با کرونا از سالها پیش به صدا درآمده بود

وی در ادامه با اشاره به اینکه شیوع ویروس های مشابه در سال های گذشته زنگ هشدار آماده سازی جهت مقابله با کرونا بوده است بیان کرد: در سال های اخیر نگرانی زیادی در مورد شیوع آنفولانزای پرندگان در سراسر جهان مشاهده شد، این بیماری موجب مرگ تعداد زیادی از افرادی شده در تماس مستقیم با پرندگان بودند. با اینحال سازمان بهداشت جهانی همواره نگران سرایت این ویروس از طریق یک سری جهش های ژنتیک در آینده انتقال بوده که سبب سرایت آن از انسان به انسان شود.

به گفته مهرابی، از سالها پیش برخی از کشورها از جمله چین، سنگاپور و ژاپن در پویش های گسترده ای مردم را از تهدید این ویروس و موارد مشابه آگاه ساختند که به نظر می رسد با توجه به آمار موجود در این کشورها این پویش های آگاه کننده نتایج مؤثری  داشته اند.

وی در خصوص استفاده از رسانه های اجتماعی و اهمیت آنها در اطلاع رسانی بیان کرد با توجه به اینکه در حال حاضر حدود سه میلیارد و 800 میلیون نفر معادل با 49 درصد از جمعیت جهان از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند، قطعا این رسانه ها از جایگاه خاصی در خصوص اطلاع رسانی برخوردارند.

مهرابی در پاسخ به اینکه چه اقدامی باید انجام داد تا حساسیت نسبت به مسائل سلامت در سطح قابل قبولی حفظ شود بیان کرد: به نظر می رسد استفاده از رسانه های معتبر و بها دادن به رسانه های سلامت محور و روزنامه نگاران سلامت و معرفی منابع معتبر اطلاع رسانی می توانند در ایجاد حساسیت نسبت به مسائل سلامت نقش سازنده ای ایفا نمایند.

روزنامه نگاری سلامت نیازمند توجه خاص است

سرپرست مدیریت ترویج دستاورهای پژوهش های علوم انسانی در خصوص اهمیت روزنامه نگاری سلامت بیان کرد که روزنامه نگاری سلامت به عنوان یک رشته دانشگاهی تنها در یکی از دانشگاههای کشور تدریس می شود. افرادی که در حال حاضر به عنوان روزنامه نگار سلامت فعالیت می کنند به صورت تجربی و علاقه ای که به بحث سلامت داشته ا ند وارد این حوزه شده اند از اینرو نیاز است وزارت بهداشت و مسئولین نظام سلامت به بحث روزنامه نگاری سلامت با این تعریف که وظیفه آنها انتقال اطلاعات صحیح به زبانی ساده به عموم مردم است، توجه خاصی داشته باشند.

در ادامه این برنامه که روز 18 تیرماه 1399 بصورت زنده از ساعت 11:50 تا 12:30 دقیقه از رادیو ایران پخش شد، دکتر بهزاد امیری رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوانات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سخنانی بیان کرد: شایع ترین راه انتقال ویروس کرونا از طریق قطرات ریز تنفسی است که هنگام سرفه کردن، عطسه کردن و البته تکلم کردن این قطرات بیشتر و به فاصله بیشتر پراکنده می شود. راه دوم انتقال از طریق سطوح آلوده است، اگر فردی به آنها دست بزند و بدون اینکه دست خود را بشوید و یا ضدعفونی کند، صورت خود از جمله دهان و بینی خود با دست لمس کند امکان ابتلا در او وجود دارد.

وی در پاسخ به اینکه چه زمانی شرایط فعلی به پایان می رسد بیان کرد هم علم اثبات کرده و هم با تجربه به آن رسیده ایم که با پیشگیری می توان شرایط را مطلوب کرد اما اینکه قادر باشیم بگوییم چه زمانی شرایط فعلی به پایان می رسد، چنین چیزی وجود ندارد ولی این را می دانیم که راه دیگری جز این نداریم تا بتوانیم ویروس کرونا را شکست دهیم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن