جامعه و سلامت

تغییر سبک زندگی احتمالاً بتواند با زوال عقل مقابله کند

تغییر سبک زندگی احتمالاً بتواند با زوال عقل که در دهه 40 و 50 زندگی به برخی  افراد هجوم می آورد مقابله کند.

به گزارش سلامت نامه به نقل از سایت “سی بی اس لوکال”، فراموشی پیشانی گیجگاهی به طور معمول در دهه پنجاه و یا حتی در سن 45 سالگی رخ می دهد. برخلاف آلزایمر، این نوع زوال عقل حافظه را تحت تأثیر قرار نمی دهد، در مقابله بخش هایی از مغز که کنترل تفکر، استدلال و عواطف را بر عهده دارند مورد حمله قرار می دهند.

نخستین نشانه ها احتمالاً از دست دادن علاقه به زندگی و رفاه دیگران است. یک شخص ممکن است احساسات فرزند و شریک زندگی خود را نادیده بگیرد و برخی رفتارهای غیرقابل قبول همچون خندیدن در مراسم تدفین را انجام دهد.

در شرایط بدتر، ممکن است که حاضر به پذیرش تغییراتی که در آنها رخ داده است، نباشند.

“کایتلین کاسالتو” عصب شناس و استادیار مرکز حافظه و سالمندی در دانشگاه کالیفرنیا بیان کرد: این یک بیماری ویرانگر است که زندگی مردم را تحت تأثیر قرار می دهد.

به گفتۀ وی، این شرایط به ویژه برای اعضای خانواده سخت است که می بییند عزیزانشان دچار تغییراتی شده اند که خود آن تغییرات را نمی بینند.

تغییر سبک زندگی و مقابله با بیماریهای عقلی

علام در تلاش برای یافته مداخلاتی به منظور کمک به این افراد است. اکنون، نتایج مطالعه ای که در نخستین هفته از سال جاری میلادی منتشر شده است، نشان می دهد که تغییر سبک زندگی ممکن روند این اختلال را آهسته کند.  

“کایتلین کاسالتو” و همکارانش سطح فعالیت 105 نفر از افرادی که این بیماری را به ارث برده بودند، مورد مطالعه قرار دادند.این نخستین مطالعه در این جمعیت است. این محققان دریافتند افرادی که در سطوح فعالیت فیزیکی و روانی بیشترین رتبه را کسب کردند، کاهش کاربردی آنها از ناحیه این بیماری تا پنجاه درصد آهسته تر شده است.

“ریچارد ایساکسون” مدیر کلینیک پیشگیری از آلزایمر بیان کرد: این مطالعه اهمیت زیادی دارد، زیرا که مستندات قوی فراهم کرده که نشان می دهند تغییر سبک زندگی می تواند به طور مثبت بر سلامت مغز اثر بگذارد. این اثرگذاری محدود به بیماری آلزایمر نیست، بلکه فراموشی پیشانی گیجگاهی را نیز شامل می شود.

به طور تخمینی 50 تا 60 هزار آمریکایی با فراموشی پیشانی گیجگاهی (Frontotemporal Dementia) زندگی می کنند که 30 درصد از آنها این بیماری را به صورت ارثی دریافت کرده اند. در مقابل، تنها حدود یک درصد از افراد آلزایمری به دلیل ژن خانوادگی به این بیماری مبتلا شده اند.

زوال عقل یا خِرَدسودگی در پزشکی و روان‌پزشکی، اختلال مزمن و گاهی حاد فرایندهای روانی به علت بیماری عضوی مغز و موقعیت‌ناشناسی و اختلال در حافظه و داوری و اندیشه همراه است.

آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است

شایع‌ترین نوع دمانس، زوال عقل سالخوردگی یا بیماری آلزایمر است. از دیگر عوامل ایجاد دمانس می‌توان به سکته مغزی، روان‌آشفتگی (دلیریوم) ناشی از سمی شدن بدن در اثر مواد مخدر و روان‌گردان و بیماری‌های ناشایع ولی معروف مانند جنون گاوی اشاره نمود.

دمانس از علائم بیماری و به صورت مجموعه‌ای از عملکردی‌های بد بالینی شامل اختلالاتی در حافظه، زبان‌پریشی، تغییرات روان‌شناختی و روان‌پزشکی و مختل شدن فعالیت‌های روزمره تظاهر می‌یابد.

تغییر سبک زندگی از جلمه عواملی است که برخی تحقیقات آن را در مقابله با این قبیل بیماریها مؤثر می دانند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن