جامعه و سلامت

حفظ ایمنی نوجوانان / کسب اعتماد عمومی

حفظ ایمنی نوجوانان از جمله چالش هایی که سازمان بهداشت جهانی در دهه پیش رو با آن مواجهه است. سالانه بیش از یک میلیون نفر از نوجوانان در رده سنی 10 تا 19 سال جان خود را از دست می دهد. دلایل اصلی مرگ و میر در این رده سنی شامل تصادفات جاده ای، اچ.آی.وی، خودکشی، سینه پهلو، و خشوت های بین فردی است.

استفاده از الکل، تنباکو، مواد مخدر، نداشتن فعالیت فیزیکی، رابطه جنسی ناایمن، و مواجهه پیشین با سوء درمان کودکی همگی از دیگر عواملی هستند که خطر مرگ را در این رده سنی افزایش می دهند.

سازمان بهداشت جهانی می تواند چه اقدامی انجام دهد؟

در سال 2020، سازمان بهداشت جهانی دستور العمل جدیدی را برای سیاستگذاران، فعالان حوزه سلامت، و مربیان صادر خواهد کرد که به آن تلاش برای کمک به کامیابی نوجوانان گفته می شود. هدف از این برنامه ارتقاء سلامت روان نوجوانان و جلوگیری از استعمال مواد مخدر، الکل، آسیب زدن به خود و خشونت های بین فردی و همچنین ارائه اطلاعات به نوجوانان به منظور پیشگیری از اچ.آی.وی و دیگر بیماریهای قابل انتقال جنسی، پیشگیری از بارداری ناخواسته، و مراقبت در حین بارداری و هنگام زایمان است.

سازمان بهداشت جهانی همچنین با همکاری دولت ها در تلاش برای توسعه بهبود مراقبت ها پس از صدمات جدی (از قبیل شلیک با گلوله، و تصادفات جاده ای) است.

کسب اعتماد عمومی

علاون بر حفظ ایمنی نوجوانان ، یکی دیگر از چالش های پیش رو در دهه آینده کسب اعتماد عمومی است. اعتماد می تواند به این موضوع که آیا یک بیمار در استفاده از خدمات سلامت و یا عمل به توصیه های بهداشتی کارمندان حوزه سلامت مبنی بر واکسینه کردن، خوردن دارو، و استفاده از کاندوم، کمک کننده باشند.

سلامت عمومی از طریق انتشار کنترل شده اطلاعات نادرست در شبکه های اجتماعی و همچنین از طریق فرسایش اعتماد به نهادهای عمومی به خطر افتاده است. جنبش های ضد واکسن نیز یک عامل مهم در افزایش مرگ ناشی از بیماریهای قابل کنترل بوده اند.

سازمان بهداشت جهانی می تواند چه اقدامی انجام دهد؟

سازمان بهداشت جهانی در همکاری با کشورها در تلاش برای تقویت مراقبت سلامت اولیه است، به گونه ای که مردم بتوانند به آسانی از طریق افرادی در گروه خود که به آنها اعتماد دارند به خدمات مؤثر و کارآمد دسترسی داشته باشند.

این سازمان همچنین در همکاری با فیسبوک، پین ترست، و دیگر پلتفرم های شبکه های اجتماعی در تلاش است تا بتواند به کاربران این اطمینان را بدهد که اطلاعات قابل اعتمادی در مورد واکسن ها و سایر مسائل مرتبط با سلامت دریافت می کنند.

تولید ادبیات علمی و آموزش سلامت از اهیمت شایانی برخوردار است. گروههای بهداشت عمومی و همچنین دانشمندان نیاز است تا به طور کارآمدتری به خواسته های گروههای که به آنها خدمت می کنند، گوش فرا دهند. در نهایت، نیاز است تا بر روی نظام های اطلاعات داده های سلامت عمومی سرمایه گذاری شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن