جامعه و سلامت

خبر خوب در مورد درمان تشویش و نگرانی با تکیه بر نتایج مطالعه ای در کانادا

خبر خوب در مورد درمان تشویق و نگرانی حاصل تحقیقی است که در دانشگاه تورنتو انجام شده است. یافته های این تحقیق نشان می دهد، نرخ بهبود بالا است. هفت نفر از هر 10 کانادایی با سابقۀ اختلال اضطراب عمومی (Generalized Anxiety Disorder) از این اختلال رهایی می یابند. 40 درصد نیز در شرایط سلامت روانی عالی قرار می گیرند. سطح خوشحالی و رضایت از زندگی نیز در این افراد بالا گزارش شده است.

اختلالات اضطراب رایج ترین نوع بیماریهای روانی هستند که محققان تاکنون عوامل بسیار محدودی را در ارتباط با بهبود آن شناسایی کرده اند. تحقیق جدیدی که در دانشگاه تورنتو انجام شده سه سطح از بهبودی را در بین نمونه ای بیش از 2000 نفر از کانادایی هایی که سابقه اختلال اضطراب عمومی داشتند، مورد بررسی قرار داده است.

بر اساس نتایج به دست آمده، 72 درصد از پاسخگویان دستکم برای یک سال از این اختلال رهایی یافته اند. به طور کلی، 40 درصد در شرایط عالی سلامت روانی قرار داشتند، و تقریباً 60 درصد نیز دیگر دچار بیماری روانی یا مسائل اعتیادی از قبیل، فکر کردن به خودکشی، وابستگی به مواد، اختلال افسردگی جدی، و یا اختلالات دو قطبی نبوده اند.

برای دستیابی به تعریف سلامت روانی عالی، محققان دستیابی به سه مسئله را مورد توجه قرار داده اند:

  1. خوشحالی در زندگی و یا رضایت از زندگی در ماه گذشته
  2. سطوح بالایی از تندرستی روانی و اجتماعی در ماه گذشته
  3. رهایی از اختلال اضطراب عمومی و اختلالات افسردگی، فکر کردن در مورد خودکشی، و وابستگی به مواد برای دستکم یک سال گذشته

خبر خوب برای افراد مبتلا و خانواده آنها: بهبود کامل امکان پذیر است

اسمه فولر تامسون محقق اصلی این پژوهش بیان کرد: این پژوهش پیام خیلی امیداور کننده ای به افرادی که با اضطراب دسته و پنجه نرم می کنند، خانواده های آنان و متخصصان سلامت ارائه می دهد. یافته های ما نشان می دهد که بهبود کامل امکان پذیر است، حتی در بین کسانی که برای چندین سال از این اختلال رنج برده اند.

نتایج این تحقیق نشان می دهد، افرادی که حداقل یک نفر را در زندگی خود داشته اند که حس امنیت عاطفی و رفاه برای آنها ایجاد کرده اند، سه برابر بیشتر از کسانی که فاقد این شرایط بوده اند، احتمال دستیابی به سلامت روانی عالی داشته اند.

برای کسانی که دچار اختلالات اضطراب بوده اند، حمایت اجتماعی Social Support می تواند باعث پرورش حس تعلق و ارزش در فرد شود که این عوامل احتمالا به بهبود فرد کمک می نمایند.

علاوه بر این، افرادی که برای مقابله با مشکلات روزانه خود به اعتقادات معنوی و مذهبی روی آورده بودند، به نسبت کسانی که از این رویه استفاده نکرده بودند، 36 درصد شانس بیشتری برای کسب سلامت روانی عالی داشتند.

نتایج این مطالعه هفته های پایانی سال 2019 در ژورنال اختلالات عاطفی Journal of Affective Disorders منتشر شده است.

سبک زندگی سالم که شامل حوزه گسترده ای از تغدیه سالم، تا تناسب اندام و افزایش آگاهی از مسائل مرتبط با سلامت است را شاید بتوان روش مناسبی برای پیشگیری از ابتلا به اختلالات روانی عنوان کرد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن