افزایش آگاهی

راهنمای جامع استفاده از پروژسترون (سیکلوژست)

سلامت نامه – سیکلوژست دارویی است که علاوه بر برخی روغن های گیاهی، ماده فعال آن را پروژسترون تشکیل می دهد. با توجه به مصرف این دارو در زنان در این نوشته تلاش شده است با استفاده از منابع دارویی و پزشکی، راهنمای استفاده از آن تشریح شود. به طور مشخص تر در این نوشته به موارد زیر پاسخ داده می شود.

 • سیکلوژست چیست و برای چه مواردی استفاده می شود؟
 • نکات لازم قبل از استفاده از سیکلوژست
 • نحوه استفاده از سیکلوژست
 • عوارض جانبی
 • نحوه نگهداری سیکلوژست

1- سیکلوژست چیست و برای چه مواردی استفاده می شود؟

سیکلوژست نوعی هورمون زنانه حاوی پروژسترون طبیعی است، که در بدن تولید می گردد. سیکلوژست با تنظیم تعادل هورمونی در بدن، برای درمان موارد زیر به کار می رود:

– سندروم پیش از قاعدگی است که اغلب در زنان، در طول 7 تا 10 روز قبل از دوره ماهانه خود تأثیر می گذارد. علائم سندروم پیش از قاعدگی شامل احساس تنش، تحریک پذیری، افسردگی، سردرد، حساس شدن پستان ها، افزایش وزن و احساس نفخ است.

– افسردگی پس از وضع حمل است که برخی از زنان را پس از تولد نوزاد درگیر می سازد.

– همچنین جهت استفاده زنانی که تحت برنامه فن آوری تولید مثل کمکی (ART) قرار دارند. زیرا در طی این برنامه درمانی، بیماران به پروژسترون بیشتری نیاز دارند.

2- نکات لازم قبل از استفاده از سیکلوژست

موارد منع مصرف سیکلوژست عبارتند از:

 • آلرژی به پروژسترون و یا هر یک از مواد تشکل دهنده آن
 • اطیمنان و یا شک به وجود تومور حساس به هورمون در بدن
 • ابتلا به اختلالات پورفیری (گروهی اختلالات ارثی و یا اکتسابی وابسته به هورمون هایی خاص)
 • در صورت لخته شدن خون در پاها، ریه ها، چشم، و یا در نقاط دیگر بدن (ابتلا در حال حاضر یا سابقه ابتلا)
 • مشکلات شدید کبدی (ابتلا در حال حاضر یا سابقه ابتلا)
 • سقط جنین (و حدس پزشک مبنی بر باقی ماندن برخی از اجزای بارداری در رحم) و یا بارداری خارج از رحم

مراقبت های ویژه هنگام مصرف سیکلوژست:

قبل از استفاده از سیکلوژست با کادر درمان، پزشک یا داروساز خود، مشاوره نمایید.

اگر شما تجربه هر یک از این علائم زیر را در طول دوره درمان و یا حتی چند روز پس از آخرین دوز دارو داشته اید، با صداقت و دقت آنها را با پزشک خود در میان بگذارید:

 • درد جناغ یا قفسه سینه، تنگی نفس ناگهانی یا خلط خونی متعاقب سرفه که بیانگر ایجاد لخته در پاها، قلب، یا ریه ها است.
 • سردرد شدید یا استفراغ، گیجی و منگی، غش یا تغییر در قدرت بینایی یا گفتار و ضعف و وبی حسی بازو یا پا که بیانگر احتمال لختگی در مغز و یا چشم می باشد.
 • بدتر شدن افسردگی

در صورت ابتلا یا سابقه ابتلا به موارد زیر با پزشک یا داروساز خود قبل از استفاده از سیکلوژست مشورت کنید: مشکلات کبدی مانند یرقان (زرد شدن پوست و سفید چشم)، صرع، میگرن، آسم، اختلال عملکرد قلبی یا کلیوی، دیابت

سایر داروها و سیکلوژست

در صورتی که دارویی جدید مصرف می کنید یا اخیرا دارویی جدید مصرف نموده اید و یا احتمال مصرف دارویی جدید را در آینده می دهید، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. اهمیت این مورد به ویژه در مورد مصرف کاربامازپین (مثلا جهت جلوگیری یا درمان انواع خاصی از درد یا اختلالات خلقی)، ریفامپیسین (برای درمان عفونت) و یا فنی توئین (جهت جلوگیری یا درمان انواع خاصی از درد) که باعث کاهش اثر پروژسترون می شوند، بسیار چشمگیر است.

در هنگام مصرف شیاف واژینال سیکلوژست، به دلیل احتمال ایجاد اختلال در روند درمان، از مصرف سایر داروهایی که فرم شیاف واژینال دارند، خودداری کنید.

کودکان: این دارو در کودکان مورد استفاده قرار نمی گیرد.

بارداری و شیردهی:

سیکلوژست می تواند در طول سه ماه اول بارداری، برای زنانی که طی روند درمانی (ART) نیاز به دریافت پروژسترون اضافی دارند، مورد استفاده قرار گیرد.

خطرات ناهنجاری های مادرزادی (شرایط حاضر در بدو تولد) از جمله اختلالات تناسلی در نوزدان پسر یا دختر که در اثر مواجهه با پروژسترون خارجی (تجویزی) ایجاد شده باشد، تا به حال به طور کامل گزارش نشده است.

جهت مصرف این دارو و در سایر موارد، اگر باردار هستید، احتمال می دهید باردار باشید، یا قصد باردار شدن دارید، قبل از مصرف این دارو با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

در طول تغذیه با شیر مادر، این دارو نباید مورد استفاده قرار گیرد.

3- نحوه استفاده از سیکلوژست

دقیقاً دارو را طبق دستورالعمل پزشک خود مصرف کنید. در صورتی که مطمئن نیستید، روش مصرف را با پزشک یا داروساز خود بررسی نمایید.

برای زنان تحت برنامه فن آوری تولید مثل کمکی (ART)، میزان توصیه شده 400 میلی گرم دو بار در روز از  طریق واژینال (مهبلی) است. شروع دارو باید در روز تخمک گذاری صورت گیرد. در صورت تأیید بارداری مصرف این دارو باید تا 38 روز ادامه یابد.

برای درمان سندروم قبل از قاعدگی و افسردگی پس از وضع حمل، دوز پیشنهادی 200 میلی گرم یک بار در روز و یا 400 میلی گرم دو بار در روز از طریق جایگذاری در واژن یا رکتوم (مهبل یا مقعد) است.

روش استفاده از سیکلوژست (واژینال یا رکتال) بستگی به شرایط خاص بیمار دارد.

موارد کاربرد واژینال یا رکتال:

در صورت ابتلا به موارد زیر استفاده از طریق مهبل (واژن) صورت گیرد:

 • – کولیت (التهاب روده بزرگ که باعث حملات مکرر اسهال همراه با موکوس یا خون می شود).
 • – مشکلات کنترل اجابت مزاج (بی اختیاری مدفوع)

در صورت ابتلا به موارد زیر استفاده از طریق رکتوم (مقعد) صورت گیرد:

 • عفونت های واژن (ترشح از مهبل (واژن))
 • التهاب مکرر مثانه (احساس سوزش حین دفع ادرار)
 • مادر با نوزاد تازه متولد شده
 • استفاده از روش جلوگیری از بارداری مانند دیافراگم، سرپوش و یا  کاندوم. (در صورت استفاده از روغن گیاهی طی فرایند ساخت شیاف، احتمال آن می رود که این روشهای جلوگیری تأثیری نداشته باشند).

برای تنش پیش از قاعدگی می توانید مصرف سیکلوژست را در روز 12 تا 14 چرخه قاعدگی شروع کنید. این برنامه را می توانید بر روی تقویم شخصی خود ثبت کنید. روز یکم را روز اول دوره قاعدگی خود در نظر بگیرید، و به همین ترتیب تا روز 12 یا 14 مصرف را طبق تجویز پزشک ادامه دهید.

مصرف خوراکی سیکلوژست ممنوع است.

روش و محل درست مصرف دارو:

همیشه دستهای خود را قبل از بعد از جایگذاری شیاف بشوئید.

برای جایگذاری در مهبل (واژن)، محل جایگذاری شیاف بین لبهای واژن است و باید فشار شیاف به سمت بالا و عقب باشد. ممکن است جایگذاری شیاف در حالت درازکش یا چمباتمه راحت تر باشد.

برای جایگذاری در مقعد (قسمت پشتی)، شیاف را حدود یک اینچ (دو سانتی متر و نیم) به آرامی داخل مقعد فشار دهید. در صورت ورود شیاف به اندازه کافی، عضلات شما از بیرون آمدن شیاف ممانعت به عمل می آورد. به مدث چند ثانیه پس از جایگذاری شیاف، عضلات خود را منقبض نگاه دارید.

در صورت مصرف مقدار بیشتری از میزان تجویزی سیکلوژست چه اقدامی انجام دهید؟

در صورت استفاده بیش از میزان تجویز و یا استفاده خوراکی شیاف، نیاز است بلافاصله به بخش سوانح نزدیک ترین بیمارستان مراجعه نمایید یا با پزشک خانواده خود تماس بگیرید.

در صورت فراموش کردن مصرف دارو چه اقدامی انجام دهید؟

در صورت فراموش کردن مصرف دارو، در هر زمان که به خاطر آوردید، بلافاصله دارو را  مصرف کنید، مگر اینکه نزدیک به زمان مصرف دوز بعدی آن باشد. هرگز دو دوز را با هم استفاده نکنید. به خاطر داشته باشید، که دوز باقی مانده را در زمان های تجویز شده مصرف نمایید.

در صورت وجود هر گونه سئوال بیشتر در مورد استفاده از این دارو، با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید.

4- عوارض جانبی:

هماننده همه داروها، سیکلوژست نیز ممکن است عوارض جانبی ایجاد نماید که این عوارض در افراد مختلف متفاوت است.

عوراض جانبی در بیماران تحت برنامه فن آوری تولید مثل کمکی (ART) عبارتند از:

عوراض جانبی شایع (یک نفر در هر 10 نفر): نفخ (تورم در شکم)، درد شکم، یبوست، خواب آلودگی، خستگی، گُر گرفتگی، درد پستان ها.

عوارض جانبی غیر معمول (یک نفر در هر 100 نفر): سردرد، سرگیجه، تغییرات خلقی، تغییر در طعم، استفراغ، نفع شکم (باد) و اسهال و نفخ (اتساع معده)، تومور رکتال، عرق ریزی شبانه، خارش پوستی، درد مفاصل، درد لگن، بزرگ شدن تخمدان، خونریزی واژن، تکرار ادرار، دفع غیرارادی ادرار، افزایش وزن، خونریزی، خارش در محل استعمال دارو، احساس سرما یا تغییر دمای بدن یا ناراحتی عمومی.

در صورت مصرف رکتال (مقعدی) دارو ممکن است اسهال و نفخ شکم رخ دهد.

در صورت بروز تغییرات در سیکل قاعدگی متعاقب درمان سندروم پیش قاعدگی یا افسردگی پس از زایمان، جای نگرانی وجود ندارد. شروع دوره ماهانه ممکن است زودتر از معمول و یا با تأخیر نسبت  به حالت عادی رخ دهد.

پس از استفاده از سیکلوژست ممکن است متوجه بروز ترشح پس از حل شدن شیاف شوید. از آنجایی که این حالت پس از مصرف داروهایی که از طریق واژن یا مقعد تجویز می شوند، امری شایع است، در این حالت جای نگرانی وجود ندارد.

5- نحوۀ نگهداری از سیکلوژست

این دارو باید دور از دسترس کودکان، و در محل خشک و خنک (زیر 25 درجه سانتیگراد) نگهداری شود. پس از تاریخ انقضای درج شده روی جعبه دارو، باید از مصرف آن خودداری کرد. تاریخ انقضای درج شده، به آخرین روز از ماه ذکر شده اشاره دارد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن