داخلی

آشنایی با دوره دکتری تخصصی رشته سلامت در بلایا و فوریت ها

سلامت نامه – رشته سلامت در بلایا و فوریت ها یک برنامه آموزشی بین رشته ایست که به تبیین مراحل چهارگانه کاهش آسیب شامل آمادگی، پاسخ، بازیابی در بلایا و فوریت ها (اعم از طبیعی، انسان ساخت، و بیولوژیک) با هدف حفظ و ارتقاء سلامت جسمی، روانی و اجتماعی و مدیریت آن در سطوح مختلف می پردازد.

قربانیان بلایا و سوانح و حوادث غیرمترقبه روز به روز در حال افزایش هستند، و پیشرفت های انسانی نیز تاکنون نتوانسته در جلوگیری از این قبیل بلایا نقش تأثیرگذاری ایفا نماید. هر چند که با ظهور علم مدیریت و توانمند شدن بشر به ابزارهای مؤثر آن، مدیریت بلایا نیز در چند دهه گذشته جنبه علمی به خود گرفته تا از این رهگذر بتواند اطمینان خاطر بیشتر در جوامع بشری ایجاد نماید.

رسالت این رشته، ظرفیت سازی نیروی انسانی در بخش سلامت کشور به منظور آموزش، پژوهش، و مدیریت علمی و صحیح سلامت در بلایا و فوریت ها و همچنین کاهش خطرات و آسیب های بالقوه و احتمالی ناشی از آن است.

ظرفیت سازی نیروی انسانی حال و آینده بخش سلامت کشور برای آموزش، پژوهش، سیاستگذاری و مدیریت خطر بلایا و فوریتها، برآورده نمودن نیازهای علمی بخش سلامت کشور برای مدیریت و کاهش خطر تهدیدهای طبیعی، کمک به مداخلات برای کاهش آسیب پذیری و خطر پیامدهای سوء سلامتی در بلایایی طبیعی و انسان ساخت فوریت ها، افزایش سهم تولید علم کشور، و توسعه همکاریهای علمی با مراکز آموزشی و تحقیقاتی داخل و خارج از جمله اهداف اصلی این رشته عنوان شده است.

رشته سلامت در بلایا و فوریت ها در سایر دانشگاههای جهان

همه دارندگان مدرک دکتری عمومی پزشکی، دکتر عمومی داروسازی، دکتری عمومی دندانپزشکی، دکترای علوم آزمایشگاهی، و کارشناسی ارشد همه رشته های پزشکی مجاز به شرکت در آزمون مربوط به رشته سلامت در بلایا و فوریت ها هستند.

رشته سلامت در بلایا و فوریت ها با عناوین بسیار متنوعی در برخی از دانشگاهها جهان از جمله دانشگاه جورج واشینگتن، دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه جان هاپکینز در آمریکا، دانشگاه لاند در سوئد، دانشگاه کپنهاگ در دانمادی و دانشگاه بروکسل در بلژیک تدریس می شود.

سیستم های اطلاع رسانی پزشکی، پدافند غیرعامل، مدیریت خطر در بلایا و فوریت ها، مخاطرات طبیعی، بهداشت عمومی در بلایا و فوریت ها، بهداشت محیط در بلایا و فوریت ها، و مدیریت مردم – محور بلایا از جمله دروس این دوره هستند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن