رسانه و سلامت

روزنامه‌نگاری سلامت و اهمیت چگونگی پوشش اخبار کرونا

روزنامه‌نگاری سلامت از جمله حوزه هایی است که این روزها با نوع پوشش آخرین اخبار یافته های جدید در خصوص ویروس کرونا می توان نقش مهمی در تأثیرگذاری بر افکار عمومی ایفا کند و خود نیز از این اثرات تأثیر بپذیرد. آخرین تحقیقات علمی چه می گویند و تا رسیدن به واکسن این ویروس چقدر فاصله است و چه اقداماتی انجام شده است؟

به طور کلی فعالان حوزه رروزنامه‌نگاری سلامت با شیوع یک ویروس در شرایط متفاوت از سایر زمان ها قرار می گیرند. شیوع یک ویروس در واقع به گسترش جهانی یک بیماری گفته می شود.

شیوع یک ویروس و همه گیر شدن آن (پاندمی) برای آخرین بار حدول 10 سال پیش در سال 2009 رخ داد و روز دهم مارس سال جاری نیز سازمان بهداشت جهانی ویروس کرونا را به عنوان یک پاندمی معرفی کرد.

با جدی تر شدن اخبار مربوط به ویروس کرونا که در کمتر از کمتر از شش ماه تا نخستین روز ماه جولای 2020 بیش از 10 میلیون و 600هزار نقر را آلوده کرده و باعث مرگ بیش از 515 هزار نفر شده است، بازار انجام تحقیقات مختلف را داغ نگه داشته است.

آنچه که از بُعد روزنامه نگاری سلامت اهیمت دارد، نوع پوشش این یافته ها است. از آنجایی که این ویروس ناشناخته های زیادی دارد و شناخت بیشتر آن نیازمند زمان است، نگاه حرفه ای و مسئولانه به اخبار تهیه و منتشر شده که مخاطب نهایی آنها مردم هستند، از طریق بستر (پلتفرم) های گوناگون چه رسانه های مرسوم (تلویزیون، روزنامه و ….) و چه رسانه های اجتماعی از حساسیت بیشتر برخوردار است.  

روزنامه‌نگاری سلامت و دام یافته های نادرست یا ناتمام تحقیقات

البته این حساسیت تنها مربوط به این ویروس نیست و نمونه ای از آن را نیز می توان در اخبار داغ کردن خون برای درمان ایدز در سال 1990 مشاهده  کرد که توسط سی.ان.ان منتشر شده بود و روز پنجم در سپتامبر همان سال روزنامه نیویورک تایمز در خبری با تیتر “داغ کردن خون بعنوان درمان ایدز مورد انتقاد قرار گرفت” به آن پرداخت.

ادامه این قبیل پوشش اخبار را می توان در ماه مه امسال نیز مشاهده کرد که باعث رنجش فعالان حوزه روزنامه نگاری سلامت شده است. در ماه مه امسال شرکتی با عنوان “مدرنا” مدعی آزمایش اولیه واکسن کووید-19 شد که پوشش این اخبار افزایش سهام این شرکت را در پی داشت.

این تنها نمونه ای از موارد متعددی است که می تواند ضمن جلب توجه مخاطبان به رسانه ای خاص برای شرکت ها نیز اهداف خاص و پنهان به دنبال داشته باشد. روزنامه نگاران سلامت با دقت در نوع پوشش اخبار تحقیقات اولیه ای که در خصوص ویروس کرونا انجام می شود می توانند ضمن فیلتر کردن اطلاعات نادرست، باعث افزایش آگاهی مخاطب شده و امید برای یافتن راه حل گذار از این بحران را زنده نگه دارند.

تلاش برای افزایش آگاهی واقعی و ارائه اطلاعات درست و در عین حال پرهیز از ارائه یافته های تحقیقی که تنها یک منبع به پوشش آن پرداخته و در صحت اعتبار این یافته های شک و تردید وجود دارد، از جمله مسئولیت هایی است که روزنامه نگاران از جمله در بخش سلامت نیازمند توجه جدی به آنها هستند.  

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن