داخلی

روز پرستار مبارک باد / سال 2020 با نام پرستار و ماما نامگذاری شد

روز پرستار سال 1398 مصادف با نخستین روز از سال 2020 میلادی است. در اقدامی جالب نیز از سوی سازمان بهداشت جهانی، سال 2020 به نام پرستار و ماما نامگذاری شده است، سالی که می تواند برای پرستاران و ماماهای ایرانی نیز متفاوت از سایر سال ها باشد.

به گزارش سلامت نامه به نقل از سایت سازمان بهداشت جهانی، پرستاران و ماماها نقش مهمی در ارائه خدمات سلامت ایفا می کنند. این قشر افرادی هستند که زندگی خود را به نگهداری از مادران و کودکان، مصون سازی زندگی دیگران، توصیه های سلامت، مراقبت از افراد سالمند و به طور کلی برآورده ساختن نیازهای سلامت ضروری روزانه مردم اختصاص داده اند.

پرستاران و ماماها اغلب، نخستین و تنها نقطه مراقبت در گروههای خود هستند. در صورتی که جهان خواستار تحقق چشم اندازهای 2030 خود باشند، به 9 میلیون پرستار و مامای دیگر نیازمند است. به همین دلیل، مجمع بهداشت جهانی سال 2020 را سال بین المللی پرستار و ماما نامگذاری کرده است.

گرامیداشت فعالیت پرستاران و ماماها، بررسی چالش هایی که اغلب با آنها مواجه هستند، و حمایت از سرمایه گذاری بیشتر برای نیروی کاری در بخش پرستاری و مامایی از جمله فعالیت هایی هستند که در سال جاری توسط نهادهای بین المللی حوزه بهداشت و سلامت انجام می شود.

تقارن روز پرستار در ایران با سال بین المللی پرستار و ماما

اگرچه این تقارن اتفاقی است اما همزمان شدن روز پرستار در ایران با سال بین المللی پرستار می تواند فرصت مناسبی برای بازبینی و رسیدگی به چالش ها و مشکلات حوزه پرستار و مامایی باشد.

روز جهانی پرستار هرساله در ۱۲ ماه مه به منظور قدردانی از پرستاران، در اقصی نقاط جهان گرامی داشته می‌شود. به این خاطر که زادروز “فلورانس نایتینگل” پرستار انگلیسی و بنیانگذار حرفه پرستاری مدرن در ۱۲ مه است، این روز به عنوان روز پرستار انتخاب شده ‌است.

در ایران روز پرستار مصادف با پنجم جمادی الاول روز ولادت با سعادت حضرت زینب کبری سلام الله علیها است.

علت نامگذاری این روز در ایران به نام روز پرستار این است که حضرت زینب پرستاری امام زمانش حضرت زین العابدین علیه السلام و دیگر بیماران و مصیبت زدگان اهل بیت و همچنین پرستاری زخمی شدگان کربلا را با تحمل آن همه سختی و ناملایمان برعهده داشت.

نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن