زندگی سالم

زایمان طبیعی و زندگی پس از آن با رعایت نکاتی مهم و قابل توجه

سلامت نامه – زندگی پس از زایمان طبیعی نیازمند توجه به مسائلی است که آگاهی از آنها می تواند ضمن مهیا ساختن یک زندگی سالم به مادر کمک کند تا به نحو مؤثری از نوزاد خود مراقبت نماید.

شش هفته پس از زایمان را دوره نفاس می گویند. این دوره مدت زمانی است که تغییرات دوران بارداری در اعضای مختلف به حالت قبل از بارداری باز می گردد.

رحم در مدت دو روز بعد از زایمان شروع به کوچک شدن می کند و در عرض 2 هفته به داخل حفرۀ لگن برمی گردد و حدود چهار هفته بعد از زایمان به اندازۀ قبل از بارداری می رسد.

دردهای پس از زایمان، هنگام شیر دادن به نوزاد بیشتر می شود که  این موضوع به حمع شدن رحم کمک می کند. برای کنترل درد می توانید با تنفس عمیق، شل کردن عضلات، و مصرف مسکن های تجویز شده توسط پزشک، آن را کاهش دهید.

چند روز پس از زایمان، ترشحات رحم زیاد و خونی است که پس از سه تا چهار روز، میزان ترشحات کمتر می شود و حدود 4 تا 6 هفته پس از زایمان نیز قطع می شود.

مادر نیاز است 7 تا 10 روز پس از زایمان جهت ویزیت پزشک به کلینیک یا مطب پزشک مراجعه کند.

احتمال بارداری در هفته های پس از زایمان

در صورت شیردهی مرتب، 6 هفته بعد و در صورت عدم شیردهی، سه هفته بعد از زایمان احتمال بارداری وجود دارد. در این دوره ممکن است که مادر عادت ماهانه نشود ولی احتمال تخمک گذاری و بارداری وجود دارد.

برای داشتن یک زندگی سالم تر، مادر می تواند با انجام تمرینات کششی به جمع شدن سریع رحم و عضلات کمک کند. در صورت توصیه پزشک همچنین استفاده از شکم بند طبی به این فرایند کمک می کند.

عدم دفع مدفوع تا 2 روز پس از زایمان طبیعی است و نباید برای تخلیه مدفوع زور زده شود. اصلاح رژیم غذایی (مصرف مایعات و مواد فیبردار) و تحرک زودهنگام در فرایند دفع مدفوع کمک کننده است.

دفع ادرار باید به صورت مرتب انجام شود و در صورت وجود سوزش و تداوم آن و همچنین احساس درد به پزشک مراجعه شود.

رعایت بهداشت فردی به ویژه در ناحیه تناسلی، تعویض منظم و زودهنگام لباس زیر، خشک کردن یا اتو کشیدن لباس زیر، استحمام روزانه به صورت ایستاده، خشک و تمیز نگه داشتن محل بخیه های احتمالی و استفاده از شورت های  نخی، و نشستن روزانه دو بار در لگن بتادین رقیق شده (به رنگ چای کمرنگ) به مدت 10 روز توصیه می شود.

بخیه های محل زایمان قابل جذب هستند و نیازی به کشیدن ندارند

بخیه های محل زایمان به دلیل قابل جذب بودن نیازی به کشیدن ندارند، اما برای جلوگیری از درد محل بخیه ها بعد از هر بار شستشو از نور چراغ مطالعه برای مدت 10 دقیقه استفاده شود.

همچنین نیاز است تا 6 هفته پس از زایمان از نزدیکی خودداری شود و سپس جهت تنظیم خانواده به مرکز بهداشت و یا پزشک مراجعه گردد.

گذاشتن کیسه یخ در محل بخیه ها در چند ساعت اول پس از زایمان، حمام گرم در 24 ساعت اول و قرار گرفتن به پهلو به کنترل درد کمک می کند.

رژیم غذایی مادر پس از زایمان

زندگی سالم نوزاد به رژیم غذایی مادر بستگی دارد. رژیم غذایی مادر، حاوی تمامی گروههای غذایی است. استفاده از قرص آهن تا سه ماه بعد از زایمان جهت پیشگیری از کم خونی ضروری است.

زندگی سالم: سلامت نامه
زندگی سالم: سلامت نامه

جهت مراقبت از پستان ها باید روز یکبار از آب ولرم استفاده شود.

کاهش وزن بعد از زایمان حدود 5 تا 6 کیلوگرم است و مادر باید از مصرف زیاد مواد غذایی محرک مثل قهوه، چای و فلفل اجتناب کند.

تا 6 ماه پس از زایمان باید از حمل اشیاء سنگین، ایستادن طولانی مدت، دویدن و پریدن، و ورزش های سنگین خودداری شود.

خستگی و تغییر خلق و خو در چند روز بعد از زایمان طبیعی است که حدود روز دهم با کمک همسر و اطرافیان کاهش می یابد.

جهت استراحت مادر، محیط آرام و راحت و کم کردن دید و بازدیدها ضروری است.

در صورت بروز علائم زیر نیاز است به پزشک مراجعه شود

  • خونریزی بیش از حد قاعدگی در هفته اول
  • خروج ترشحات بدبو و چرکی
  • سوزش یا درد هنگام ادرار کردن
  • ترشح از ناحیه بخیه ها
  • تب و لرز
  • درد و تورم یکطرفه ساق و ران
  • درد شکم یا پهلوها
  • درد و تورم و سفتی پستان ها
  • عفونت و درد شدید دندان

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن