زندگی سالم

سبک زندگی سالم: آیا دوستانتان سلامت شما را به خطر می اندازند؟

سبک زندگی سالم افراد علاوه بر خود به شبکه اجتماعی او نیز وابسته است. در ابتدای یک سال جدید بسیاری از مردم مصمم به تغییری سبک زندگی خود هستند، به گونه ای که بتوانند یک سبک زندگی سالم را در پیش گیرند.

برخی تحقیقات نشان می دهند هنگامی که دوستان یا اعضای خانواده، مصرف غذاهای مضر را کاهش دهند یا در کلاس های تناسب اندام شرکت کنند، روی آوردن به این قبیل رفتارها برای فرد آسانتر می شود.

از آنجایی که ما بسیاری از رفتارها را از دوستان، همکاران، و اعضای خانواده کپی برداری می کنیم، همواره تصمیم گیری در خصوص رفتارهایمان ارادی نیستند. متأسفانه، کپی برداری از رفتارهای نادرستی همچون زیاد غذا خوردن و استعمال دخانیات نیز در بین رفتارهای ما وجود دارد.

این بدین معناست که شرایط ابتلا به برخی بیماریها مانند بیماریهای قلبی، سکته ها و سرطان می تواند مانند یک نوع آلودگی از فردی به فرد دیگر سرایت کند.

سبک زندگی سالم: آیا دوستانتان در اضافه وزن شما نقش دارند؟

افرادی که ما برای آنها ارزش قائلیم و در تماس منظم با آنها هستیم، شبکه اجتماعی ما را تشکیل می دهند. مرکز مطالعات قلب فرامینگهام، قدرت شبکه های اجتماعی را از اواخر دهه 1940 با پیگیری سه نسل از ساکنان فرامینگهام (یک شهر در ماساچوست) مورد مطالعه قرار داده است.

این تحقیق نشان می دهد که یک شخص در صورتی که یکی از افراد نزدیک به او اضافه وزن داشته باشد، به احتمال زیاد دچار اضافه وزن می شود. در صورتی که فرد نزدیک، یک دوست بوده باشد احتمال اضافه وزن 57 درصد، در صورتی که خواهر یا برادر باشد، 41 درصد و در صورتی که همسر فرد بوده باشد این میزان 37 درصد گزارش شده است.

در صورتی که هر دو فرد از یک جنسیت بوده باشند، احتمال اضافه وزن به میزان شدت احساس و عواطف یک فرد به دیگری بستگی داشته است.

برای مثال، این مطالعه که در حوزه سبک زندگی سالم و شبکه های اجتماعی بوده است، نشان می دهد دیدن روزانه همسایه ای که با او روابط نزدیکی ندارید، در اضافه وزن شما تأثیری ندارد.

روابط بین فردی و نقش آن در سلامت افراد

در روابط دوستی نابرابر، فردی که این رابطه را مهم تر می بیند، در صورتی که طرف مقابل اضافه وزن پیدا کند او نیز دچار اضافه وزن می شود، اما حالت عکس این فرایند در این تحقیق مشاهده نشده است.

نتایج این مطالعه همچنین نشان می دهد که میزان طلاق، استعمال دخانیات، و مصرف الکل نیز از طریق دوستان و خانواده سرایت می کند.

این یافته ها دارای اهمیت زیادی هستند. اگرچه ما تحت تأثیر پیامدهای افزایش سن قرار داریم، و این خود شرایط خاصی را ایجاد می کند، اما خطر ابتلا به بسیاری از بیماریها با برخی رفتارهای خاص بشدت افزایش می یابد. از جمله این رفتارها عبارتند از:

  • سیگار کشیدن
  • رژیم غذایی
  • میزان فعالیت ورزشی
  • میزان مصرف مشروبات الکلی

بیماریهای غیرواگیردار مانند بیماریهای قلبی، سکته، دیابت و بیماریهای ریوی علت هفت مرگ از هر 10 مرگ در سطح جهانی هستند. در انگلستان این بیماریها عامل 90 درصد از مرگ ها را تشکیل می دهند.

تحقیقات بیشتر در مورد اینکه کپی برداری رفتار چگونه می تواند به دولت و نظام سلامت در تلاش بیشتر برای رفتار سالم با هدف کاهش آسیب های احتمالی و مرگ ناشی از بیماریهای غیرواگیردار کمک کند، ضرورت دارد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن