زندگی سالم

سبک زندگی سالم در هوای آلوده؛ از شاخص های آلودگی هوا آگاه باشید

سبک زندگی سالم در هوای آلوده می تواند باعث کاهش آسیب های ناشی از آلودگی هوا شود، که امروزه در برخی کلان شهرها دوری از چنین آلودگی هایی تا حد زیادی غیرممکن است.

اگر اخبار را گوش کرده باشید، هنگام صحبت از هوای آلوده با مفاهیمی همچون “شاخص آلودگی هوا” و “خطرناک برای گروههای سنی” آشنا هستید. در نتیجه نیاز است تا برای برخورداری از یک سبک زندگی سالم از شاخص های آلودگی آگاه باشید.  

نگاهی به شاخص های آلودگی هوا نشان می دهد که شاخص بین 50-1 سالم، 100-51 متوسط، 150-101 غیرسالم برای گروههای حساس، 200-151 ناسالم، 300-201 خیلی ناسالم، و 500-301 خطرناک است.  

در شاخص بین 50-0 کیفت هوا رضایت بخش محسوب می شود و آلودگی هوا خطری ندارد و یا خطر آن ناچیز است. در شاخص بین 100-51 کیفیت هوا قابل قبول است. با وجود این، برخی آلاینده های موجود در هوا ممکن است برای تعداد اندکی از افرادی که در مقابل آلودگی هوا حساسیت دارند، نگرانی هایی در خصوص سلامت آنها به وجود آورد.

رعایت سبک زندگی سالم و شاخص آلودگی هوا

هنگام عبور شاخص آلودگی هوا از مرز 100 رعایت سبک زندگی سالم برای برخی گروهها اهمیت می یابد.

شاخص بین 150-101 ممکن است شرایط نامناسبی برای گروههای حساس ایجاد کند. هرچند که عموم مردم به احتمال زیاد تحت تأثیر این میزان از آلودگی قرار نخواهند گرفت.

در شاخص بین 200-151 هر فردی ممکن است که تأثیرات آلودگی را تجربه نماید و گروههای حساس بیشتر در معرض اثرات آلودگی قرار می گیرند.

شاخص بین 300-201 که از آن به عنوان “خیلی ناسالم” یاد می شود “هشدار سلامت” در پی دارد و همه افراد ممکن است که اثرات آلودگی را به صورت جدی تجربه نمایند.

در شاخص 500-301  که خطرناک ارزیابی می شود، هشدارهای سلامت شرایط فوق العاده اعلام می شود. در این شرایط به احتمال زیاد، کل جمعیت تحت تأثیرات آلودگی قرار می گیرند.

از  اینرو، هنگام آلوده شدن هوا بهتر است از میزان شاخص آلودگی هوا مطلع شوید تا نسبت به سالم یا غیرسالم بودن شرایط آب و هوایی برای خود و عزیزانتان آگاه باشید.

از طریق اینترنت و با در اختیار داشتن گوشی های هوشمند تلفن همراه، به راحتی می توان از میزان آلودگی هوا آگاه شد و تصمیمات لازم را در این زمینه اتخاذ نمود.

هر چند که به نظر می رسد اگر تابلوهایی در سطح کلان شهرهایی که با آلودگی هوا دست و پنجه نرم می کنند، در مکانهای مختلف شهر نصب شود، مردم می توانند از وضعیت آب و هوای محل سکونت خود مطلع شوند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن