جامعه و سلامت

سرطان دهانۀ رحم؛ علائم آن و اقدامات برای پیشگیری از ابتلای به آن

سرطان دهانۀ رحم (سرویکس) سومین شایع زنان است و نوعی بیماری قابل پیشگیری محسوب می شود که برنامه های غربالگری آن به وسیله پاپ اسمیر قابل انجام است. غربالگری بیماریهای پیش سرطان دهانۀ رحم با استفاده از پاپ اسمیر از سال 1950 تاکنون توانسته است میزان بروز این نوع سرطان را 79 درصد و مرگ و میر مرتبط با آن را 70 درصد کاهش دهد.

نقطه آغاز در سرطان دهانۀ رحم (سرویکس) با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. 21 سالگی و یا سه سال پیش از اولین فعالیت جنسی واژینال زمان مناسب برای انجام غربالگری است.

فواصل غربالگری سالانه یکبار است و انجام آن پس از 30 سالگی در صورتی که سه آزمایس متوالی طبیعی باشد، هر 2 تا 3 سال یکبار توصیه می شود. در 70 سالگی نیز در صورتی که در 10 سال پیش از آن سه تست متوالی طبیعی بوده باشد، می توان غربالگری را قطع کرد.

علائم سرطان دهانۀ رحم (سرویکس)

از جمله عوامل خطرساز سرطان دهانه رحم (سرویکس) می توان به سن پایین در زمان اولین رابطۀ جنسی (کمتر از 16 سالگی)؛ داشتن شرکای جنسی متعدد، استعمال دخانیات، نژاد، تعداد زایمان های متعدد، پایین بودن سطح اقتصادی – اجتماعی و نقص ایمنی اشاره کرد.

خونریزی شایع ترین علامت در بیماران مبتلا به سرطان رحم (سرویکس) است که در بیشتر موارد به صورت خونریزی بعد از نزدیکی بروز می کند. اما ممکن است به صورت خونریزی نامنظم یا خونریزی بعد از یائسگی نیز رخ دهد.

بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته ممکن است با ترشحات بدبوی واژنی، کاهش وزن و علائم انسداد ادراری مواجه شوند. در زنانی که فاقد علامت هستند سرطان سرویکس از طریق بررسی موارد غیرطبیعی تست های پاپ اسمیر شناسایی می شوند.

دلایل ابتلا به این نوع سرطان

عفونت های HPV (ویروس پاپیلوم انسانی)علت اصلی سرطان دهانه رحم (سرویکس) هستند.

برخی از انواع HPV مسئول حدود 90 درصد ضایعات سرطانی هستند که از این جمله می توان به ویروس های پاپیلوم انسانی که با شماره های 16، 18، 31، 33، 35، 39، 45، 51، 52، 56، 58، 59 و 68 شناخته می شوند اشاره کرد.

نوع 16 شایع ترین نوع HPV  یافت شده در سرطان مهاجم و همچنین در زنان دارای ستیولوژی طبیعی به حساب می آید. در تومورهای مهاجم نوع 18 اختصاصی تر از 16 است.

واکسن ویروس پاپیلوم انسانی (سه نوبتی)

واکسن های چهار ظرفیتی و هم واکسن های دو ظرفیتی در پیشگیری از ایجاد بیماریهای پیش سرطانی دهانه رحم توسط HPV16  و HPV18 در زنان 15 تا 26 ساله بسیار مؤثر هستند.

واکسن های چهار ظرفیتی از افراد در برابر غفونت های HPV6 و HPV11 که سبب ایجاد زگیل های تناسلی می شوند نیز محاظفت می کنند.

بر اساس دستورالعمل ها، واکسیناسیون معمولی (روتین) HPV  در دختران 11 تا 12 ساله توصیه شده است ولی از سن 9 تا 18 سالگی می توان این واکسن را تزریق کرد.

قابل توجه است که روشهای غربالگری در مورد سرطان دهانه رحم (سرویکس) در 2 گروه واکسینه شده و غیر واکسینه تفاوتی با هم ندارند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن