افزایش آگاهی

سرطان سینه تهاجمی عامل افزایش خطر ابتلا به سرطان های دیگر در زنان

سلامت نامه – سرطان سینه از جمله بیماریهایی است که با توجه به شیوع آن و راههای پیشگیری از آن همواره مورد توجه محققان کشورهای مختلف بوده است. تازه ترین یافته های یک مطالعه در این حوزه نشان می دهد زنانی که بین دو غربالگری عادی مبتلا به سرطان سینه تشخیص داده می شوند با افزایش ریسک سایر انواع سرطان ها هم روبرو هستند.

سرطان سینه ای که بین دو غربالگری عادی که هر ۱۲ ماه یکبار انجام می شود، تشخیص داده می شود حاکی از پیشرونده بودن و تهاجمی بودن سرطان است.

در این مطالعه، محققان موسسه کارولینسکا سوئد داده های مربوط به حدود ۱۵ هزار بیمار مبتلا به این نوع سرطان را بررسی کردند. از بین این تعداد، ۱۷۷۲ بیمار مبتلا به سرطان سینه تهاجمی بودند.

پژوهشگران دریافتند زنان مبتلا به سرطان سینه تهاجمی احتمالا قبلا یا بعد از آن با ابتلا به نوع دیگری از سرطان نظیر ریه، روده و پوست روبرو بودند.

بر اساس گزارش مهر، در مقایسه با زنان فاقد سرطان سینه تهاجمی، این بیماران که مبتلا به نوع دیگری از این بیماری هم بودند سه برابر بیشتر دارای سابقه خانوادگی ابتلا به انواع سرطان ها بودند.

“فلیکس گراسمن” سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «این مسئله بیانگر این است که جهش های نادر ژنتیکی در سرطان های این افراد نقش دارند.

محققان بر انجام تحقیقات بیشتر برای شناسایی جهش های نادر ژنتیکی مرتبط با این نوع سرطان های تهاجمی تاکید دارند.

شناسایی سالانه ۱۲ هزار مبتلا به سرطان سینه در کشور

کیوان مجبدزاده، رئیس پژوهشکده سرطان معتمد وابسته به جهاد دانشگاهی بعد از ظهر چهارشنبه در حاشیه افتتاحیه دهمین کنگره سرطان سینه، در مرکز همایش های رازی تهران، گفت: نرخ بروز سرطان سینه در ایران بین ۳۲ تا ۳۴ مورد به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت زنان است و سالانه ۱۲ هزار مورد جدید ابتلا به این نوع بیماری در کشور شناسایی می شود.

وی، حداقل طول عمر بیماران مبتلا به این بیماری در کشورمان را ۱۰ سال اعلام کرد و افزود: در حال حاضر روش های تشخیصی و درمانی بیماران مبتلا به آن در کشور، از پیشرفت خوبی برخوردار شده است و باعث گردیده طول عمر بیماران افزایش یابد.

مجیدزاده با عنوان این مطلب که نرخ بروز این نوع سرطان در کشور رو به افزایش است، افزود: پیش بینی می شود در دهه آینده میزان ابتلا به آن در کشور، دو برابر شود.

وی، میزان مرگ و میر ناشی از این نوع سرطان در ایران و کشورهای بلوک شرق را بیشتر از کشورهای غربی دانست و ادامه داد: آنچه مسلم است، توجه به مقوله پیشگیری، اهمیت بالایی در کنترل آن دارد.

رئیس پژوهشکده سرطان معتمد وابسته به جهاد دانشگاهی، در ارتباط با شیوع این نوع سرطان در آقایان، گفت: بخشی از سرطان های پستان توارثی است که ژن معیوب از پدر و مادر به فرزند می رسد.

وی ادامه داد: میزان شیوع سرطان سینه در آقایان دو دهم درصد است که اگر از نوع توارثی باشد، به ۶ درصد هم می رسد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن