افزایش آگاهی

سنگ کیسه صفرا چیست و از آن چه می دانید؟

سلامت نامه – به سنگ هایی که در داخل کیسه صفرا تشکیل می شوند، سنگ کیسه صفرا می گویند. کیسه صفرا در بخش پایینی کبد است که صفرای ترشح شده از کبد در آن تجمع یافته و هنگام نیز از طریق مجرای صفراوی مشترک به روده باریک ریخته می شود.

سنگ کیسه صفرا بسیاری از اوقات هیچ علائمی ندارد و نیازی نیز به درمان آن نسیت، اما به گفته برخی محققان، وجود برخی علائم در بیماران موجب می شود که آنها نیازمند درمان پزشکی باشند و باید در سریعترین زمان ممکن نسبت به درمان اقدام نمایند.

علائم سنگ صفرا عبارتند از:

  • درد در ناحیه شکم که تا چندین ساعت بطول می انجامد.
  • حالت تهوع و استفراغ.
  • تب و لرز.
  • زردشدن پوست یا سفیدشدن چشم ها.
  • ادرار به رنگ بسیار تیره شبیه رنگ چای و مدفوع خیلی روشن.

این علائم می توانند نشانه عفونت شدید یا التهاب کیسه صفرا، کبد یا لوزالمعده باشند. در چنین مواردی فرد حتما باید تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرد.

چه کسانی در معرض ابتلا به سنگ صفرا قرار دارند؟

 سنگ کیسه صفرا در خانم‌های 40 تا 50 ساله، یا خانم هایی که از قرص‌های ضد حاملگی و استروژن استفاده می کنند، بیشتر رایج است. چاقی، کاهش وزن سریع، دیابت یا سیروز، رژیم غذایی پرچرب و کم فیبر، و سابقه خانوادگی بیماری کیسه صفرا از دیگر افرادی هستند که در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.

تشخیص سنگ صفرا در برخی از مواقع از طریق سونوگرافی و کلانژیوگرافی آندوسکوپیک پس رونده امکان پذیر است.

کیسه صفرا به‌طور کلی به دو روش جراحی باز و لاپاراسکوپی کیسه صفرا انجام می‌شود. در روش باز با برش پوستی معمولاً زیر دنده‌ها در سمت راست، کیسه صفرا و سنگ‌ها خارج می‌شود.

در روش لاپاراسکوپی چند سوراخ کوچک حدود ۱–۱/۵ سانتی‌متری در پوست شکم ایجاد شده و عمل جراحی از این طریق انجام می‌شود.

عمل جراحی کیسه صفرا خصوصاً در بین خانم‌ها بسیار شایع است و با انجام این عمل جراحی علاوه بر از بین بردن درد، از بروز عوارض ذکر شده و همچنین سرطان کیسه صفرا جلوگیری می‌شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن