خودمراقبتی

زندگی سالم با پرهیز از تهدید کننده های سلامت احتمال سکته مغزی را کاهش می دهد

سلامت نامه – سبک زندگی سالم از قبیل نگه داشتن فشار خون در سطح طبیعی، نکشیدن سیگار، کنترل وزن، نگه داشتن میزان قند خون و چربی خون در حد طبیعی و استفاده از رژیم غذایی کم نمک و کم چرب مانع از بروز سکته مغزی در افراد می شود.

سکته مغزی زمانی رخ می دهد که یک لخته خون باعث انسداد شریان خونرسان به مغز شده و خون رسانی متوقف گردد. این قسمت از مغز دیگر نمی تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد.

سکته به دلیل کاهش خونرسانی به مغز اتفاق می افتد. در این حالت آسیب دائمی به سلول های مغزی وارد نمی شود، و علائم عصبی در کمتر از 24 ساعت برطرف می شوند.

انواع سکته مغزی

سکته مغزی: سلامت نامه
زندگی سالم: سلامت نامه

یک نوع سکته مغزی می تواند در اثر انسداد جریان خون بوجود آید. نوع دیگر سکته مغزی که به آن سکته خونریزی دهنده می گویند، در اثر نشت و پارگی یک سرخرگ مغزی ایجاد می شود.

دلیل خونریزی می تواند فشار خون بسیار بالا باشد که بر روی رگها فشار وارد می کند. گاهی هم برغم اینکه فشار خون بالا نیست، در اثر ضعف قسمتی از جدارۀ رگ، پارگی ایجاد شده و خون وارد بافت مغزی می شود. علاوه بر این، گاهی نیز ارتباطات غیرطبیعی بین شریانها و وریدهای مغزی باعث خونریزی می شوند.

چه موقع باید به دنبال توصیه های و مراقبت های پزشکی بود؟

در هنگام مواجه شدن با فردی که علائم سکته مغزی را نشان می دهد، علاوه بر رساندن فرد به یک مرکز مجهز، انجام اقدامات دیگری نیز مفید است. برای مثال، اگر بیمار تنفس ندارد، باید عملیات احیاء و تنفس مصنوعی را برای بیمار شروع کرد.

اگر فرد دچار استفراغ شده است، سر بیمار را باید به یک طرف منحرف کرد تا محتویات استفراغ وارد ریه فرد نشود. همچنین از خوردن و آشامیدن توسط وی باید جلوگیری کرد.

باید توجه کرد که مهمترین اقدام، رساندن فرد به یک مرکز درمانی است. زیرا هر دقیقه که از سکته مغزی می گذرد، آسیب  وارده به فرد عمیق تر می شود و در بسیاری موارد موفقیت درمان به این بستگی دارد که بیمار را خیلی زود به بیمارستان رسانده باشند.

سکته های مغزی چگونه درمان می شوند؟

برای درمان سکته در برخی از موارد از داروهای حل کننده لخته استفاده می شود. اما به طور کلی درمان آن بر اساس مراقبت های حمایتی (فیزیوتراپی و کار درمانی) و پیشگیری ثانویه با داروهای ضد پلاکتی مانند آسپرین و دیپیریدامول برای جلوگیری از لخته شدن مجدد خون در رگهای مغز انجام می شود.

به نظر می رسد رعایت یک سبک زندگی سالم می تواند خطر سکته مغزی را تا حد قابل توجهی کاهش داد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن