جامعه و سلامت

سیگار کشیدن در مسیر تبدیل شدن به یک هنجار اجتماعی – ویدئو

سلامت نامه – اگر هنجار اجتماعی را یک الگوی رفتاری که تنظیم کننده روابط و کنش های اجتماعی است، بدانیم، سیگار کشیدن در مسیر تبدیل شدن به یک هنجار اجتماعی است.

به گزارش سلامت نامه، اگرچه برخی ممکن است سیگار کشیدن را ناهنجاری اجتماعی بدانند، اما هنگامی که نوجوانی تحت تأثیر همسالان خود در فضای واقعی و مجازی تشویق به استعمال دخانیات می شود تا به نوعی روابط خود را با دوستان و همسالانش تنظیم کند، عنوان هنجار اجتماعی چندان نادرست به نظر نمی رسد.

اگر تا یک دهه پیش بسیاری از نوجوانان و حتی جوانان سعی در پنهان کردن سیگار کشیدن خود داشتند، اما اکنون نمایش سیگار کشیدن با حرکت های همچون بیرون قرار دادن دست از خودرو در حال سیگار کشیدن، بیرون دادن دود سیگار، و رفتارهای مختلف دیگر بیش از گذشته به چشم می آید.

اگرچه عوامل تمایل جوانان به سیگار کشیدن نیازمند بررسی و مطالعه جدی است، اما مروری بر اخبار نشان می دهد که ارزان بودن و در دسترس بودن آن می تواند از دلایل اصلی استعمال سیگار باشد.

آنگونه که در برخی گزارش ها آمده است، سیگار جزء موارد تحریمی نبوده و برغم فشارهای غرب علیه ایران از طریق اعمال تحریم های گوناگون، شرکت های دخانیاتی از فهرست تحریم ها خارج شده اند تا ایران به بازاری برای فروش محصولات شرکت های دخانی خارجی تبدیل شود.

سالانه 60 هزار ایرانی بر اثر استعمال دخانیات جان خود را از دست می دهند

در حال حاضر 14 درصد جمعیت بالای 18 سال در ایران مصرف کننده انواع محصولات دخانی هستند. همچنین بر اساس تعهد کشور به سازمان بهداشت جهانی قرار است تا سال 1404 مصرف دخانیات در ایران 30 درصد کاهش یابد.

آنگونه که آمار نشان می دهند سالانه 60 هزار ایرانی (روزانه 164 نفر) بر اثر استعمال دخانیات جان خود را از دست می دهند.

در مقایسه با کشته شدن روزانه 43 نفر بر اثر تصادفات جاده ای می توان بیان کرد، که استعمال دخانیات قربانیان بیشتری را به کام مرگ می کشاند.

بنابراین، اگر مشابه اقداماتی از قبیل نصب دوربین در همه جاده های کشور که برای کاهش تخلفات رانندگی انجام شده است، دوربین های نظارتی حرکات عوامل تشویق به سیگار کشیدن را نیز زیر نظر داشته باشند، می توان به کاهش مرگ و میر ناشی از استعمال دخانیات نیز امیدوار بود.

سالانه یک میلیارد دلار هزینه سیگار کشیدن

بر اساس آخرین آمارها، سالانه حدود 70 میلیارد نخ سیگار در کشور تولید می شود که 70 درصد مواد اولیه تولید آن وارداتی است. ایرانی ها همچنین سالانه یک میلیارد دلار هزینه سیگار می کنند که 70 درصد آن به جیب خارجی ها می رود.

گفته می شود که انرژی و نیروی کار ارزان در ایران باعث شده قیمت تمام شده هر نخ سیگار برای شرکت های خارجی به مراتب کمتر از تولید آن در خارج از ایران باشد.

از اینرو، شرکت های خارجی ضمن بهره برداری کامل از بازار مصرف ایران، بخشی از تولیدات خود را نیز به خارج از ایران صادر می کنند. و این بدین معناست که با برخورداری از انرژی و نیروی کار ارزان ایران به سودهای کلانی دست می یابند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن