آسیب های اجتماعی

سیگار کشیدن زنان و تاریخچۀ آن / ترفندهای ایجاد تمایل به سیگار کشیدن در زنان

سیگار کشیدن زنان به حدود صد سال پیش، یعنی زمانی که شرکت های دخانیات زنان را با تبلیغات فریبنده هدف خود قرار دادند باز می گردد که از آن به بعد بر تعداد زنان سیگاری افزوده شد.

شرکت های دخانی تلاش کردند تا از طریق تبلیغاتی که مدل های جذاب و مورد پسند زنان را نشان می داد، پیامهای تبلیغاتی خود را با تمایلات زنان و دختران جوان متناسب کنند.

آنها با این پیام که “انتخاب خود را پیدا کنید” و با نشان دادن زنانی از زمینه های قومی و نژادی مختلف، زنان و دختران را هدف می گرفتند. که البته اقناع سیگار کشیدن زنان هدف نهایی آنها بود.

این پیام (همسو با محتوای دیگر پیام ها) نشان می دهد که سیگار کشیدن زنان با آزادی و قدرت آنان ارتباط داده می شد. ترفندهای دیگر این شرکت ها شامل پیشنهاد تخفیف غذا یا اجناس خانگی معمولی، هدیه دادن تقویم، و دفترچه تلفن یا لباس بود که به ازای خرید سیگار به آنها داده می شد.

آمار سیگار کشیدن زنان در ایران و جهان

در سال 2010 میلادی حدود 200 میلیون نفر در سراسر جهان سیگار می کشیدند. نیمی از این زنان سیگاری در کشورهای با درآمد بالا و نیمی دیگر در کشورهای با درآمد پایین بودند.

برخی آمار نیز نشان می دهند که تعداد افراد سیگار در حال حاضر یک میلیارد و 300 میلیون نفر هستند که از این تعداد یک میلیارد را مردان و 300 میلیون نفر را زنان تشکیل می دهند. پیش بینی می شود که این آمار تا سال 2025 به یک میلیارد و هفتصد هزار نفر افزایش یابد.

آمارها نشان می دهد که در سال 2010 میلادی در ایران نیز حدود 9 دهم درصد دختران 13 تا 15 ساله و کمتر از یک درصد از زنان 15 تا 64 ساله به صورت روزانه سیگار مصرف می کردند. از نظر مصرف خانوارها نیز برخی گزارش های معتبر نشان می دهد که هر خانوار ایرانی در سال 1389 به طور متوسط معادل 50 هزار تومان از کل سبد هزینه خود را صرف خرید سیگار کرده است.

اگرچه بر اساس برخی آمارها میزان سیگار کشیدن زنان در ایران در مقایسه با زنان سایر کشورها کمتر است، اما بررسی های انجام شده، از کل جمعیت بالای 15 سال کشور، حدود سه درصد زنان سیگاری هستند.

بر اساس این آمارها، سه تا 5 درصد دختران در سال های اول دانشگاه و 6 تا 8 درصد از آنان در سال های آخر تحصیل خود سیگار کشیدن را آغاز می کنند. همچنین 28 درصد از دختران جوان قلیان می کشند و نزدیک به حدود 400 هزار نفر از زنان و دختران ایرانی، عادت به پُک زدن سیگار و قلیان دارند.

منابع: جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران /

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن