خارجی

شاخص توده بدنی با سبک غذایی پایان هفته افزایش می یابد

شاخص توده بدنی بر اساس مطالعات جدید با خوردنی های پایان هفته ارتباط مستقیمی دارد و خوردن زیاد باعث افزایش این شاخص می شود.

به گزارش سلامت نامه به نقل از تارنمای “مدیکال نیوز تودی“، بر اساس نتایج این تحقیقات، مستندات نشان می دهند که حفظ یک برنامه غذایی ثابت می تواند مانع از افزایش وزن شود.

بسیاری از مردم، پایان هفته ها برنامه غذایی مشخصی را رعایت نمی کنند و حتی پرخوری های زیادی در طی این روزها رخ می دهد. روزهای که آزادی بیشتر وجود دارد که در آن تعهد به برنامه غذایی خاصی وجود ندارد و یا پایبندی به چنین برنامه ای بسیار کم است.

این نتایج در خصوص افزایش شاخص توده بدنی یا Body Max Index حاصل پایان نامه دکتری دانشجویی در دانشگاه بارسلونا اسپانیا است.

نتایج این مطالعۀ زمینه یابی Cross-sectional Study در ژورنال Nutrients منتشر شده است.

محققان داده های به دست آمده از یک هزار و 106 دانشجوی لیسانس و تحصیلات تکمیلی که در رده سنی بین 18 تا 25 سال قرار داشتند و برنامه غذایی خود را در طول سال تحصیلی گزارش کرده بودند، را تجزیه و تحلیل نمودند.

تغییر سبک زندگی و شاخص توده بدنی

این مطالعه در فاصله سال های 2017 تا 2019 انجام شد. هر یک از مشارکت کنندگان همچنین وزن و قد خود را که در اندازه شاخص توده بدنی لازم هستند، را گزارش نمودند.

محققان این مطالعه بر این باور هستند که این نخستین مطالعه ایست که بر تأثیر تغییرات در برنامه غذایی روزهای هفته و روزهای پایان هفته تمرکز کرده است.

به نظر می رسد که افراد زیادی سبک زندگی متفاوتی را در روزهای آخر هفته در پیش می گیرند، به گونه ای که زمان غذا خوردن و همچنین خواب با تغییراتی در این روزها مواجه می شود و همین تغییرات بر شاخص تودۀ بدنی افراد تأثیرگذار هستند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن