تغذیه سالم

نحوه شستشوی سبزیجات به منظور کاهش درصد نیترات

شستشوی سبزیجات از جمله مسائلی است که به داشتن یک زندگی سالم کمک می کنند. سبزیجات سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان هستند که خواص ضد سرطانی آنها به اثبات رسیده و سبب کاهش ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی می گردد.

از اینرو، استفاده از این ماده غذایی به اقشار مختلف جامعه توصیه شده است. اما اطمینان از سلامت این ماده غذایی از اهمیت فراوانی برخوردار است.

سبزیجات به خصوص سبزیجات برگی به دلیل استفاده از آب فاضلاب برای آبیار مزارع و استفاده بیش از حد از کودهای شیمیایی حاوی نیترات، منابع سرشار از نیترات و نیترت در رژیم غذایی محسوب می شوند.

نیترات به خودی خود دارای خطری برای انسان ها و حیوانات نیست، اما بعد از ورود به بدن تبدیل به مواد سرطانزا می شوند. یکی از راههای کاهش این ماده سمی می تواند نحوه شستشوی سبزیجات قبل از مصرف توسط مصرف کنندگان باشد.

به طور عام افراد جامعه از ترکیبات مختلفی مانند نمک، جوش شیرین، و سرکه برای شستشوی سبزیجات استفاده می کنند.

در یک ویدئوی آموزشی با استفاده از نتایج حاصل از تحقیقات انجام شده در آزمایشگاه کنترل مواد غذایی و آشامیدنی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان که پس از انجام 920 آزمایش، به مدت 24 ماه توسط کارشناسان متخصص انجام شده است، نحوه صحیح شستشو و آماده کردن سبزیجات پرمصرف به منظور کاهش درصد نیترات را به مصرف کنندگان نشان می دهد.

شستشوی سبزیجات با استفاده از نمک

نتایج تحقیقات انجام شده بیان می کند که استفاده از نمک در شستشوی سبزیجات سبب تجمیع میزان نیترات در سبزیجات می شود. بنابراین توصیه می شود که به هیچ عنوان در مراحل شستشوی سبزیجات از نمک استفاده نشود.

شستشوی سبزیجات با جوش شیرین

نتایج تحقیقات انجام شده بیان می کند که استفاده از جوش شیرین در شستشوی سبزیجات باعث افزایش نیترات در سبزیجات برگی و عدم تغییر میزان نیترات در تعداد دیگری از سبزیجات می شود. بنابراین بهتر است که در مراحل شستشوی سبزیجات از جوش شیرین استفاده نشود.

شستشوی سبزیجات با سرکه

استفاده از سرکه در شستشوی سبزیجات با غلظت های مختلف سرکه و یا زمان های نگهداری متفاوت سبزیجات در این محلول مورد بررسی قرار گرفته است. مشاهده شده که نگهداری سبزیجات در محلول سرکه سفید 20 درصد به مدت 10 دقیقه می تواند باعث کاهش چشمگیری در میزان نیترات سبزیجات شود.

با توجه به نتایج به دست آمده می توان مراحل آماده کردن و شستشوی سبزیجات قبل از مصرف، به نحوی که میزان نیترات کاهش یابد را به صورت زیر خلاصه کرد:

  1. ابتدا سبزی را به شیوه معمول پاک کرده و سعی کنید که همه قسمت های اضافی را دور بیندازید.
  2. سبزیجات را به خوبی آبکشی کنید. طوریکه همه ذرات خاک موجود در سطح سبزیجات شسته شود.
  3. سبزیجات را گندزدایی کنید.
  4. در ظرف مناسبی به ازای هر 4 پیمانه آب، یک پیمانه سرکه سفید اضافه کرده، سبزی را به مدت 10 دقیقه در این محلول نگهداری کنید.
  5. سبزی ها را آبکشی کرده و مورد استفاده قرار دهید.

کاهش نیترات در سیب زمینی و پیاز

نتایج انجام شده حاکی از کاهش مقدار قابل ملاحظه نیترات موجود در سیب زمینی و پیاز بعد از نگهداری این محصول در آب گرم است. منظور از آب گرم، آب جوشی است که روی شعله نباشد.

مراحل کاهش میزان نیترات سیب زمینی و پیاز قبل از مصرف به صورت زیر است:

  1. سیب زمینی و پیاز را پوست کنده و آبکشی کنید. طوریکه ذرات خاک به طور کلی شسته شده و چیزی در سطح آنها باقی نماند.
  2. سیب زمینی و پیاز را به صورت دلخواه خرد کنید. البته هر چقدر اندازه قطعات خرد شده ریزتر باشد، کاهش میزان نیترات بیشتر است.
  3. سیب زمینی و پیاز خرد شده را در ظرف آب جوشی که از روی شعله برداشته شده است، ریخته و سیب زمینی را به مدت 10 دقیقه و پیاز را به مدت 3 دقیقه نگهداری کنید.
  4. در مرحله پایانی، سیب زمینی و پیاز نگهداری شده در آب گرم را آبکشی کرده به صورت دلخواه مورد استفاده قرار دهید.
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن