دانستنی ها

عسل خوب چه معیارهای دارد: ساکارز کمتر از پنج درصد و قند احیاء کننده بیش از 65 درصد

سلامت نامه – بارها برای خرید عسل به فروشگاههای مختلف رفته ایم و با برندهای مختلفی مواجه شده ایم که تفاوت قیمت آنها نیز قابل توجه است. با شک و تردید خرید کرده ایم اما همچنان ممکن است با معیارهای عسل خوب آشنا نباشیم.

بیش از 37 نوع عسل وجود دارد

در برخی از مقالات منتشر شده در خصوص انواع عسل ها، بیش از 37 نوع گوناگون معرفی شده است که هر یک خاصیت ها و ویژگی های خاص خود را دارند. اما اینکه چه نوعی عسلی، عسل خوب محسوب می شود، همچنان یک سئوال است.

با توجه به این گستردگی و خواص هر عسل، شاید افراد عادی به ویژه در هنگام مراجعه به فروشگاه های بزرگ که امکان و فرصت دریافت مشاوره جهت خرید وجود ندارد، قادر نباشند، عسل خوب را از بد تشخیص دهند. شرایطی که بسیاری از ما تاکنون آن را بارها تجربه کرده ایم.

خریداران نیز در سایت های فروش نیز ممکن است با اطلاعاتی از قبیل محل برداشت عسل، طعم و بو، رنگ، فصل برداشت، سال برداشت، وزن خالص، و زمان تحویل مواجه شوند که همچنان کمک زیادی در شناخت عسل به آنها نمی کند.

روی شیشه ها و ظروف عسل نیز، به ویژه در فروشگاه ها، به جز عباراتی همچون وزن خالص، و عسل طبیعی اطلاعات دیگری درج نشده است .و خریداران نمی توانند به اطلاعات کامل و کمک کننده است دست یابند.

معیارهای شناخت عسل خوب، روی محصولات درج نمی شود

در واقع، برای عسل خوب نیز معیارهای وجود دارد که کمتر روی ظروف آن دیده می شود، یا به عبارتی می توان گفت که این معیارها روی ظرف اصل ذکر نمی شود، تا مشتری بتواند ارزش کالایی را به ازای پولی که پرداخت می کند، درک نماید.

به طور کلی، عسل شامل دو نوع قند به نامهای قند احیاء کننده و ساکارز است. در صورتی که درصد وزنی قند احیاء کننده از 65 درصد بیشتر باشد و نیز مقدار ساکارز نیز از پنج درصد کمتر باشد، می توان به آن عسل خوب گفت. هر چه میزان قند احیاء کننده از 65 درصد بیشتر باشد، یا ساکارز آن هر چه از پنج درصد کمتر باشد، به مراتب بهتر است.

برای مثال، اگر قصد خرید عسلی را دارید که وزن آن یک کیلوگرم است، قند احیاء کننده باید بیشتر از 650 گرم و ساکارز نیز باید کمتر از 50 گرم باشد تا به آن عسل خوب گفته شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن