زندگی سالم

عمل سرکلاژ و توصیه هایی که می تواند مانع از ایجاد مشکلات جدی شود

عمل سرکلاژ از جمله عملهایی است که نیازمند رعایت برخی مسائل است. رعایت این قبیل مسائل می تواند به زندگی سالم مادر باردار و همچنین جنین کمک شایانی نماید.

بارداری همواره یک نگرانی عمده برای مادران شاغل محسوب می شود. این نگرانی به ویژه برای مادرانی که شاغل هستند و بخشی از هزینه های زندگی را تأمین می کنند، از اهمیت خاصی برخوردار است.

اگرچه بعضی از زنان باردار و شاغل بدون هیچ گونه مشکلی دوران بارداری خود را پشت سر می گذارند و از نظر شغلی با تهدیدی مواجه نمی شوند، ولی برخی دیگر از زنان باردار با مشکلات متعددی در دوره بارداری مواجه می شوند.

از جمله این مشکلات می توان به حالت تهوع و ویارهای شدید در سه ماهه نخست بارداری اشاره کرد و برخی نیز با مسائل جدی تری از قبیل نارسایی دریچه رحم در سه ماهه دوم مواجهه می شوند که نیاز به عمل اورژانسی پیدا می کنند.

برخی از زنان نیز با توجه به افزایش وزن جدید در سه ماهه سوم بارداری ممکن است دچار دردهای کلیوی یا لگنی شوند که ممکن است باعث بیکاری آنها را کار شود.

عمل سرکلاژ و تجربۀ مرتبط با آن

بر اساس این نوشته که تجربه بارداری با عمل سرکلاژ است و یکی از مخاطبان سلامت نامه آن را با هدف به اشتراک گذاشتن تجربیات خود با سایر خانم های باردار نگاشته است، این مادر باردار در سه ماهه نخست بارداری خود هیچ مشکلی از قبیل ویار و یا حالت تهوع و ضعف نداشته است.

این زن شاغل که دغدغه های زیادی نیز در محل کار خود داشته است، از ابتدای سه ماهه دوم بر اساس سونوهای مکرر و غربالگری متوجه می شود که طول دهانه رحم کوتاه می باشد. یا به عبارتی که پزشکان بکار می برند، دچار نارسایی دهانۀ رحم می باشد.

وی پس از مشورت گرفتن از سه پزشک تصمیم به عمل سرکلاژ می گیرد،  و در هفته 18 بارداری به صورت اورژانسی عمل سرکلاژ را انجام می دهد. پزشک یک استراحت 10 روزه تجویز می کند ولی این مادر باردار به دلیل نگرانیِ از دست داشتن شغل خود، بعد از سه روز استراحت به سر کار می ورد و بعد از چند روز سر کار رفتن دچار خونریزی شدید می شود.

پس از خونریزی شدید، مجبور به گرفتن مرخصی استعلاجی سه روزه می شود. این در حالیست که پزشک برای بار دوم یک هفته استراحت مطلق را به وی توصیه کرده بود.

نبود امنیت شغلی برای زنان باردار

بر اساس مطلبی که این خانم باردار در اختیار سلامت نامه قرار داده است، به دلیل نگرانی شغلی ناشی از نبود امنیت شغلی برای زنان باردار به ویژه در مشاغل خصوصی، بار دوم نیز پس از سه روز استراحت به شغل خود باز می گردد. بعد از چند روز کار کردن، مجددا دچار خونریزی می شود و اینبار انقباضات رحمی و دل درد به مدت چهار روز به همراه درد دائم ادامه می یابد.

وی پس از تحمل این دردها که احتمال سقط جنین را نیز می دهد، به سونوگرافی می رود و پس از بررسی وضعیت جنین، از سلامت جنین خود مطمئن می شود.

پس از این اتفاق، پزشک برای او یک استعلاجی یک ماهه می نویسد و نگرانی از دست دادن شغل به واقعیت می پیوندد و شغل خود را از دست می دهد. اما آنچه برای او اهمیت دارد، سالم ماندن جنین است.

توصیه هایی برای مادران باردار

این زن باردار بر اساس تجربه خود به خانم ها بارداری که ممکن است با شرایط مشابهی مواجه شوند، موارد زیر را توصیه می کند:

  1. بعد از عمل سرکلاژ مدت استراحت مطلق خود را که پزشک تجویز نموده به طور کامل رعایت کنید تا پس از آن مجبور به گرفتن مرخصی طولانی تر و از دست دادن شغل خود نشوید.
  2. در دوره استراحت مطلق خود از برداشتن اجسام سنگین وزن جداً خودداری کنید و پس از آن نیز اجسامی که بیشتر از سه کیلوگرم وزن دارند را تا حد امکان جابجا نکنید.
  3. در دوره استراحت مطلق خود (که معمولاً 10 روز است) تحت هیچ عنوان خم نشوید و اگر نماز می خوانید روی صندلی نماز بخوانید.
  4. حتماً تا آخر دوره بارداری از توالت فرنگی استفاده کنید و تحت هیچ عنوان از توالت ایرانی استفاده نکنید.
  5. داروهای پروژسترون را طبق دستور پزشک به موقع استفاده کنید.
  6. حمام بعد از عمل سرکلاژ بعد از روز دوم سرپایی و حدود پنج دقیقه انجام شود. محل واژن را با مایع صابون بدون عطر با احتیاط بشوئید. زیرا به شدت مستعد عفونت بعد از عمل است.
  7. تا آخر بارداری از فعالیت شدید بدنی پرهیز کنید که البته بر اساس تجربه من بعد از 10 روز استراحت مطلق می توان به صورت میانگین روزانه چهار ساعت فعالیت داشت.
  8. برای انجام هر موردی که فکر می کنید سلامت شما و جنین تان را به خطر می اندازد، در سریع ترین زمان ممکن با پزشک خود تماس بگیرد و بر اساس راهنمایی ها و توصیه های دریافت شده عمل نمایید.  
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن