آسیب های اجتماعی

آیا عوامل طلاق در کشور در حال تغییر هستند؟ / بررسی برخی عوامل نادر در طلاق

سلامت نامه – بررسی عوامل طلاق که در اخبار و گزارش ها آمده و احتمالاً بر اساس طلاق های انجام شده استخراج شده نشان می دهد که موارد متعددی در جدایی زوجها از یکدیگر مؤثر هستند.

از جمله این عوامل می توان به ازدواج زودهنگام، ازدواج های قبلی، مسائل و مشکلات مالی، بچه دار شدن و فرزندان زیاد، اعتقادات و باورهای مذهبی، میزان تحصیلات، عدم آموزش زوجین، اختلاف نظر در تربیت کودک و فرزندان، بچه های طلاق، خیانت، مشکلات و عدم آموزش جنسی، اعتیاد به مواد مخدر و الکل، اختلالات و مشکلات روحی و روانی، و رسانه های اجتماعی از جمله عوامل طلاق معرفی شده اند.

این نوشته قصد تشریح این عوامل را ندارد. بلکه پدیده جدیدی در این نوشته تشریح خواهد که ممکن است تعداد آنها تاکنون کم بوده و به همین دلیل نیز در فهرست عوامل اصلی طلاق جای ندارند.

همانگونه که در معرفی عوامل اصلی طلاق اشاره شد، مسائل و مشکلات مالی از جمله عوامل اصلی طلاق عنوان می شود. در ذیل این عامل، فقر به عنوان یک شاخصه اصلی معرفی می شود. شاخصی که گفته می شود، بیش از هر دلیل دیگری، خطر طلاق را افزایش می دهد.

زوج هایی که در زندگی خود با مشکلات مالی مواجه می شوند، به دلیل پیامدهای حاصل از این مشکلات مانند نبود آرامش روانی برای ایجاد رابطه مناسب بین زوجین (شامل رابطه عاطفی و رابطه زناشویی) و مشکلات متعدد دیگر ناشی از فقر، راه طلاق را در پیش می گیرند.

مشکلات مالی مانع از احساس شادی زوجین و از عوامل طلاق است

گفته می شود، زوج هایی که با مشکلات مالی روبرو هستند به نسبت کسانی که مشکلات مالی چندانی ندارند، کمتر احساس شادی می کنند. از سوی دیگر، کمبود مراکز مشاوره ای که بتوانند به زوجین در هنگام مواجهه با مشکلات مالی مشاوره مناسب ارائه نمایند و نجاتگر زندگی آنها باشد، نیز به شدت محسوس است.

تحقیقات نیز با این یافته که احتمال طلاق در زوجهایی که هفته ای یکبار بر سر مشکلات مالی با یکدیگر دعوا می کنند، 30 درصد بیشتر از سایر زوجهاست، اهمیت فقر و وجود مشکلات مالی در جدایی زوجین از یکدیگر را مورد تأیید قرار می دهد.  

پیش از این شاهد مواردی بوده ایم که یک مرد به دلیل ثروتمند بون زن خود خواستار طلاق شده بود. در این قبیل موارد، مردها به این دلیل که زن ها بواسطه ثروتمند بودنشان شوهران خود را “تحقیر” می کنند و یا مثل “برده” با آنها رفتار می کنند، اقدام به طلاق نموده که نمونه هایی از این نوع طلاق ها را با جستجو در گوگل (Google) مشاهده می کنید.

اما عاملی که باید نسبت به آن هشدار داد و شاید کمتر شنیده و یا اصلاً نشنیده اید، طلاق زوجین نه به دلیل فقر، بلکه به دلیل ثروت مرد است. عاملی که نمونه های متعدد آن در حال شکل گیری است. در این عامل، برخی زنان با چشم داشتن به ثروت مردان برای طلاق برنامه ریزی می کنند.

طلاق به طمع به دست آوردن ثروت شوهر

در برخی موارد که زنان به طمع ثروت مردان برای طلاق برنامه ریزی می کنند، مسائل قانونی و حقوقی خاصی وجود دارد که برای اطلاع بیشتر در خصوص آنها می توانید این مطلب را بخوانید. البته این قوانین در کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت هستند.

برای مثال، در آمریگا اگر بین زوجین توافقنامه دیگری وجود نداشته باشد، ثروت زوجین بطور برابر بین زن و شوهر تقسیم می شود. برجسته ترین نمونه این مورد را می توان در جدایی خانم ماکنزی همسر “جف بزوس” بنیانگذار شرکت آمریکایی آمازون مشاهده کرد که در ابتدا قرار بود با دریافت 69 میلیارد دلار از ثروت حدود 140 میلیارد دلاری “بزوس” از او جدا شود، و در نهایت بر اساس برخی آمار خانم “مک کنزی” 35 میلیارد دلار از همسر خود دریافت کرد و از او جدا شد. بدین ترتیب، خانم “کنزی” اکنون به عنوان سومین زن ثروتمند جهان شناخته می شود.

شاید به جز این مورد که خبر آن نیز بازتاب جهانی داشته است، موارد کمی از طلاق به دلیل ثروت مرد شنیده باشید، اما معدود موارد مشاهده شده نیز نشان می دهد که علاوه بر معرفی این پدیده، ضرورت آشنایی با مسائل حقوقی مربوط به این نوع طلاق ها نیز وجود دارد.   

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن