جامعه و سلامت

فقر عامل افزایش ریسک بیماری های قلبی در مردان

فقر عامل افزایش ریسک بیماری های قلبی در مردان است. نتایج تازه ترین تحقیقاتی که توسط محققان سوئیسی انجام شده نشان می دهد که بین شغل، خواب ناکافی و بیماری قلبی عروق کرونر در مردان ارتباط وجود دارد.

به گزارش سلامت نامه به نقل از مهر،  محققان هشدار می دهند خواب ناکافی یکی از علل اصلی این موضوع است که افراد دارای موقعیت بد اقتصادی بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی هستند.

افراد دارای وضعیت اجتماعی اقتصادی پایین تر، به دلایل گوناگون خواب کمتری دارند: در چندین زمینه شاغل هستند، کارهای شیفتی دارند، در محیط های پرسروصدا زندگی می کنند، و استرس مالی بیشتری دارند.

نتایج این تحقیقات  نشان می دهد کم خوابی ۱۳.۴ درصد عامل ارتباط بین شغل و بیماری قلبی عروق کرونر در مردان است.

«دوزان پتروویک»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه پزشکی لوزان سوئیس، در این باره می گوید: «در زنان در مقایسه با مردان، رابطه بین کم خوابی با شغل ضعیف تر است.»

این مطالعه شامل ۱۱۱هزار و 205 شرکت کننده از ۴ کشور اروپایی بود. وضعیت اجتماعی اقتصادی افراد بر اساس ضعیف، متوسط و عالی تقسیم بندی شد.

سابقه بیماری قلبی عروق کرونر و سکته براساس ارزیابی بالینی، گزارشات پزشکی و خودگزارش دهی افراد بدست آمد.

فقر اقتصادی و تأثیر آن بر سلامت

به گزارش سلامت نامه، رابطه بین زندگی سالم و برخوردار بودن از رفاه نسبی از جمله موضوعاتی است که مورد توجه محققان است. شرایط اقتصادی نامناسب می تواند با ایجاد فشار روانی، شرایط زندگی را برای افراد سخت کند.

این شرایط به ویژه برای افرادی که مسئولیت زندگی را بر عهده دارند، به مراتب بیش از سایر اعضای خانواده است. مردان به دلیل این مسئولیت، بیش از زنان در فشارهای اقتصادی قرار می گیرند و این قبیل فشارهای می تواند تهدید کننده سلامت آنها باشد.

فقر اقتصادی نه تنها سلامت انسان ها را به خطر می اندازد، بلکه بر جنبه های مختلف تربیت و رشد نسل های آینده نیز تأثیرگذار است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن