تغذیه سالم

قهوه فوری خوب است یا بد؟

سلامت نامه – قهوه فوری یکی از متداول ترین و محبوب ترین نوشیدنی هاست. سهولت آماده کردن آن و همینطور ارزان تر بودن آن در مقایسه با دیگر انواع  قهوه، موجب محبوب شدن آن شده است.

این مطلب بنا بر مشاهدات علمی ارائه شده است

اگر شما هم جز مصرف کنندگان دائمی قهوه هستید، احتمالاً بارها نوع فوری را در خانه درست کرده اید و نوشیده اید. و اینکه احتمالا بارها از افراد مختلف  شنیده اید که این نوع قهوه ها سالم نیستند یا اینکه بهتر است خوردن آن را در قهوه خانه تجربه کنید. با خواندن ادامه این مطلب می توانید پاسخ سوالات خود را در این ارتباط پیدا کنید.

همانطور که احتمالا می دانید نوشیدن قهوه برای سلامتی مفید است، اما شاید از خود این سوال را بارها پرسیده اید، آیا در مورد قهوه فوری هم چنین است؟

هرچیزی که در مورد قهوه فوری می خواهید بدانید را در مطلب ذیل می توانید بیابید.

قهوه فوری چیست؟

قهوه فوری، قهوه ای است که از عصاره قهوه ی خشک شده به دست می آید. به همان صورتی که قهوه های معمولی تفت داده می شوند، عصاره حاصل از دانه های قهوه ی پودر شده تفت داده می شود، که البته این عصاره بسیار غلیظ تر از قهوه های معمولی است.

بعد از تفت دادن، آب از عصاره جدا می شود تا پودر یا دانه های خشک برجا بمانند.

قهوه فوری حاوی آنتی اکسیدان و مواد مغذی است

به طور کلی قهوه، بزرگ ترین منبع آنتی اکسیدان است و عمده خواص سلامتی که به قهوه ربط داده می شود به همین خاصیت آنتی اکسیدانی آن مربوط است.

مثل قهوه های معمولی، قهوه فوری هم حاوی بسیاری از آنتی اکسیدان های قوی است. بنا بر یافته های یک تحقیق، قهوه فوری حتی در مقایسه با دیگرقهوه ها از میزان آنتی اکسیدان بالاتری برخوردار است، که این مسئله ناشی از نوع فرآوری آن است.

قهوه فوری
سلامت نامه

قهوه فوری از میزان کافئین کم تری برخوردار است

کافئین، پرمصرف ترین محرک غذائی در جهان است، و قهوه بزرگ ترین منبع حاوی این ماده است. با این حال، قهوه فوری در مقایسه با دیگر انواع قهوه ، از میزان کافئین کم تری برخوردار است. یک فنجان قهوه فوری می تواند حاوی 30 تا 39 میلیگرم کافئین باشد، در حالیکه فنجان قهوه های معمولی حاوی 70 تا 140 میلیگرم کافئین است.

درهر حال، کافئین زیاد می تواند موجب اظطراب، بی خوابی، شکم  درد، و تپش قلب بالا شود، و قهوه فوری می تواند یک جایگزین مناسب برای افرادی باشد که می خواهند مصرف منظم قهوه های پرکافئین را کاهش دهند.

قهوه فوری حاوی آکریلامید بیشتری است

آکریلامید، یک عنصر شیمیایی بالقوه خطرناک است که در زمان تفت دادن دانه های قهوه ایجاد می شود. نکته آن است که قهوه فوری در مقایسه با قهوه های دیگر، آکریلامید بیشتری دارد. این ماده می تواند به سیستم عصبی آسیب برساند و امکان ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

با این حال میزان آکریلامید  قهوه فوری  از میزان و سطح خطرناک پائین تر است، و به همین دلیل مصرف قهوه فوری از این حیث نمی تواند  نگران کننده باشد.

مثل تمام قهوه ها، قهوه فوری نیز از مزایایی مرتبط با سلامتی برخوردار است

نوشیدن قهوه برای سلامتی مفید است. قهوه فوری هم مثل تمام انواع قهوه ها از مواد آنتی اکسیدانی و مواد مغذی برخوردار است، و به همین دلیل تاثیرات مرتبط با سلامتی را داراست. این تأثیرات عبارتند از:

  • بهبود عملکرد مغز : کافئین موجود در قهوه، عملکرد مغز را بهبود می بخشد.
  • بالا بردن سوخت و ساز بدن : قهوه می تواند باعث افزایش سوخت و ساز بدن شود. این امر می تواند به سوختن چربی در بدن کمک کند.
  • کاهش ریسک بیماری : قهوه می تواند احتمال ابتلا به بیماری هایی چون آلزایمر و پارکینسون و دیابت نوع 2 را کاهش دهد.

نتیجه گیری

قهوه فوری سریع آماده می شود و نیازی به قهوه ساز ندارد. غیر از این موارد، تاریخ انقضای قهوه فوری بالاتر و قیمت آن هم نسبت به دیگر قهوه ها پائین تر است.

در هر حال، همانطور که مطالب بالا نشان داد قهوه فوری از میزان کافئین کمتری برخوردار است و میزان آکریلامید آن بالاتر از سایر قهوه هاست، که البته از میزان و حد خطرناک این ماده پائین تر است.

در مجموع اگر از قهوه فوری استفاده می کنید، در مورد خواص مربوط به سلامتی این قهوه مطمئن باشید و در مورد خطرات و ریسک های مربوطه و آنچه احتمالا از افراد مختلف شنیده اید، جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

منبع :Healthline

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن