افزایش آگاهی

اگر از كمردرد رنج مى بريد بخوانيد: درمان بدون جراحی كمردرد به وسيله تكنيك PRT

سلامت نامه – بلوك اپيدورال اعصاب كمرى و يا گردنى بيش از نيم قرن است كه به عنوان يكى از درمان هاى غيرجراحى دردهاى سياتيكى كمر و يا گردن به كار برده مى شود.

زمانى كه ديسك هاى كمرى و يا گردنى آسيب مى بينند، در موارد خفيف دچار تغيير شكل شده و در موارد شديدتر قسمتى از لايه خارجي آنها پاره مي شود و ماده نرم داخلشان به بيرون راه پيدا مي كنند.

تماس اين ماده و فشار ناشى از ديسك به محل خروج عصب در ناحيه فورامن سبب ايجاد كمر درد و دردهاى سياتيكى (فشار روى عصب سياتيك) مى شود كه مى تواند درجاتى از گزگز، بى حسى، و مورمور شدن در پاها انتشار يابد.

انجام تزريق اپيدورال بخشى از مسير درمان در بيماران مبتلا به كمردرد،گرزن درد و يا دردهاي سياتيكي اندام هاي تحتاني و فوقاني است.

سلامت نامه
سلامت نامه

انجام اين تزريقات يك روش درمان است كه به بدن بيمار فرصت ترميم را ميدهد تا حدالامكان از انجام عمل جراحي باز اجتماب شود.

مطالعات اخير تاثير روش هاي قديمي تزريق اپيدورال بدون هدايت CT scan دو دومان بيماران بسيار اندك توصيف كرده اند.در روش PRT با استفاده از سي تي اسكن و تزريق اپيدورال دقيقا به محل ريشه عصبي تحت فسار صورت مى پذيرد.

مراحل انجام تزريق ترانس فورامينال ١٥ تا ٢٠ دقيقه به طول مى انجامد و بيمار مي تواند يك ساعت پس از انجام عمل ترخيص شده و يا با پاى خودش به منزل برود.

آيا اين تزريقات نياز به تكرار دارند؟

در بسيارى از ببماران كه به اين روش پاسخ كامل يا نسبتا كاملى مى دهند، تكرار اين تزريقات ضرورى نيست. اما در بيمارانى كه پاسخ آنها به اين روش نسبى است، جهت تكميل كار انجام تزريق ضروري است.

انتخاب بيماران براى استفاده از روش تزريق ترانس فورامينال پس از مراجعه بيماران به پزشك راديولوژيست و انجام معاينات دقيق و بررسى ام.آر.آى و در صورت لزوم نوار عصبى آنها مقدور مى باشد.

در مجموع با توجه به اينكه انجام تزريق ترانس فورامينال يك روش با تهاجم بسيار كم و عوارض اندك است و سبب بهبود درد حاد و درمان طولانى مدت در بيش از دو سوم بيماران با فتق ديسك شده، بهتر است اين روش در بيماران مبتلا به كمر درد به عنوان قدم اول درمان، پس از درمانهاى اوليه مراقبتى و استراحت بكار رود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن