داخلی

ماجرای شیوع ایدز در لردگان و واکنش های مختلف به آن

سلامت نامه – از عصر دوشنبه هشتم مهر ماه نخستین زمزمه های شیوع ویروس ایدز در روستار چهار محمودی شهرستان لردگان بین مردم مطرح شد و تجمع مردم این روستا در مقابل فرمانداری لردگان که خواستار رسیدگی مسؤولان به این موضوع شدند، واکنش های مختلفی را از سوی مقامات و مسئولان وزارت بهداشت به دنبال داشت.

مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت: آلودگی از طریق سرنگ و آزمایش قندخون صحت ندارد

آنگونه که خبرگزاری فارس ساعات پایانی دهم مهر ماه در خبری منتشر کرد، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با شبکه خبر گفت: یک ماه قبل گزارشاتی مبنی بر گرفتار شدن برخی از افراد این روستا رسید که در پی این خبر تیم وزارت بهداشت در منطقه حاضر شد و غربالگری را آغاز کرد و مشخص شد تعداد محدودی از افراد این روستا به ویروس  ایدز آلوده شدند و افراد هم در خصوص نحوه آلوده شدنشان توجیه شدند.

وی با تکذیب برخی اخبار فضای مجازی در این خصوص گفت: برخی اخبار مانند آلوده شدن با تزریق سرنگ و آزمایشات قندخون به هیچ وجه صحت ندارد.

این مقام مسئول تاکید کرد: غربالگری در منطقه ادامه دارد و آمار افراد مبتلا بسیار کمتر از مقداری است که در فضای مجازی مطرح شده است و تعداد نهایی بعد از اتمام غربالگری اطلاع‌رسانی خواهد شد.

معاون سیاسی امنیتی استانداری چهارمحال و بختیاری: موضوع امنیتی نیست/ مسؤولان درمانی پیگیر هستند

معاون سیاسی و امنیتی استاندار چهارمحال و بختیاری نیز با بیان اینکه موضوع به هیچ عنوان امنیتی نیست، تاکید کرد: مسؤولان باید ضمن بررسی دقیق علل شیوع بیماری در خصوص اقدامات خود در این رابطه پاسخگو باشند.

مدیرکل دادگستری چهارمحال و بختیاری: بهیار مرکز بهداشت بازداشت شده است

مدیرکل دادگستری چهارمحال و بختیاری با اعلام خبر دستگیری بهیار مرکز بهداشت روستای چنارمحمودی گفت: برخی ادعا دارند که یکی از بهیارانی که در یکی از مراکز بهداشت کار می‌کرده است در زمانی که برای انجام آزمایشات از آن‌ها خون می‌گرفته به جای اینکه برای هر فرد از یک سرنگ استفاده کند از سرنگ مشترک استفاده می‌کرده است که در حال حاضر فرد مذکور در بازداشت به سر می‌برد.

بهرامی ادامه داد: در این خصوص پرونده قضایی تشکیل شده و دستگاه قضایی با پیگیری‌های خاص و فوری خود موضوع را مورد بررسی قرار داده است و سایر مسؤولان نیز در حال پیگیری موضوع جهت کشف منشاء موضوع هستند.

امام جمعه لردگان: رسانه‌ها با اخبار جعلی آرامش مردم را بهم نزنند

امام جمعه لردگان نیز به این موضوع واکنش نشان داد و گفت: موضوعاتی که در خصوص شیوع ایدز در فضای مجازی مطرح می‌شوند به طور کامل صحت ندارند و رسانه‌ها با انتشار آمار جعلی، آرامش مردم را تحت تاثیر قرار ندهند.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس: 26 نفر تاکنون آلوده شدند

قربانی عضو کمیسیون بهداشت مجلس نیز با اعلام اینکه 26 نفر از مردم این روستا آلوده به ویروس ایدز شدند، گفت: به طور قاطع اعلام می‌کنم که از طریق انجام آزمایش و تست قندخون این انتقال بیماری صورت نگرفته است.

این نماینده مجلس در پایان تاکید کرد: این روستا حدود یک هزار و 800 نفر جمعیت دارد که متاسفانه 240 نفر آنان معتاد و 20 نفر نیز معتاد تزریقی هستند.وزارت بهداشت شایعه انتقال ایدز با سرنگ آلوده را در لردگان تکذیب کرد

وزارت بهداشت شایعه انتقال ایدز با سرنگ آلوده را در لردگان تکذیب کرد

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت شایعه انتقال ویروس ایدز از طریق سرنگ آلوده در لردگان چهار محال و بختیاری را تکذیب کرد اما گفت: ابتلای عده ای از شهروندان این منطقه به ویروس ایدز صحت دارد.

در پی انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر ابتلای ۲۰۰ نفر از اهالی لردگان به ویروس ایدز از طریق سرنگ آلوده محمد مهدی گویا روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا این خبر را دروغ دانست و بیان کرد البته عده ای مبتلا به این ویروس گزارش شده اند که راه انتقال آن سرنگ آلوده نبوده است.

وی افزود: در مورد روش انتقال ویروس فعلا نمی توانیم اطلاع رسانی کنیم اما تعداد مبتلایان نیز قطعا ۲۰۰ نفر نبوده و بسیار کمتر است.

گویا اضافه کرد: راه ابتلای این بیماران موضوعی محرمانه بین بیمار و پزشک است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت به زودی درباره این خبر اطلاعیه رسمی منتشر می کند.

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت نیز در واکنش به این خبر اعلام کرد: تعداد اعلام شده مبتلایان به ایدز در روستایی در لردگان صحت ندارد و تعداد مبتلایان به مراتب کمتر از تعداد اعلام شده است و منبع آن نامشخص است.

کیانوش جهانپور عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره ماجرای ابتلای تعدادی از اهالی یک روستا در چهارمحال و بختیاری به ایدز افزود: حدود یک ماه پیش گزارش شد که تعدادی از اهالی این روستا در تست اچ آی وی مثبت و ابتلا به ایدز داشتند که با پیگیری‌ها، تیم وزارت بهداشت به منطقه اعزام و آزمایش‌های غربالگری انجام شد.

وی ادامه داد: با بررسی‌های انجام شده، مشخص شد که تعداد محدودی از اهالی روستا مبتلا شدند. ابعاد قضیه مشخص است و خود افراد شناسایی شده در جریان ابتلا به این بیماری هستند.

جهانپور با تاکید بر اینکه موضوع به هیچ وجه ربطی به سرنگ آلوده،  واکسن و آزمایش‌های تشخیصی ندارد، گفت: امروز این موضوع در فضای مجازی به شکل مغرضانه‌ای منتشر شده است.

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت اظهار داشت: ابعاد موضوع از نظر وزارت بهداشت مشخص است، اما اطلاعات پزشکی افراد را نمی‌توانیم منتشر کنیم.

وی بیان کرد: غربالگری در منطقه ادامه دارد و فعلا نمی‌توان عدد نهایی مبتلایان را اعلام کرد.

واکنش وزیر بهداشت به ماجرای ابتلای اهالی روستایی در لردگان به ایدز

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در واکنش به این موضوع، در نامه‌ای به وزیر دادگستری درخواست کرد به موضوع برخی شایعات در خصوص ماجرای ابتلای اهالی روستایی در لردگان به ویروس ایدز رسیدگی شود.

سعید نمکی عصر چهارشنبه در واکنش به انتشار خبر ابتلای تعدادی از اهالی روستایی در چهارمحال و بختیاری به ایدز در نامه ای به وزیر دادگستری نوشت: پیرو مذاکره تلفنی از چندی قبل با پیگیری یکی از بهورزان سخت کوش ما در یکی از روستاهای شهرستان لردگان استان چهار محال و بختیاری مواردی از ابتلاء به ویروس HIV شناسایی شد. 

وی در ادامه این نامه آورده است:جهت حفظ شئونات مردم منطقه به نحوی کاملا” محرمانه موضوع پیگیری و با آزمایشات گسترده موارد جدید ردیابی گشت که متاسفانه کانون آلودگی در معتادان تزریقی و افرادی با روابط نامطلوب شناخته شد.

نمکی افزود: آرام و بی صدا این حرکت بیماریابی ادامه داشت تا امروز یکی از مقامات قضائی استان با ورود به موضوع و ابراز مطلب غیر کارشناسانه مبنی بر مقصر بودن بهورز روستا و آلودگی بیماران از طریق سرنگ آلوده توسط وی، اقدام به جلب این نیروی خدوم و زحمت کش نمود و غم انگیز آنکه رسانه های مغرض بیگانه به استناد به این اعلام نظر و رفتار عاری از هرگونه دیدگاه کارشناسی، خبر کذب آلودگی مردم یک روستا به دلیل قصور پرسنل مرکز درمانی و استفاده از سرنگ آلوده به ویروس ایدز را منتشر کرده‌اند. 

وزیر بهداشت در این نامه آورده است: بسیار جای تاسف است در شرایط سخت جنگ اقتصادی که همکاران اینجانب شبانه روز و بی وقفه در تلاش اند تا در دورترین نقاط کشور با خدمت رسانی در زمینه های پیشگیری، درمان و  توانبخشی از خانه های بهداشت تا مراکز اورژانس، از اتاقهای عمل تا داروخانه ها با تمام وجود و با از خودگذشتگی در خدمت مردم باشند و جایگاه کشورمان را در این شرایط سخت به رتبه اول در منطقه ارتقاء دهند با عملکردی ناشیانه این گونه حرمت اینان و نهایتا” نظام ارائه خدمت جمهوری اسلامی ایران بی عزت می شود.

نمکی از وزیر دادگستری درخواست کرد هرچه زودتر دستور فرموده به موضوع رسیدگی و نتیجه به اینجانب اعلام شود.

 وزیر بهداشت تاکید کرد: بدیهی است در صورت عدم اعاده حیثیت بر باد رفته کارمند خدوم و همچنین نظام سختکوش ارائه خدمات بهداشتی و درمانی کشور، اینجانب و همکارانم جهت جلوگیری از دلسردی خادمین عرصه سلامت از هر کوششی دریغ نخواهیم کرد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن