جامعه و سلامت

متوسط کارکرد خودروها: مقایسه ایران و چند کشور دیگر

متوسط کارکرد خودروها در هر کشور را شاید بتوان معیار توسعه کشورها در زیرساخت هایی همچون حمل و نقل عمومی، روی آوردن سازمانها به فرایندهای کار اینترنتی با هدف کاهش مراجعات حضوری، و فرهنگ سازی پرهیز از استفاده غیرضروروی خودرو دانست. از اینرو مقایسه متوسط کارکرد خودروها در هر کشور اهمیت دارد.

به گزارش سلامت نامه، متخصصان خودرو در ایران بر این باور هستند که هر خودرو به‌ طور میانگین سالانه بین 15 تا 20 هزار کیلومتر کار می‌کند.

نتایج یک تحقیق صورت گرفته بر روی خودروهای دارای عمر متوسط 5 سال در سامانه­های خرید و فروش خودرو در ایران نیز  نظر متخصصان را تأیید می­کند. بر این اساس، متوسط کارکرد سالانه خودروها در ایران 18 هزار و 750 کیلومتر است.

این  مسافت بطور متوسط در ایالات متحده آمریکا حدود 21 هزار کیلومتر و در انگلستان کمتر از 12 هزار کیلومتر است.

سوابق نشان می­دهد در خصوص میزان کارکرد خودروها در ایران، تحقیقات قابل توجهی صورت نگرفته و اطلاعات و آمار چندانی در این زمینه در دسترس نیست. این در حالیست که اکثر کشورهای پیشرفتۀ صنعتی از جمله ایالات متحده و انگلستان، کارکرد سالانه خودروها بطور مستمر توسط مراکز تحقیقاتی مورد ارزیابی و پایش قرار می­گیرد.

کاهش متوسط کارکرد خودروها در کشورهای پیشرفته

بر اساس گزارشی که در ژانویه سال گذشته میلادی در گاردین منتشر شده است، متوسط مسافت طی شده سالانه خودروها در انگلستان، نسبت به یک دهه گذشته 10 درصد کاهش داشته است. بر این اساس، متوسط کارکرد خودروها در سال 2017 برابر با 7134 مایل (معادل 11480 کیلومتر) بوده است.

این رقم در سال 2016 برابر با7250 مایل (معادل 11 هزار و 667 کیلومتر) و سال قبل از آن 7334 مایل (معادل 11 هزار و 802 کیلومتر) بوده است. در سال 2007 این مقدار برابر با 7712 مایل (معادل 12 هزار و 411 کیلومتر) بوده است.

به نظر می­رسد این کاهش متوسط کارکرد، می­تواند از نتایج افزایش قیمت سوخت باشد. افزایش استفاده از شبکه­های اجتماعی مبتنی بر موبایل بجای مراودات حضوری، در دسترس بودن سرویس­های حمل­ ونقل عمومی و گسترش تاکسی­های اینترنتی نیز از جمله فاکتورهای بالقوه در این روند کاهشی ارزیابی می­شوند.

تحقیقی دیگر که در خصوص کارکرد خودرو در ایالات متحده صورت گرفته، و در آن جنسیت و سن رانندگان نیز مورد سنجش قرار گرفته، نشان می­دهد بیشترین کارکرد خودرو مربوط به رانندگان مرد در بازه سنی 35 تا 54 سال است.

در زنان بیشترین کارکرد خودرو مربوط به رانندگانی با بازه سنی 20 تا 34 سال بوده و متوسط مسافت سالانه طی شده توسط رانندگان مرد، حدود 40 درصد بیش از رانندگان زن بوده است. این فاکتور نشان می­دهد که چرا هزینۀ بیمۀ خودرو برای رانندگان مرد، در ایالات متحده بالاتر از رانندگان زن است.

در مجموع می­توان گفت، بررسی متوسط مسافت طی شده توسط خودروها و سنجش سالانۀ آن، می­تواند اطلاعات مفیدی را در دسترس پژوهشگران در عرصه ­های مختلف و همینطور سیاست­گذاران قرار دهد.

نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن