جامعه و سلامت

محافظت مردم از کالاهای خطرناک / سرمایه گذاری فعالان حوزه سلامت

محافظت مردم از کالاهای خطرناک  و سرمایه گذاری بر روی افرادی که از سلامت ما دفاع می کنند از دیگر چالش هایی است که جهان در دهه پیش رو با آن مواجه است.

به گزارش سلامت نامه به نقل از سازمان بهداشت جهانی، یکی از چالش های اصلی که در دهه پیش رو نظام سلامت جهانی با آن مواجه می شود محافظت مردم از کالاهای خطرناک است. نبود غذا، غذاهای ناایمن، و رژیم های ناسالم به طور تقریبی مسئول یک سوم از بیماریهایی جهان امروزی هستند.

تداوم گرسنگی و نبود امنیت غذایی همچنان میلیون ها نفر را تحت تأثیر قرار می دهد و کمبود غذا به عنوان سلاحهای جنگی مورد استثمار هولناکی واقع می شوند. در عین حال، همچنان که مردم غذاها و نوشیدنی های با شکر بالا، چربی های اشباع شده، نمک و چربی های ترانس مصرف می کنند، چاقی، اضافه وزن، و بیماریهای مرتبط با رژیم غذایی در سطح جهانی در حال افزایش هستند.

این در حالی است که استفاده از تنباکو در معدود کشورهایی در حال کاهش و در بسیاری از کشورهای دیگر به شدت در حال افزایش است. از سوی دیگر، مستندات زیادی در خصوص خطرات سلامت سیگارهای الکترونیک ایجاد شده اند.

سازمان بهداشت جهانی چه اقدامی تواند انجام دهد؟

سازمان بهداشت جهانی در حال همکاری کشورها به منظور توسعه سیاست های عمومی بر پایه مستندات، سرمایه گذاری و اصلاحات بخش خصوصی برای شکل دهی مجدد به سیستمهای غذایی، و ارائه رژیم های پایدار و سالم است.

در سال 2019 صنایع غذایی متعهد به حذف چربی های ترانس تا سال 2023 شده اند، هر چند که اقدامات گسترده بیشتری نیاز است.

سازمان بهداشت جهانی در تلاش برای ساخت تعهد سیاسی و ظرفیت تقویت سیاست های کنترل تنباکو است.

سرمایه گذاری بر روی افرادی که از سلامت ما دفاع می کنند

چالش دیگری که در دهه پیش رو مواجهه با آن رخ می دهد، سرمایه گذاری بر روی افرادی است که از سلامت ما محافظت می کنند. سرمایه گذاری های در حال انجام مداوم (Chronic under-investment) در آموزش و بکارگیری کارمندان حوزه سلامت، با شکست در اطمینان از پرداخت شرافتمندانه همراه شده و این امر باعث کمبود شدید کارمندان حوزه سلامت در سراسر جهان شده است.

این امر خدمات مراقبت اجتماعی و سلامت و نظام های سلامت پایدار را تخریب می کند. جهان تا سال 2030 به 18 میلیون نیروی کار اضافی در حوزه سلامت نیازمند است، به ویژه در کشورهای با درآمد کم و متوسط، که این آمار شامل 9 میلیون پرستار و ماما نیز می شود.

سازمان بهداشت جهانی در حال انجام چه اقداماتی است؟

مجمع بهداشت جهانی برای تحریک و تشویق به سرمایه گذاری در آموزش، مهارت ها، و شغل ها، سال 2020 را به عنوان سال پرستار و ماما نامگذاری کرده است.

سازمان بهداشت جهانی، همراه با شرکاء خود، در ماه آوریل سال جاری یک گزارش جامع از وضعیت پرستاری جهانی همزمان با روز جهانی سلامت صادر می کند.  این سازمان با کشورهای مختلف برای ایجاد سرمایه گذاری بیشتر برای آموزش کارمندان حوزه سلامت و پرداخت حقوق شرافتمندانه به آنها در حال همکاری است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن