تغذیه سالم

چطور میزان مصرف روغن را در خانه کنترل کنیم؟

سلامت نامه – خبرها و مطالب زیادی در مورد مضرات استفاده بیش از حد روغن های مایع و جامد در صفحات مختلف روزنامه ها، مجلات و اینترنت وجود دارد. افراد برغم خواندن آنها به سبک زندگی سالم رهنمون نمی شود.

به نظر می رسد که در کنار ارائه آمار میزان مصرف آن در کشور و استانداردهایی که توسط سازمان های بهداشت و سلامت تعیین می شود، ارائه راهکاریهای عملی نیز در این زمینه مؤثر و کارآمد هستند.

مصرف زیاد چربی ها در برنامه غذایی روزانه علاوه بر اینکه خطر بروز بیماریهای قلبی-عروقی را افزایش می دهند، باعث بروز اضافه وزن و چاقی و بیماری دیابت می شوند.

مصرف زیاد موادغذایی پرچرب بخصوص چربی های حیوانی خطر ابتلا به برخی از انواع  سرطان ها  ازجمله سرطان سینه ، روده بزرگ و پروستات را نیز افزایش می دهد.

اگر چه بر اساس اظهار نظرات برخی متخصصان، بهترین نوع روغن مصرفی روغن های مایع  هستند که فاقد اسید های چرب اشباع شده و اسید چرب ترانس می باشند، اما آیا با این پیش فرض، حد و حدودی برای میزان مصرف وجود دارد.

نسبت به میزان مصرف خود آگاهی کسب نمایید

برای برخورداری از یک سبک زندگی سالم، افراد در نخستین گام نیاز است تا نسبت به میزان مصرف خود آگاهی کسب نمایند. اگرچه بسیاری از ما مطالب زیادی در خصوص میزان مصرف انواع مواد غذایی می خوانیم، اما اگر از هر یک از ما سئوال شود که میزان مصرف ماهانه شما از یک کالای خاص چقدر است، به ندرت می توانیم برای این سئوال پاسخ نسبتاً دقیقی داشته باشیم.

برای مثال در مورد میزان مصرف روغن پیشنهاد می شود که هر زمانی که روغن جدیدی را برای مصرف خریداری می نمایید، هنگام آغاز به استفاده از آن، تاریخ روز مصرف خود را (برای مثال با ماژیک) بر روی آن بنویسید، تا پس از اتمام آن از میزان مصرف خود در دوره زمانی سپری شده آگاهی داشته باشید. به عنوان مثال، ممکن است شما یک روغن دو لیتری را در یک ماه مصرف کرده باشید.

با توجه به تعداد اعضای خانواده و میزان وعده های غذایی که در خانه مصرف می شود و همچنین شرایطی از قبیل سن، وضعیت سلامت اعضای خانواده، بیماریهای احتمالی که به آنها مبتلا هستید، سابقه ابتلای خانوادگی به یک بیماری دارید و یا به یک بیماری مبتلا هستید.

می توانید پس از مشاوره با یک متخصص نسبت به سبک زندگی خود اطلاعات بیشتری کسب نماید. اینکه آیا سبک زندگی فعلی شما مناسب است یا برای زندگی سالم نیاز است در برخی رفتارهای خود تجدید نظر نمایید؟

راهکارهایی برای مصرف صحیح روغن ها در یک سبک زندگی سالم

  • از مصرف روغن جامد به دلیل دارا بودن اسید چرب ترانس و  اسید چرب اشباع به هیچ عنوان استفاده نکنید.  
  • برای طبخ غذا باید از روغن مایع و برای سرخ کردن حتما از روغن مایع مخصوص سرخ کردن استفاده کنید.
  •  استفاده از حرارت بالا موجب تولید ترکیبات سمی و سرطان زا در روغن می شود. بنا براین از روغن مایع مخصوص سرخ کردن برای غذاهای سرخ کردنی استفاده نمایید. البته این روغن ها نسبت به روغن مایع معمولی پایداری حرارتی بیشتری دارد ولی در هر حال نباید با حرارت شدید مواد غذایی را سرخ کرد .
  •  از روغن مایع مخصوص سرخ کردن دو تا سه بار با فاصله زمانی کوتاه، مثلاً در طول یک روز، می توان استفاده کرد، سپس باید آنرا دور ریخت.
  •  هرگز روغن حرارت دیده و استفاده شده را برای مصارف بعدی نگهداری ننمایید.
  •  روغن مایع نسبت به نور و حرارت حساس است و باید در ظروف در بسته و به دور از نور و حرارت نگهداری شود . ظروف شفاف ،ظروف مناسبی برای نگهداری روغن ها نیستند.
  •  از حرارت دادن حلب یا قوطی روغن جامد بعلت ایجاد ترکیبات سمی خودداری شود.
  •  مناسب ترین روغن برای پخت و پز روغن مایع است. ولی در صورت نیاز به روغن جامد توصیه می شود از روغن های نباتی نیمه جامد که حاوی مقادیر کمتر اسید های چرب اشباع و ترانس هستند استفاده شود.
  •  روغن مایع معمولی، روغن زیتون،  کره و مارگارین نسبت  به حرارت مقاومت کمی دارند ، بنا براین  برای سرخ کردن مواد غذایی مناسب نیستند .
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن