آسیب های اجتماعی

مصرف سیگار و پیامدهای آن در زنان / آنچه باید بدانید؟

مصرف سیگار پیامدهای متعددی برای زنان در سنین مختلف دارد که آگاهی از این پیامدهای خطرناک می تواند انگیزه ای برای ترک این قبیل رفتارها و عاملی برای جلوگیری از شکل گیری تمایل به سیگار کشیدن در نوجوانان و جوانان شود و بستر یک زندگی سالم تر را فراهم سازد.

با توجه به اینکه مصرف سیگار در جوامع مختلف رو به افزایش است، به نظر می رسد که ابزارهای آموزشی از قبیل رسانه ها نقش مهمی در افزایش آگاهی از پیامدهای آن دارند. تبلیغات با چنان مهارت ها و ظرافت هایی انجام می شود، که فرد بدون اینکه متوجه شود به رفتاری عادت می کند که ترک آن نیازمند اراده جدی است.

مضرات سیگار کشیدن

مصرف سیگار موجب مشکلات، تنفسی، برونشیت، بیماریهای قلبی، بیماری انسداد عروق، مشکلات عصبی و افسردگی می شود. احتمال ابتلای افراد سیگاری به سرطان دهان، چهار برابر افراد غیرسیگاری است. این سرطان در گونه ها، لثه، زبان، لب، کف و دور دهان ایجاد می شود.

همچنین زنانی که سیگار می کشند، مشکلاتی در رباطه با دوره قاعدگی خود (مانند درد بیشتر و بی قاعدگی) را تجربه می کنند. پوکی استخوان در زنانی که سیگار می شکند بیشتر است و در نتیجه، تراکم استخوان کمتر و احتمال بیشتر شکستگی کفل در آنها دیده می شود.

مصرف سیگار همچنین موجب چین چروک صورت، ابتلا به سرطان ریه پیشرفته و طول عمر کمتر می شود. به گونه ای که  احتمال ابتلا به این نوع سرطان در زنان سیگاری 10 برابر زنان غیرسیگاری است و زنان سیگاری 14سال و نیم زودتر از غیرسیگاری ها می میرند.

استعمال سیگار و بارداری

مطالعات متعدد نشان داده است که مصرف سیگار و استنشاق دود غیرمستقیم سیگار توسط زنان باردار، یکی از علل مهم سقط جنین ناخواسته، تولد زودرس، مرده زایی، پارگی ناگهانی جفت از جنین، افزایش خطر مرگ ناگهانی نوزاد، و دوره بارداری کوتاه تر است.

سیکار کشیدن
سیکار کشیدن

همچنین سیگار کشیدن و استنشاق دود غیرمستقیم سیگار در طول دوران بارداری، خطر کندی رشد و کاهش وزن نوزاد، اختلالات تنفسی و مشکلات بینایی در دوران کودکی، سرطان خون، عقب ماندگی ذهنی، اختلال حواس، و بزهکاری و خشونت در دوران جوانی و بزرگسالی را افزایش می دهد.

یک چهارم همه مرگ های ناگهانی نوزادان به سیگار کشیدن مادران در دوران بارداری نسبت داده می شود. همچنین میزان مرگ و میر جنین در زنان بارداری که سیگار می کشند، 35 درصد بالاتر است.

علل روی آوردن زنان به مصرف سیگار

افراد معمولاً عوامل مختلفی از قبیل توصیه دوستان و آشنایان، بیکاری، ناراحتی روانی، تنهایی، خستگی، و دیدن نمایش سیگار کشیدن بازیگران در فیلم ها را از جمله دلایل سیگار کشیدن خود عنوان می کنند.

دختران جوان برای جلوگیری از افزایش وزن و نشان دادن خود به عنوان فردی مستقل و جذاب، به سیگار کشیدن روی می آورند. همچنین بسیاری از زنان، فشار روانی (استرس) را به عنوان یکی از دلایل سیگار کشیدن خود بیان می کنند.

منبع: جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن