جامعه و سلامت

مهار کردن فناوریهای نوین / محافظت از داروهایی که از محافظت می کنند

مهار کردن فناوریهای نوین از جمله چالشهای دیگری است که نظام بهداشت جهانی در دهه پیش رو با آن مواجه است. فناوریهای نوین در حال ایجاد تغییرات اساسی در توانایی ما برای پیشگیری، تشخیص و درمان بسیاری از بیماریها هستند.

مهندسی ژنوم، زیست شناسی مصنوعی، و فناوریهای سلامت دیجیتال از قبیل هوش مصنوعی قادر هستند بسیاری از مشکلات را حل کنند، اما در عین حال پرسش ها و چالش های جدی در مورد نظارت و قانونمندی ایجاد می کنند.

بدون یک فهم عمیق تر از کابردهای اجتماعی و اخلاقی، این فناوریهای نوین، که ظرفیت ساخت ارگانیسم های جدید را دارند، می توانند به جای کمک به مردم، به آنها آسیب برسانند.

سازمان بهداشت جهانی می تواند چه اقدامی انجام دهد؟

سازمان بهداشت جهانی در سال 2019 کمیته مشاوره ای جدیدی برای مهندس ژنوم انسانی، و سلامت دیجیتال ایجاد کرده است، که در آن متخصصان مطرح جهانی با هدف بازنگری مستندات و ارائه راهنما گردهم جمع شده اند.

سازمان بهداشت جهانی همچنین در همکاری با کشورها در تلاش است تا آنها را قادر به طرح ریزی، پذیرش، و منتفع شدن از ابزاریهای جدیدی سازد که فراهم کننده راه حل های سلامت عمومی و کلینیکی هستند، و در عین حال از قانونمندی بهتری برای توسعه و استفاده از این قبیل فناوریهای نوین حمایت نمایند.

محافظت از داروهایی که از محافظت می کنند

مقاومت به آنتی بیوتیک (Anti-microbial Resistance) تهدیدی است برای بازگرداندن داروهای مدرن به چند دهه پیش، یعنی در زمانی که حتی جراحی های معمولی نیز خطرناک بودند.

مقاومت به آنتی بیوتیک یعنی میکروب‌های بیماری‌زا که برای مبارزه با آنان آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شوند، با جهش ژنی (موتاسیون) نسبت به این داروها مقاومت پیدا کنند و نسل‌های جدیدی به وجود بیایند که نتوان با آن‌ها مبارزه کرد. از مهم‌ترین عوامل این نوع مقاومت دارویی، مصرف خودسرانه یا بیش از حد آنتی بیوتیک‌ها است. این پدیده کل جامعه انسانی را به خطر می‌اندازد به طوری که خطر آن را به تروریسم تشبیه کرده‌اند.

بروز این پدیده ناشی از عوامل متعددی است که مجموع همه آنها شرایط خطرناکی را ایجاد کرده است. از جمله این عوامل می توان به نبودن مقررات برای تجویز دارو و استفاده از آنتی بیوتیک ها، نبودن دسترسی به داورهای باکیفیت و استطاعت خرید آنها، نبود آب سالم، فاضلات مناسب، بهداشت مطلوب، و کنترل و پیشگیری از آلودگی.

سازمان بهداشت جهانی می تواند چه اقدامی انجام دهد؟

سازمان بهداشت جهانی در حالی که از تحقیقات و توسعه در مورد آنتی بیوتیک های جدید حمایت می کند، در حال همکاری با مقامات ملی و بین المللی در بخش های محیط زیست، کشاورزی، و حیوانات است تا تهدید مقاومت به آنتی بیوتیک ها را با پرداختن به دلایل ریشه ای آن کاهش دهد.

پاک نگهداشتن مراقبت سلامت

حدود یک چهارم تأسیسات سلامت در عرصه جهانی فاقد خدمات پایه ای آب هستند. خدمات آب، فاضلات و بهداشت برای عملکرد نظام سلامت بسیاری ضروری هستند. نبود این خدمات پایه ای در تأسیسات سلامت، منجر به مراقبت بی کیفیت می شود و احتمال آلودگی فعالان حوزه سلامت و بیماران را افزایش می دهد.

همه اینها علیه میلیاردها نفر از ساکنان جهان رخ می دهد که در جوامعی بدون دسترسی به آب سالم برای نوشیدن و خدمات فاضلات کافی زندگی می کنند، که هر دو این عوامل از دلایل شکل گیری بیماری محسوب می شوند.

سازمان بهداشت جهانی می تواند چه اقدامی انجام دهد؟

سازمان بهداشت جهانی و همکاران این سازمان در حال حاضر با 35 کشور دارای درآمد پایین و متوسط همکاری می کنند تا شرایط بهداشتی، فاضلات و آب در تأسیسات سلامت این کشورها را توسعه دهند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن