رسانه و سلامت

نشست مواجهه رسانه ای با مسئله ایدز در ایران برگزار می شود

سلامت نامه – دومین نشست از سلسه نشست های ارتباطات، رسانه، و سلامت با عنوان “مواجهه رسانه ای با مسئله ایدز در ایران” روز چهارشنبه اول آبان ماه از ساعت 14 تا 16 در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

در این نشست که به همت پژوهشکده مطالعات فرهنگی و ارتباطات برگزار می شود، دکتر سیده زهرا اجاق، استادیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، دکتر فرداد درودی مدیر کشوری دفتر برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز در ایران، و دکتر داود مهرابی استادیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی سخنرانی می کنند.

انتشار اخبار ابتلای چندین نفر از اهالی روستایی در استان چهارمحال و بختیاری به ویروس آچ.آی.وی (ویروس نقص ایمنی انسانی) از اوایل مهرماه سال جاری باعث توجه رسانه های رسمی و همچنین رسانه های اجتماعی به این موضوع شد.

اظهارنظرات انجام شده از سوی مقامات مسئول کشوری و استانی برای رسیدگی به این موضوع همراه با بازخوردهای مثبت و منفی بود که در برخی موارد فرصت هایی را در اختیار رسانه های اجتماعی قرار داد تا از آن به روشهای مختلفی بهره برداری کنند و به مسئله ایدز در ایران بپردازند.

علمکرد رسانه های اجتماعی که برخلاف رسانه های رسمی تر چندان تحت کنترل نیستند، ضمن دریافت انتقادهایی از سوی مسئولان، تأثیراتی نیز بر ذهن مخاطبان ایجاد کردند. از اینرو به نظر می رسد بحث و گفتگوی علمی پیرامون نوع مواجهه رسانه ای با این مسئله می تواند در فهم نقش رسانه در مدیریت چنین مسائلی راهگشا باشد.

با توجه به اینکه از جمیعت 62 هزار نفری مبتلا به ویروس اچ.آی.وی در کشور تاکنون تنها 38 هزار نفر شناسایی شده اند، به نظر می رسد شناسایی ظرفیت های رسانه ای (شامل رسانه های رسمی و رسانه های اجتماعی) بتواند نقشی مهمی در تشویق افراد به انجام آزمایش های لازم و اقدام برای درمان های ضروری ایفا نماید.

سلامت نامه
سلامت نامه
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن