افزایش آگاهی

مکمل های دارویی-غذایی: آیا هزینه کردن برای این مکمل ها بی فایده است؟

سلامت نامه – مکمل های دارویی-غذایی از جمله مواد مورد نیاز بدن ما است. اما سئوالات زیادی پیرامون آنها وجود دارد. بدن ما به کدام مواد مغذی نیاز دارد؟ راه ایمن تامین این مواد مورد نیاز چیست؟ آیا مکمل های دارویی و تغذیه ای می توانند نیاز بدن ما به این مواد را برآورده سازند؟

استفاده از مکمل های دارویی-غذایی در چند سال اخیر بسیار معمول شده است. شاید هر کدام از ما در دوره ای مصرف کننده ی مکمل های دارویی-تغذیه ای بوده ایم. مثلا قرص های ویتامین C یا کپسول های امگا 3، که برخی از ورزشکاران یا افراد عادی به طور دائم مصرف می کنند.

واقعا تا چه حد این قرص ها ، پودرها یا شربت ها می توانند نیاز بدن ما به مواد مغذی را جبران کنند. کدام مکمل ها هیچ ارزش اثبات شده ای ندارند؟

واقعیت آن است که غیر از بحث هزینه، مصرف برخی مکمل ها می تواند عوارضی را هم برای مصرف کننده در پی داشته باشد. اگر به دنبال سوالات خود در مورد مفید فایده بودن انواع مکمل ها هستید پس این مطلب را تا به آخر بخوانید.

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها که تحت عنوان باکتری های خوب هم شناخته می شوند، در مواد غذایی چون ماست و کلم ترش یافت می شوند.

این مواد می توانند توازن باکتری های خوب و بد را تغییر دهند. همچنین هضم غذا، التهابات پوستی، کلسترول پائین را بهبود بخشیده و از سیستم ایمنی بدن محافظت می کنند.

اما هنوز مشخص نشده که پروبیوتیک موجود در مکمل های غذائی می تواند خواص مشابهی را دارا باشد و اغلب افراد نیازی به مکمل های پروبیوتیکی ندارند.

فولیک اسید

این مکملی است که مصرف آن به طور جدی و موکد از سوی متخصصان برای زنان باردار پیشنهاد می شود.

برخورداری از میزان کافی از فولیک اسید در مادران باردار می تواند از عیوب مغزی و ستون فقراتی کودکان تازه متولد شده جلوگیری کند.

نیاز روزانه افراد به فولیک اسید، 400  میلی گرم در روز است. توصیه می شود که این میزان چه به صورت طبیعی از تغذیه  و چه به صورت دریافت از مکمل های دارویی برآورده شود.

در این زمینه ظاهرا چاره ای جز تامین سطح مورد نیاز با استفاده از مکمل های فولیک اسید نیست.

مکمل های فیبری

 فیبر در سبزیجات، میوه ها، غلات، آجیل ها و حبوبات یافت می شود. فیبر به کاهش کلسترول، کنترل فشار خون، و بهبود هضم غذا کمک می کند. زنان کمتر از 50 سال به 25 گرم فیبر در روز و مردان به 38 گرم فیبر در روز نیاز دارند.

اما جالب است که تنها 5% افراد این نیاز خود را برآورده می سازند. معمولا استفاده از مکمل های دارویی حاوی فیبر خطری ندارند، اما اگر دارویی های خاص مثل آسپرین مصرف می کنید، در این باره با پزشکتان مشورت داشته باشید.

روغن ماهی

ماهی قزل آلا و ساردین از چربی های سالمی برخوردارند که تحت عنوان امگا 3 خوانده می شوند، امگا 3 می تواند در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک کننده باشد.

اگر به طور مرتب ماهی نمی خورید، مکمل های حاوی امگا 3 وجود دارند که البته در مورد کارکرد موثر آنها نیاز به تحقیقات بیشتر است.

با این حال، طبق اعلام سازمان غذائی- داروئی آمریکا، میزان مصرف  مکمل های غذائی حاوی امگا 3 نباید بیشتر از 2 میلی گرم در روز باشد.

کلسیم

برای تامین کلسیم مورد نیاز بدنتان، مصرف ماست، بادام، سبزیجات برگ دار تیره، و ماهی یا غذاهای غنی شده با ویتامین D را در لیست غذائی خود قرار دهید و به طور مرتب ورزش کنید.

مکمل های حاوی کلسیم نیاز شما را تامین نمی کنند، و نیازی به مصرف این مکمل ها ندارید، مگر اینکه پزشکتان، مصرف آن را به شما توصیه کند.

ملاتونین

این هورمون ، ماده ای موثر و تاثیر گذار بر خواب ماست. بدن انسان خود ملاتونین می سازد. شواهد علمی کافی در ارتباط با ایمن بودن مصرف مکمل های حاوی ملاتونین وجود ندارد، پس بهتر است که از مصرف بلند مدت آن اجتناب داشته باشید.

منیزیم

این ماده معدنی به سلامت قلب کمک می کند و انرژی را افزایش می دهد.

هرچند این ماده در مواد غذائی مختلفی چون دانه ها، غلات، و سبزیجات برگ دار یافت می شود اما واقعیت آن است که بیشتر افراد در زمینه میزان منیزیم بدن خود با کمبود مواجه هستند.

در زمینه مکمل های داروئی حاوی منیزیم با پزشک مشاوره داشته باشید.

نتیجه گیری

افراد مختلف از نظر نیازهای تغذیه ای با هم تفاوت دارند. اگر در مورد مشکلی خاص احساس نگرانی دارید، و احساس می کنید به مکملی غذائی نیاز دارید با پزشک مشورت کنید.

سازمان غذائی و داروئی آمریکا به طور کلی مصرف مکمل های دارویی-غذایی را تائید نمی کند.

به این ترتیب بهتر است که نیازهای بدن خود به مواد مغذی را از طریق میوه و سبزیجات و دیگر مواد خوراکی تامین کنید و تا حد امکان به سراغ مکمل های داروئی نروید.

منبع: webMD

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن