رویدادها

نشست چالش‌ های روزنامه نگاری سلامت برگزار می‌شود

چالش‌های روزنامه نگاری سلامت در سومین نشست از سلسله نشست‌های “ارتباطات، رسانه و سلامت؛ تجربه های جهانی، درس های ایرانی” در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بررسی می شود.

در این نشست که به همت پژوهشکده مطالعات فرهنگی و ارتباطات برگزار می شود، دکتر حمیدرضا نمازی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر امیر صدری پزشک عمومی و دبیر تحریریۀ مجله پیام ام اس، و دکتر داود مهرابی عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی سخنرانی می کنند.

در این نشست که شرکت در آن برای عموم آزاد است، وضعیت روزنامه‌نگاری سلامت و چالش‌های مرتبط با آن محور اصلی سخنرانی‌ها خواهد بود و شرکت‌کنندگان نیز با بیان دیدگاهها و سئوالات خود می‌توانند در گفتگوها مشارکت داشته باشند.

روزنامه نگاری سلامت نقش سازنده‌ای در نوع انتقال پیام‌های سلامت دارد

اهمیت سلامت در زندگی تک تک افراد جامعه امری غیرقابل انکار است. در کنار اهمیت این موضوع و تلاش های گسترده ای که برای دستیابی به جامعه ای سالم به همراه ارائه خدمات مناسب از طریق نهاهای ذیربط صورت گرفته، انتشار اطلاعات مرتبط با سلامت نیز روز به روز در حال افزایش است. این امر توجه ویژه به روزنامه نگاری سلامت را مورد تأکید قرار می دهد.

سهم روزنامه نگاران سلامت در سبک زندگی سالم

وجود فناوری های مختلف باعث شده که دسترسی مردم به اخبار سلامت بیش از پیش فراهم شود.  فرایندی که با ابهام در اعتبار برخی اخبار و اطلاعات منتشر شده، سردرگمی هایی نیز در پی داشته است. در واقع سبک زندگی سالم تا حدودی با عملکرد روزنامه نگاران سلامت گره خورده است.

روزنامه نگاران سلامت و فعالانی که در حوزه تولید محتوا نقش دارند با دانش و تخصص خود می‌توانند در کاهش سردرگمی‌های مخاطب نقش داشته باشند. با این وجود، این امر خود پیش نیاز وجود روزنامه نگارانی است که حوزه سلامت را به خوبی بشناسند و از چالش های اصلی آن آگاه باشند.


بر این اساس، پژوهشکده مطالعات فرهنگی و ارتباطات نسبت به برگزاری این نشست اقدام کرده است. در صدر اهداف این نشست، شناخت تصویر کلی از وضعیت روزنامه نگاری سلامت در کشور قرار دارد.

اینکه تحول در محیط رسانه ای امروز چه تغییراتی در فرایند انتشار اطلاعات ایجاد کرده است؟ آیا روزنامه نگاران سلامت و به طور کلی تر سازمان های خبری خود را با این نوع تحولات تطبیق داده اند؟ چالش های اصلی روزنامه نگاران سلامت در درون و برون از سازمان خبری خود چیست؟ آیا آموزش های لازم و کافی برای روزنامه نگاران سلامت فراهم شده است؟ و چه عواملی مانع از انتشار اخبار سلامت توسط روزنامه نگاران می شود؟

پاسخ به این سئوالات با حضور فعالان روزنامه نگاری سلامت که برای روزنامه ها، رادیو، تلویزیون، مجلات و همچنین رسانه های آنلاین مطلب می نویسند و یا سابقه حضور در این حوزه را داشته اند، میسر خواهد شد.

نشست چالش های روزنامه نگاری سلامت
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن