جامعه و سلامت

نقش تغذیه سالم در مقابله با آب و هوای آلوده در کلان شهرها

نقش تغذیه سالم در مقابله با اثرات مخرب آب و هوای آلوده در کلان شهری مثل تهران که دوازدهمین شهر آلوده ای دنیا شناخته شده است، اهمیت بسزایی دارد.

آلودگی هوا در تهران

بر اساس آمار وزارت بهداشت در سال گذشته، چهار هزار و 810 مرگ منتسب به آلودگی هوا در کلان شهر تهران ثبت شده و معضل آلودگی هوا رتبه پنجم را در میان عوامل مؤثر در مرگ و میر در ایران به خود اختصاص داده است.

 به گزارش سلامت نامه به نقل از ایرنا، عباس شاهسونی رئیس اداره سلامت هوا و اقلیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می گوید: تهران بعد از ۱۱ شهر آلوده در چین، هند و پاکستان در رده دوازدهمین شهر آلوده دنیا قرار دارد و در ایران نیز بعد از تهران، اصفهان، مشهد و کرج آلوده ترین شهرها هستند. همچنین درسالهای اخیر، ذرات ریز کوچکتر از ۲.5 میکرون بعنوان مهمترین آلاینده هوا شناسایی شده است.

 طبق گفته دکتر آهنگری، استاد ژنتیک پزشکی، این ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون وقتی وارد خون می‌شوند به همه ارگان‌های بدن دسترسی پیدا می‌کنند و بستگی دارد کدام موضع را مورد هدف قرار دهند. اینجاست که نقش تغذیه مناسب در جلوگیری از این ریز ذرات آلاینده حیاتی تر می شود.

نقش تغذیه سالم در مقابله با آب و هوای آلوده

واقعیت این است اگر آلودگی هوا خیلی شدید باشد، مشکل می توان از اثرات سوء آن در امان ماند، ولی درباره ی آلودگی که به طور معمول در همه شهرهای بزرگ و صنعتی از جمله تهران وجود دارد، می‌توان با مصرف بعضی از غذاها اثرات مضر آلاینده‌ها را کم کرد.

همانطور که می دانیم هوای آلوده در کلان شهر تهران درای مقداری سرب است که طبق یک اعتقاد قدیمی باید در این مواقع شیر و ماست زیاد بخوریم تا اثرات سرب از بدنمان دفع شود. این اعتقاد کاملأ درست و علمی ست اما باید در کنار لبنیات از تخم مرغ، سبزیجات تازه مانند کلم، کاهو، هویج و کدو تنبل هم استفاده کنیم چرا که طبق تحقیقات ویتامینCوEدر دفع آلاینده های محیطی تاثیر چشمگیری دارند.

روغن سویا، آفتابگردان ، جوانه گندم و سایر روغن های گیاهی منبع غنی ویتامین E هستند. مواد غذایی که دارای ویتامین Dهستند هم می تواند مؤثر باشد.منابع مناسب ویتامینDدر شیر، کره و زرده تخم مرغ هستند که باید در برنامه غذایی روزانه‌ همگی باشند.

پزشکان توصیه می کنند در این ایام از مصرف تنقلاتی مثل چیپس و پفک و نوشابه‌های گازدار خودداری کنیم. چرا که به دلیل ایجاد اختلال در جذب عناصر مفید در بدن، می‌توانند اثرات سوء آلودگی هوا را دو برابر کنند. همچنین از مصرف فست فودها بخاطر مواد افزودنی که دارند، پرهیز شود.

بر این اساس می توان دریافت که نقش تغذیه سالم در مقابله با آلودگی ها از اهمیت بسزایی برخوردار است. لذا توجه به نوع تغذیه در کلان شهرهایی مانند تهران که در ماههای از سال نفس آن به شماره می افتد، ضرورت دارد.

اگرچه همۀ رسانه ها نقش مهمی در آگاه کردن مردم از اهمیت تغذیه در مقابله با آلودگی هوا دارند، اما مسئولیت فعالان حوزه روزنامه نگاری سلامت در این بخش بیش از سایرین است.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن