زندگی سالم

نوشیدنی های گازدار در صورت استفاده بیش از حد سرطان زا هستند

سلامت نامه – نتایج یافته های علمی نشان می دهند که استفاده طولانی مدت از نوشیدنی های گازدار می تواند باعث سرطان لوزالمعده در افراد شود.

به گزارش سلامت نامه، بسیاری از نتایج تحقیقات که به طور مستقیم به زندگی روزمره مردم مرتبط هستند، پس از پایان یافتن و صرف هزینه های زیاد، در مجلاتی منتشر می شوند که عموم مردم دسترسی چندانی به آنها ندارند.

یکی از این قبیل یافته ها را می توان مربوط به نتایج تحقیقاتی دانست که انجام آن 14 سال به طول انجامیده و نتایج آن در سال 2010 منتشر شده است.

در این مطالعه که توسط “مولر و همکاران” و در بین جمعیت زنان و مردان چینی در سنگاپور انجام شد، این فرضیه مطرح شده بود که نوشیدنی های گازدار و آبمیوه ها، می توانند از عوامل خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده باشند.

“مولر و همکارانش” برای یک دوره چهارده ساله 60 هزار و 524 نفر را مورد بررسی قرار دادند تا فرضیه خود در خصوص رابطه بین مصرف آبمیوه و نوشیدنی های گازدار و خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را آزمایش کنند.

رابطه بین مصرف نوشیدنی های گازدار و سرطان لوزالمعده

نتایج این مطالعه 14 ساله در نهایت منجر به شناسایی 140 مورد سرطان لوزالمعده شد. در مقایسه با افرادی که از نوشیدنی گازدار استفاده نمی کردند، خطر سرطان الوزالمعده در کسانی که در هفته دو نوشیدنی گازدار و یا بیشتر استفاده می کردند افزایش یافت.

این مطالعه همچنین دریافت که از نظر آماری رابطه ای بین مصرف آبمیوه و خطر سرطان لوزالمعده وجود ندارد.

این مقاله که عنوان کامل آن “مصرف آبمیوه و نوشیدنی گازدار و خطر سرطان لوزالمعده: مطالعه سلامت چینی های سنگاپور” نام دارد در سال 2010 در مجله Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. منتشر شده است. به نظر می رسد انتشار یافته های مطالعاتی که نتایج آنها می تواند به طور مستقیم به زندگی سالم تر افراد جامعه منجر شود، باید در رسانه هایی منتشر شوند که مردم عادی نیز به آنها دسترسی دارند.  

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن