زندگی سالم

اهمیت ویتامین‌ها در زندگی و چگونگی تأمین آنها

سلامت نامه – ویتامین‌ها بخشی حیاتی از زندگی انسان ها را تشکیل می دهند که کمبود هر یک از آنها به نحوی تهدید کننده سلامت محسوب می‌شود و نیاز است برای داشتن یک زندگی سالم از انواع مختلف ویتامین‌های مورد نیاز بهره مند شد.

براین اساس، برای آشنایی بیشتر با اهمیت هر یک از ویتامین‌ها خواندن مطلب زیر را به شما توصیه می‌کنیم.

ویتامین D

ویتامین D برای داشتن استخوان‌های سالم لازم است. داشتن سطحی کافی و سالم از این ویتامین می‌تواند از بروز برخی مشکلات خاص جلوگیری کند. بدن انسان در مواقعی که زیر نور خورشید قرار می‌گیرد، ویتامین D می‌سازد.

همچنین ویتامین D در ماهی قزل‌آلا و ماهی تن و همینطور غذاهای غنی شده یافت می‌شود.اگر سطح ویتامین D بدن شما پائین باشد، پزشک ممکن است که به شما پیشنهاد مصرف مکمل‌های ویتامین D را بدهد.

اما واقعیت آن است که چندین تحقیق گسترده نشان داده‌اند که مصرف این قرص‌ها هیچ مزایایی را حاصل نمی‌کند و مصرف بالای آن نیز خالی از عوارض نیست.

مولتی ویتامین‌ها

سلامت نامه - اهمیت ویتامین ها در زندگی
ویتامین ها

یکی از پر مصرف‌ترین انواع مکمل‌های غذائی، مولتی ویتامین‌هایی هستند که به صورت‌های مختلف برای افراد تجویز می‌شوند. اما چندین تحقیق مختلف نشان داده‌اند که این مکمل‌ها در بهبود حافظه، مقابله با بیماری‌های قلبی یا سرطان هیچ کمکی نمی‌کنند. متخصصین حوزه تغذیه تاکید دارند که برای تامین ویتامین و مواد معدنی، بهترین منبع، مواد خوراکی و غذائی می‌باشد.

ویتامین C

بدن انسان قادر به ساخت ویتامین C نمی‌باشد، و میزان نیاز به این ویتامین باید از میوه‌جات برآورده شود. یک عدد پرتغال در روز یا نصف فنجان فلفل قرمز می‌تواند تا 150% ویتامین مورد نیاز روزانه شما را تامین کند.

در صورت مصرف روزانه این میوه‌جات و سبزیجات نیازی به مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین C ندارید. و البته واقعیت آن است که تحقیقات کافی در مورد کارکرد اثربخش مکمل‌های حاوی ویتامین C انجام نشده است.

ویتامین B12

برای ساخت سلول‌های گلبول قرمز و برای سلامت سیستم‌های عصبی به ویتامین B12 نیاز است. در محصولات حیوانی چون گوشت قرمز، تخم‌مرغ، گوشت ماهی و شیر این ویتامین یافت می‌شود. به این ترتیب گیاهخواران و افراد بالای 50 سال ممکن است در این زمینه با کمبود مواجه باشند.

استفاده از مکمل‌های حاوی B12 بسیار معمول است اما واقعیت آن است که در مورد کارکرد اثربخش این مکمل‌ها هم تحقیقات کافی صورت نگرفته است.

منبع: webMD

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن